Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

4 kľúčové otázky, ktoré vám pomôžu odhaliť nepravdivé tvrdenia uchádzačov o prácu

Nezamestnanosť, pohovor, výberové konanie
Thinkstock
7. apríla 2017 Img_3433.jpg Zdroj www.inc.com Tlačiť

Odpovede na nižšie uvedené otázky vám pomôžu zistiť, či uchádzači o prácu pred vami niečo neskrývajú, alebo či vám neklamú. Ešte lepší výsledok však dosiahnete, keď im položíte niekoľko ďalších doplnkových otázok zameraných na fakty.

Tieto hlavné a nasledujúce otázky sú dôležité najmä preto, že niektorí uchádzači o prácu už prídu na pracovný pohovor s pripravenými odpoveďami na štandardné otázky. Keď ich však prekvapíte ešte aj rôznymi doplnkovými otázkami, môžete sa dozvedieť oveľa viac. Vaše otázky by preto mali smerovať k zisteniu čo najväčšieho počtu faktov a nie osobných názorov na tímovú prácu, iniciatívu, riadenie či fungovanie medziľudských vzťahov.

Mnohí uchádzači sa tiež spoliehajú na to, že náborovému pracovníkovi bude postačovať, keď mu dobre odprezentujú, čo a ako budú robiť na novej pracovnej pozícii. Vy sa však dozviete oveľa viac z toho, čo a ako títo potenciálni zamestnanci robili na predchádzajúcich pôsobiskách. Nasledujúce štyri otázky patria medzi tie „najobľúbenejšie“ a môžu vám mnohé prezradiť o danom kandidátovi.

Nezamestnanosť, pohovor
Thinkstock

Otázka č. 1: „Povedzte mi o najťažšom rozhodnutí, aké ste museli urobiť počas posledných šestich mesiacov.“

Účel: Hodnotíte tým argumentačnú schopnosť konkrétneho kandidáta, jeho schopnosť riešiť vzniknuté problémy, zdravý úsudok a prípadne aj ochotu podstupovať primerané riziko.

Varovný signál: Uchádzač ostane ticho a neposkytne vám odpoveď. Každý z nás robí rôzne ťažké rozhodnutia, a to bez ohľadu na jeho pracovnú pozíciu. Tento človek by tak mal byť schopný aspoň jedno z nich uviesť a podporiť ho relevantnou argumentáciou. Zároveň tu platí, že čím ťažšie a zložitejšie rozhodnutie, tým lepšie.

Pracovný pohovor
ThinkstockPracovný pohovor: Zdroj: Thinkstock

Otázka č. 2: „Povedzte mi, kedy vás naposledy zákazník či niektorý z kolegov poriadne nahneval.“

Účel: Hodnotíte tým jeho zvládanie medziľudských vzťahov a schopnosť vyriešiť vzniknutý konflikt v tejto oblasti.

Varovný signál: Uchádzač okamžite obviňuje druhú stranu a prenáša zodpovednosť za vzniknutú situáciu na inú osobu. Opakom toho by bolo, keby riadne pomenoval celý problém, rozdelil zodpovednosť medzi všetky zainteresované strany a popísal aj jeho celkové riešenie.

Gestá, pohovor
thinkstockphotos.com

Otázka č. 3: „Popíšte mi situáciu, kedy sa stalo, že ste mali pravdu vy, avšak aj napriek tomu ste museli poslúchnuť daný pokyn alebo inštrukciu.“

Účel: Hodnotíte pritom schopnosť uchádzača nasledovať a prípadne aj viesť.

Varovný signál: Pozornosť zbystrite aj vtedy, keď vám táto osoba prezradí, že sa jej napokon podarilo nájsť spôsob, akým daný pokyn obísť a ako dôvod uvedie, že to urobila preto, lebo mala pravdu. Rovnako zlým signálom by bolo, keby povedala, že pokyn síce nasledovala, ale jej výkon bol kvôli tomu zlý. Pri týchto otázkach sa mnohí ľudia rozhovoria a často sa až nahnevajú. Špeciálne to platí v situáciách, kedy nadobudnú dojem, že s nimi sympatizujete a zdieľate ich názor. Opakom tejto situácie by bolo, keby vám povedala, že urobila, čo bolo potrebné, a to najmä vtedy, ak sa nachádzala v časovej tiesni. Zároveň s tým by dodala, že neskôr otvorila tému a upozornila na pochybenie na príslušnom mieste.

Pracovný pohovor, personalistka
ilustračné: thinkstockphotos.com

Otázka č. 4: „Povedzte mi, kedy ste naposledy ukončili váš pracovný deň bez toho, aby ste mali všetko dokončené.“

Účel: Pri tejto odpovedi hodnotíte schopnosť uchádzača plniť si svoje záväzky, správne ustanoviť priority a efektívne komunikovať.

Varovný signál: „Robím len to, čo treba a len do výšky svojho platu.“ Tieto a podobné výroky, s ktorými sa niekedy stretávajú náboroví pracovníci, sú pre vás jasnou červenou vlajkou. Správna odpoveď by mala zahŕňať odpoveď, že keď treba, ostanem v práci aj dlhšie a dokončím otvorené úlohy, a to najmä v prípade, keď sú spojené s končiacim sa termínom.

Odpovedí na vyššie uvedené otázky však môže byť samozrejme oveľa viac a môžu mať rôznu podobu. Dôležitý je ich obsah a odkaz, ktorý vám tým konkrétny konkrétny uchádzač odovzdáva. Tí šikovnejší dokážu odolať jednej či dvom doplnkovým otázkam, ale pri ďalších sa už tiež môžu zamotať. Vedenie pracovného pohorovu smerom k získavaniu relevantných faktov vám tak pomôže v identifikácii prípadných nezrovnalostí či dokonca lží na strane týchto uchádzačov.

Img_3433.jpg

Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V praxi sa venuje copywritingu, prekladateľskej činnosti a korporátnemu právu.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

otázkyPracovný pohovor

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Inšpirácia

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

november

25nov8:30Diskriminácia a konflikty na pracovisku (mobbing, bossing, staffing) – právny a psychologický pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Pracovné právo

25nov8:30Diskriminácia a konflikty na pracovisku (mobbing, bossing, staffing) – právny a psychologický pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Pracovné právo

25nov8:30Diskriminácia a konflikty na pracovisku (mobbing, bossing, staffing) – právny a psychologický pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X