Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Chcete pôsobiť inteligentnejším dojmom? Veda baví a radí, ako na to

Premýšľanie, otázka, mladá žena
ilustračné: thinkstockphotos.com
16. februára 2017 Zdroj Inc.com Tlačiť

Mnohí z nás túžia po tom, aby pôsobili inteligentne a boli považovaní za bystrejších. Ako však dosiahnuť tento efekt bez ohľadu na dosiahnuté vzdelanie či stupeň inteligencie? V nasledujúcom texte vám webový portál www.inc.com prinisiel niekoľko taktík, ktoré vám v tom môžu pomôcť.

Udžiavajte otvorený pohľad

Časopis Journal of Experimental Psychology napísal, ako vedci prišli na to, že sklopený zrak je vnímaný ako znak nižšej inteligencie. Ich teória sa opiera o to, že pohľad uprený smerom nadol môže naznačovať depresiu alebo úzkostný stav.

Schudnite

Iná česká štúdia zase zistila, že niektoré črty tváte, ako dlhší nos či úzka brada, sú spájané s vnímaním inteligencie a atraktivitou.

Noste hrubé okuliare

The Wall Street Journal citoval výskum z roku 2011 publikovaný v Swiss Journal of Psychology. Tento prezradil, že ľudia, ktorí nosia okuliare, sú všeobecne vnímaní ako inteligentnejší. Účinok bol vraj ešte väčší pri okuliaroch s hrubým rámom.

Muž držiaci si okuliare
Fotobanka Pixmac

Noste jemný úsmev

Podobný efekt, ako má otvorený pohľad, má aj jemný úsmev na perách. „Ľudia sa zhodli na tom, že jedinci s poklesnutými očnými viečkami a pôsobiaci unaveným dojmom, či tí so zlou náladou, sú celkovo považovaní za menej výkonných s ohľadom na kognitívny výkon,“ citoval denník The Independent.

Neprisahajte

Harris Interactive robil prieskum na vzorke 5 800 náborových manažéroch a pracovníkoch. Skúmal pritom ich postoj k ľuďom, ktorí majú vo zvyku prisahať. Výsledkom bolo, že až 54 % z oslovených priznalo, že u takýchto ľudí majú pocit nižšej inteligencie. Vysoké percento z nich tiež potvrdilo, že okrem toho pôsobia títo „prisahači“ menej profesionálne, nevyzreto a tak, akoby nemali život celkom pod kontrolou.

Hovorte jasne a príjemne

Niektorí ľudia sa snažia vo svojej komunikácii používať množstvo cudzích slov, aby pôsobili inteligentnejšie. Často to má však úplne opačný efekt. Miesto toho je lepšie zvoliť jasnú a jednoduchú reč, ktorej všetci porozumejú. Ak problematike skutočne rozumiete, nepotrebujete to ešte zdôrazňovať zvýšeným tónom hlasu či rôznymi odbornými termínmi.

Prieskum, ktorý prišiel s vyššie uvedenými tvrdeniami, pochádza z časopisu Apllied Cognitive Psychology.

Odporúčané články

Témy

inteligenciasebarozvojštúdiavýskumzaujímavosti

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Sebarozvoj

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

22májalldayWORKSHOP: Pozemkové právo – praktické ukážky(Celý deň: utorok) Udalosť usporiadaná: Wolters Kluwer s. r. o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

24májalldayDaňové judikáty 2018(Celý deň: štvrtok) Udalosť usporiadaná: Wolters Kluwer s. r. o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Dane a účtovníctvo

30máj6:30Záložné právo a vecné bremená v katastrálnej praxi6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií. Všeobecné obchodné podmienky | Kontakt
OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...

X