Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Už Oscar Wilde označil sarkazmus za najvyššiu formu inteligencie. Ako vám pomôže v profesionálnom živote?

Rozhovor, káva, dve ženy
thinkstockphotos.com
4. februára 2021 Img_2614.jpg Mgr. Silvia HanováZdroj www.lifehack.org Tlačiť

Na druhej strane sa nájde aj množstvo ľudí, ktorí považujú sarkazmus za najnižšiu formu vtipu. Niektorí sa mu vyhýbajú pre jeho jedovatú povahu, no výskumy potvrdili, že sarkazmus medzi priateľmi nevytvára nepriateľský obsah. V skutočnosti dokonca posilňuje vzťahy.

Sarkazmus, inteligencia a kreativita

Z uvedeného možno ešte nie je celkom zrejmé, aký je vzťah medzi inteligenciou a sarkazmom a následným profesionálnym úspechom. Nie je žiadnym tajomstvom, že dobre vybudované profesionálne vzťahy sú jedným z kľúčových faktorov úspechu. Ako vám však môže pomôcť sarkarstická konverzácia k úspechu? Táto forma komunikácie totiž ponúka príležitosť ventilovať emócie a vyjadrovať určité životné frustrácie zdravým spôsobom, ktorý evokuje humor. Ľudia, ktorí používajú túto podobu vyjadrenia pri rôznych negatívnych aspektoch života, majú väčšinou slušný nadhľad na tieto veci.

Sarkazmus tak má aj svoju svetlú stránku. Dokážete prostredníctvom neho odľahčiť aktuálnu náladu a napätie a odhaliť úprimné city, ktoré by ste možno inak navonok neprejavili. V nadväznosti na uvedené, výskumníci z Harvardskej a Kolumbijskej univerzity objavili tri dôvody, prečo nám sarkazmus pomáha lepšie nachádzať vnútornú kreativitu a inteligenciu. Tým nám zároveň umožňuje lepšie vnútorne rásť, čo sa následne prejavuje aj v úspešnom profesionálnom živote.

šťastie, stretnutie, kolegovia
ilustračné: thinkstockphotos.com

Viac myslenia

Vedci zistili, že sarkazmus si vyžaduje viac myslenia. Ak na určitú poznámku odpoviete v nesarkastickom tóne, je to oveľa jednoduchšie. Mozog vtedy nemusí vykonávať žiadne zložité akrobatické prvky. V porovnaní s predchádzajúcim, sarkastická odpoveď potrebuje špeciálne myslenie v rovnakom čase. Čo sa vtedy skutočne deje? Zvažujete očakávanú odpoveď verzus to, ako sa skutočne cítite. Použijete pritom slová, ktoré môžu byť humorné a zároveň majú v sebe zakomponovaný tajný odkaz. Preto si mnohí ľudia pri rozhovore s vami niekedy vôbec neuvedomia, že ste vlastne sarkastickí. Museli by ísť trošku hlbšie do predmetu rozhovoru, aby pochopili skutočný obsah vašej odpovede.

Viac možností

Sarkazmus umožňuje ľuďom, ktorí ho bežne používajú, aby si rozširovali myseľ. V balíku charakteristík spojených s touto formou komunikácie objavili výskumníci jednu z najúžasnejších korelácií medzi sarkazmom a kreativitou. Táto schopnosť je pritom ďalším zo zásadných faktorov úspechu v profesionálnom živote. Spomínaný výskum tak odhalil, že výkon jednotlivcov, ktorí poskytovali a prijímali sarkastické poznámky, bol v príslušných testoch kreativity až 3 x lepší v porovnaní s ostatnými. Len obyčajné vystavenie sa sarkastickým poznámkam už ukázalo zlepšenie. Až 75 % z týchto ľudí si následne hravo poradilo s vyriešením záľudnej kreatívnej úlohy v porovnaní s 25 % jedincami, ktorí boli zvyknutí na milé poznámky. Uvedené výsledky by tak mohli naznačovať, že sarkazmus má silu otvoriť myseľ a priviesť ľudí k veľkým myšlienkam.

Viac abstraktého myslenia

Výskum tiež ukázal, že sarkazmus podporuje konceptualizáciu. Ak však ešte stále pochybujete o praktických výhodách tejto formy komunikácie, spomínané zistenia ukazujú na to, že je to skutočne tak. Štúdia ďalej prezradila, že sarkazmus otvára dvere k abstraktnému mysleniu, ktoré je neomysliteľne spojené s vyššou inteligenciou. Okrem toho, abstraktné myslenie je to, čo jednoznačne odlišuje ľudí od zvierat.

Harvardskí výskumníci tak potvrdzujú, že sarkazmus môže byť veľkým prínosom aj na pracovisku, kde je abstraktné myslenie často spájané s vyššou produktivitou. Jedným dychom však dodávajú, že odosielatelia sarkastických odkazov by sa mali najskôr ubezpečiť, že ich kolegovia sarkazmu skutočne rozumejú. Štúdia napokon ukázala aj to, že nie každý je schopný prijať sarkastický humor a takáto forma komunikácie dokáže u niektorých ľudí vyvolať napätie. Dávkujte preto sarkazmus len tam, kde je oň záujem a tieto rozhovory budú potom prospešné pre obe strany komunikácie.

Img_2614.jpg
Mgr. Silvia Hanová

Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. Vo svojej praxi sa venuje oblasti korporátneho práva a copywritingu.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

biznisinteligenciakariéraKreativitaprácasarkazmusskills

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Nezaradené

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

november

01dec8:30Nové ustanovenia daňového poriadku8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Ostatné dane,Účtovníctvo

01dec8:30Nové ustanovenia daňového poriadku8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Ostatné dane,Účtovníctvo

01dec8:30Nové ustanovenia daňového poriadku8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Ostatné dane,Účtovníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X