Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Potenciál klastrov na Slovensku

Klastre na Slovensku
Fototobanka Pixmac
11. júna 2014 Tlačiť

Automobilové, strojárske a klastre cestovného ruchu sú najznámejšie na Slovensku. Vznikli aj napriek zložitej situácii – pri absencii vhodnej legislatívy, ktorá by definovala a podporovala klastre ako také. Okrem tradičných klastrov, v súčasnosti pozorujeme rastúci potenciál pre vznik nových klastrov prierezového charakteru. Radia sa k nim pilotné projekty v rámci medzinárodného projektu CluStrat – „Aktívny vývoj ľudstva a jeho starnutie“ a „Budovy s nulovou spotrebou energie“. Ich cieľom je vytvárať siete a kontakty medzi zúčastnenými stranami, ponúknuť im možnosti pokročilých technológií, predstaviť nové koncepty na praktických ukážkach, školenia a transfer know-how.

Ku klastrovým koncepciám v rámci projektu CluStrat zorganizovala Slovak Business Agency v spolupráci s trenčianskou SOPK Regionálny dialóg, ktorého hlavnou témou boli „Nové trendy v klastrovej politike“.

 

Podujatie, určené zástupcom verejnej sféry, tvorcom a realizátorom klastrových politík, klastrom, malým a stredným podnikom (MSP), ako aj vedecko-výskumným a vzdelávacím inštitúciám, ponúklo množstvo inšpiratívnych myšlienok, ktoré vyvolali aktívnu diskusiu.

 

Klastre a klastrová politika

K téme klastre a ich rozvoju na území Slovenska prispeli počas regionálneho podujatia svojím príspevkom viacerí významní predstavitelia. Východiská tvorby klastrovej politiky predstavil Miroslav Balog zo Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry. Zameral sa na lokálny, ale aj medzinárodný charakter jej tvorby a porovnanie s okolitými krajinami. Klastrové politiky sú vo veľkej miere zamerané najmä na vedu a technológiu (42 %), na druhom mieste je priemysel a podnikanie (38 %) a v neposlednom rade regióny (20 %). Účastníci sa ďalej dozvedeli viac o vplyve klastrovej politiky na rozvoj automobilového priemyslu priamo z pohľadu riaditeľa automobilového klastra Romana Bíra. O aktivitách Slovenského plastikárskeho klastra (SPK) a o tom, ako je prepojený výskum a vývoj do praxe hovorila Darina Machovičová z SPK. V rámci diskusie odzneli aj výzvy, ktorým musia klastre čeliť.

 

„V súčasnosti sa stretávame s obmedzenými možnosťami zapájania sa do projektov chýbajúcou legislatívou na podporu klastrov, či s faktom, že predkladané výzvy nie sú smerované na klastre. Sú to nástrahy, ktorým musia klastre čeliť, aby mohli byť úspešné,“ uviedol Roman Bíro.

 

Nové trendy v klastrovej politike

Spoločnú stratégiu nových konceptov klastrovania pri podpore rozvíjajúcich sa ekonomických sektorov účastníkom prezentovali výstupy pilotných projektov v rámci CluStratu, ktoré sú výzvou pre MSP a pre rozšírenie ich aktivít. Prvý z nich – problematika Budov s nulovou spotrebou energie – Použitie zelenej energie – poukazuje na to, ako je téma spotreby úzko prepojená s našou blízkou budúcnosťou v oblasti šetrenia energií. Navyše, predstavuje príležitosť  pre verejnosť a podnikateľské prostredie v rámci regiónov EÚ ako dosiahnuť finančnú úsporu vďaka šetreniu energetických zdrojov. Výstupom projektu je vypracovanie benchmarkingovej štúdie pre slovenský trh, ktorá pojednáva o transformácii starých budov na budovy s takmer nulovou spotrebou energie.

 

„Ideou projektu „Budov s nulovou spotrebou energie“ je začleniť myšlienky o úspore energií do národných a regionálnych strategických politických dokumentov. Žiaľ, to, čo nefunguje, je legislatíva a podnikateľské prostredie a v neposlednom rade aj finančné nástroje podporujúce transformáciu energetickej efektívnosti starých budov,“ uviedla Jarmila Dubrovayová, koordinátorka projektu CluStrat na Slovensku.

 

 

Druhým pilotným projektom je projekt „Aktívny vývoj ľudstva a jeho starnutie“, ktorý je zameraný na podporu stále aktuálnejších „smart domov a domácností“. Cieľovou skupinou sú najmä seniori a hendikepovaní ľudia, ktorým by tento typ zariadenia domácnosti uľahčilo každodenný život.

 

O projekte CluStrat

Cieľom projektu CluStrat je zmeniť pohľad na fungovanie klastrov a preniesť najlepšie koncepcie do klastrových politík jednotlivých krajín a v spolupráci s ostatnými projektovými partnermi zabezpečiť implementáciu projektu do reálneho života. CluStrat je strategický inovačný projekt implementovaný prostredníctvom programu Stredná Európa, spolufinancovaný z Európskeho regionálneho rozvojového fondu. V rámci Slovenska sú partnermi Slovak Business Agency, Klaster AT+R a Únia Klastrov Slovenska.

 

Zdroj: Slovak Business Agency

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Manažment

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

november

25nov8:30Diskriminácia a konflikty na pracovisku (mobbing, bossing, staffing) – právny a psychologický pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Pracovné právo

25nov8:30Diskriminácia a konflikty na pracovisku (mobbing, bossing, staffing) – právny a psychologický pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Pracovné právo

25nov8:30Diskriminácia a konflikty na pracovisku (mobbing, bossing, staffing) – právny a psychologický pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X