- Podnikam.sk
- Články
- Nezaradené
- Už Oscar Wilde označil sarkazmus za najvyššiu formu inteligencie. Ako vám pomôže v profesionálnom živote?
Už Oscar Wilde označil sarkazmus za najvyššiu formu inteligencie. Ako vám pomôže v profesionálnom živote?
Na druhej strane sa nájde aj množstvo ľudí, ktorí považujú sarkazmus za najnižšiu formu vtipu. Niektorí sa mu vyhýbajú pre jeho jedovatú povahu, no výskumy potvrdili, že sarkazmus medzi priateľmi nevytvára nepriateľský obsah. V skutočnosti dokonca posilňuje vzťahy.
Sarkazmus, inteligencia a kreativita
Z uvedeného možno ešte nie je celkom zrejmé, aký je vzťah medzi inteligenciou a sarkazmom a následným profesionálnym úspechom. Nie je žiadnym tajomstvom, že dobre vybudované profesionálne vzťahy sú jedným z kľúčových faktorov úspechu. Ako vám však môže pomôcť sarkarstická konverzácia k úspechu? Táto forma komunikácie totiž ponúka príležitosť ventilovať emócie a vyjadrovať určité životné frustrácie zdravým spôsobom, ktorý evokuje humor. Ľudia, ktorí používajú túto podobu vyjadrenia pri rôznych negatívnych aspektoch života, majú väčšinou slušný nadhľad na tieto veci.
Sarkazmus tak má aj svoju svetlú stránku. Dokážete prostredníctvom neho odľahčiť aktuálnu náladu a napätie a odhaliť úprimné city, ktoré by ste možno inak navonok neprejavili. V nadväznosti na uvedené, výskumníci z Harvardskej a Kolumbijskej univerzity objavili tri dôvody, prečo nám sarkazmus pomáha lepšie nachádzať vnútornú kreativitu a inteligenciu. Tým nám zároveň umožňuje lepšie vnútorne rásť, čo sa následne prejavuje aj v úspešnom profesionálnom živote.
Viac myslenia
Vedci zistili, že sarkazmus si vyžaduje viac myslenia. Ak na určitú poznámku odpoviete v nesarkastickom tóne, je to oveľa jednoduchšie. Mozog vtedy nemusí vykonávať žiadne zložité akrobatické prvky. V porovnaní s predchádzajúcim, sarkastická odpoveď potrebuje špeciálne myslenie v rovnakom čase. Čo sa vtedy skutočne deje? Zvažujete očakávanú odpoveď verzus to, ako sa skutočne cítite. Použijete pritom slová, ktoré môžu byť humorné a zároveň majú v sebe zakomponovaný tajný odkaz. Preto si mnohí ľudia pri rozhovore s vami niekedy vôbec neuvedomia, že ste vlastne sarkastickí. Museli by ísť trošku hlbšie do predmetu rozhovoru, aby pochopili skutočný obsah vašej odpovede.
Viac možností
Sarkazmus umožňuje ľuďom, ktorí ho bežne používajú, aby si rozširovali myseľ. V balíku charakteristík spojených s touto formou komunikácie objavili výskumníci jednu z najúžasnejších korelácií medzi sarkazmom a kreativitou. Táto schopnosť je pritom ďalším zo zásadných faktorov úspechu v profesionálnom živote. Spomínaný výskum tak odhalil, že výkon jednotlivcov, ktorí poskytovali a prijímali sarkastické poznámky, bol v príslušných testoch kreativity až 3 x lepší v porovnaní s ostatnými. Len obyčajné vystavenie sa sarkastickým poznámkam už ukázalo zlepšenie. Až 75 % z týchto ľudí si následne hravo poradilo s vyriešením záľudnej kreatívnej úlohy v porovnaní s 25 % jedincami, ktorí boli zvyknutí na milé poznámky. Uvedené výsledky by tak mohli naznačovať, že sarkazmus má silu otvoriť myseľ a priviesť ľudí k veľkým myšlienkam.
Viac abstraktého myslenia
Výskum tiež ukázal, že sarkazmus podporuje konceptualizáciu. Ak však ešte stále pochybujete o praktických výhodách tejto formy komunikácie, spomínané zistenia ukazujú na to, že je to skutočne tak. Štúdia ďalej prezradila, že sarkazmus otvára dvere k abstraktnému mysleniu, ktoré je neomysliteľne spojené s vyššou inteligenciou. Okrem toho, abstraktné myslenie je to, čo jednoznačne odlišuje ľudí od zvierat.
Harvardskí výskumníci tak potvrdzujú, že sarkazmus môže byť veľkým prínosom aj na pracovisku, kde je abstraktné myslenie často spájané s vyššou produktivitou. Jedným dychom však dodávajú, že odosielatelia sarkastických odkazov by sa mali najskôr ubezpečiť, že ich kolegovia sarkazmu skutočne rozumejú. Štúdia napokon ukázala aj to, že nie každý je schopný prijať sarkastický humor a takáto forma komunikácie dokáže u niektorých ľudí vyvolať napätie. Dávkujte preto sarkazmus len tam, kde je oň záujem a tieto rozhovory budú potom prospešné pre obe strany komunikácie.
Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V praxi sa venuje copywritingu, prekladateľskej činnosti a korporátnemu právu.