Flexibilita pre zamestnancov môže mať prekvapivo odvrátenú stránku
Nie je žiadnym tajomstvom, že zamestnanci milujú flexibilitu. Nedávna štúdia však potvrdila, že táto stratégia môže mať aj prekvapivo negatívnu stránku.
Existujú rôzne štúdie, ktoré deklarujú, že flexibilita má pozitívny dopad na prácu aj celkovú produktivitu zamestnancov. Okrem iných benefitov napríklad znižuje stres a poskytuje ľuďom priestor na lepšie zladenie profesionálneho a osobného života. Môže to byť zaujímavá výhoda, ktorú možno poskytnúť zamestnancom, no niektoré nové výskumy ilustrujú aj odvrátenú stránku tejto stratégie.
Stanovenie vlastného harmonogramu si vyžaduje mentálnu energiu
Čo to v praxi znamená? Ak chcete produktívnejších zamestnancov a nie len takých, čo si odsedia svoj čas v práci, tak im poskytnete flexibilitu pracovného času. Dáte im tým priestor na efektívnejšie zladenie pracovného a súkromného života. Áno, je to pravda, ale má to jeden háčik. Veľká harvardská štúdia totiž odhalila, že na to, aby uvedená stratégia skutočne a riadne fungovala aj v praxi, si vyžaduje ešte aj niečo viac.
Štúdia skúmala viac ako dva milióny záznamov firiem, ktoré platia lekárom za vyšetrenie pacienta. Výsledky ukázali, že čím mali viac flexibility, tým menej urobili. Prečo je to tak? Jedným z dôvodov môže byť podľa výskumníkov aj skutočnosť, že rozmýšľanie o tom, ako pracovať, ako si nastaviť vlastný kalendár a ako všetko zladiť, si vyžaduje veľkú dávku mentálnej enegie a odpútava to pozornosť od reálneho výkonu pracovných úloh.
„Prechádzanie úlohami a rozhodnovanie o tom, ktorú úlohu si vybrať ako nasledujúcu môže zaberať veľké množstvo času,“ poznamenala v súvislosti s výsledkami María R. Ibáñez, vedúca štúdie.
Odvrátená stránka flexibility
Keď vezmeme do úvahy zistené fakty, je flexibilita skutočne dobrou voľbou pre zamestnávateľov a zamestnancov? Odpoveď bude zrejme závisieť na konkrétnom zamestnancovi, ako aj druhu vykonávanej práce. Možno, že nebude problémom pre ľudí vykonávajúcich kreatívnu prácu, kde je dôležitý najmä jej výsledný obsah. Či urobí tento zamestnanec v jeden deň viac alebo menej, nie je až také dôležité, ak samozrejme dodrží dohodnutý finálny termín.
Čo je tiež dôležité, je schopnosť ľudí takto riadiť svoj vlastný čas. Tu je to už potom na rozhodnutí konkrétneho manažéra, ktorý pozná svojho človeka a vie, či je schopný robiť všetky tieto činnosti vrátane svojej práce. Zrejme to však nebude možné aplikovať na oddeleniach, kde vykonávajú rovnakú prácu viacerí pracovníci, pretože tam by to mohlo navodzovať atmosféru protežovania. Ako nevhodná sa tak táto stratégie javí aj pre výkonnostné povolania, kde je potrebné za čo najkratší čas vyprodukovať čo najviac výsledkov v podobe nejakých produktov. Konečné rozhodnutie samozrejme vždy leží na pleciach zodpovedných riadiacich pracovníkov, ktorí musia zhodnotiť všetky pre a proti.
Flexibilita je tak trošku hazardom v očiach vedenia firiem. Zamestnanci ju samozrejme milujú, no môže sa stať, že mnohí ani len netušia, čo obsahuje a keď ju majú, tak nevedia, čo s ňou. Produktivita ide v ruka v ruke s rutinou. Čím častejšie vykonávate určité úkony, tým viac sa z nich stáva rutina a vy ste produktívnejší. Najlepšie riešenie tak závisí od viacerých faktorov, ktoré je potrebné poznať a vedieť ich vzájomne skombinovať. Aj pri flexibilite teda platí, že má svoju pozitívnu aj negatívnu stránku. Je tak na len vás, aby ste dokázali správne vyhodnotiť, či je vhodná pre vaše pracovné prostredie.
Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V praxi sa venuje copywritingu, prekladateľskej činnosti a korporátnemu právu.