Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Pracujete z domu? Pozor na stratu efektivity, produktivity a motivácie

relaxed young woman working on laptop computer in bright home indoor
Fotobanka Pixmac
7. februára 2017 Img_2614.jpg Mgr. Silvia HanováZdroj Entrepeneur.com, Podnikam.sk Tlačiť

Práca z domu má bezpochýb množstvo výhod, no prináša so sebou aj mnohé úskalia. Mnohé firmy majú svoje korene v tomto druhu pracoviska, no aj tu sa treba držať určitých pravidiel, aby ste nestratili efektivitu, produktivitu a motiváciu.

Nespornou výhodou biznisu, ktorého sídlo je u priamo vás doma, je určite možnosť organizovať si čas, neformálny odev vrátane teplákov, či vybavovanie osobných vecí počas výkonu pracovných úloh.

Práve pri týchto iných aktivitách sa vám však môže ľahko stať, že stratíte koncentráciu potrebnú pri práci. Aby ste tomu predišli, je aj pri práci z domu potrebné dodržiavať určité pravidlá, ktorých príklady nájdete aj v nasledujúcom texte.

Rodič pomáhajúci dieťaťu s domácou úlohou
ilustračné: thinkstockphotos.com

Pracovisko

Aj pri práci z domu potrebujete miesto, ktoré možno považovať za vaše oficiálne pracovisko. Môže to byť niektorá z miestností vo vašom byte či dome, alebo len malý kút s jednoduchým pracovným stolom. Musí to to však byť miesto, na ktoré chodievate bežne pracovať.

Pracovný čas

Keď ste pánom vlastného času, sami si určujete, kedy budete pracovať. Veľmi pravdepodobne nemusíte ráno vstávať so zvyškom zamestnanej populácie, no aj napriek tomu by ste mali mať stanovený určitý pracovný čas. Pomôže vám to lepšie plniť úlohy a ostanete pritom produktívni.

Pracovné prestávky

Vaša vášeň pre rast biznisu môže ľahko spôsobiť, že to budete s prácou preháňať. Táto situácia je veľmi bežná a nesie so sebou riziko straty motivácie a vyhorenia. Je preto veľmi dôležité, aby ste si vedeli aj oddýchnuť. Kratšie prestávky sú tak nevyhnutnou súčasťou zdravého pracovného režimu.

káva
ilustračné: pixabay.com

Pracovné vybavenie

Aj pri práci z domu je veľmi dôležité, aby ste mali k dispozícii príslušné pracovné nástroje a vybavenie potrebné na výkon vášho povolania. Čím lepšie budete vybavení, tým viac času ušetríte a tým budete efektívnejší.

Zmena prostredia

S motiváciou a kreativitou je úzko spojená zmena pracovného prostredia. Je dobré zaradiť do pracovného programu aj stretnutia mimo bežného doma-pracoviska. Môžu to byť schôdzky s klientmi, potenciálnymi zákazníkmi, obchodnými partnermi. Môžete však aj pracovať z iného miesta, ak vám to dovolí druh vašej práce. Osvieži vám to myseľ a dodá nové nápady.

Víkendy a dovolenky

V tomto bode si musíte uvedomiť, že aj napriek tomu, že šéfujete firme so sídlom u vás doma, nie ste na dovolenke. Riadne pracujete a preto potrebujete aj riadny oddych. Je dôležité, aby ste si pravidelne dopriali dlhší oddych v podobe jedného či dvoch dní a tiež dovolenku, kedy naozaj nebudete pracovať.

Aj pri práci z domu je totiž základom nájsť rovnováhu medzi pracovným a osobným životom. Časom sami prídete na to, aký model vám najlepšie vyhovuje. Sledujte vašu výkonnosť a podľa toho si nastavte svoje pracovné povinnosti.

Ak vám vyhovuje napríklad práca vo večerných hodinách a druh práce vám to dovolí, rešpektujte tieto svoje potreby. Len vy sami môžete najlepšie vyhodnotiť, čo je pre vás najefektívnejšie. Vtedy ostanete skutočne produktívni a nestratíte ani potrebnú motiváciu.

Img_2614.jpg
Mgr. Silvia Hanová

Vyštudovala právnickú fakultu Univerzity Komenského.Vo svojej praxi sa už 17 rokov venuje právnym a konzultačným službám v oblasti korporátneho práva ako zakladateľka a majiteľka spoločnosti Pomáhame v podnikaní. Venuje sa tiež marketingovej komunikácii a PR.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

efektivitapráca z domuproduktivitatipy

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Inšpirácia

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

29jún9:00e-Commerce – nové pravidlá dovozu tovaru pre zásielky s nízkou hodnotou tovaru - vrátane DPH pravidiel pre colné konanie9:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

06júl8:30Aktuálne problémy zdaňovania v oblasti cezhraničných daňových vzťahov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Ostatné dane

06júl8:30Aktuálne problémy zdaňovania v oblasti cezhraničných daňových vzťahov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Ostatné dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X