Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Flexibilita pre zamestnancov môže mať prekvapivo odvrátenú stránku

Bungeejumping, skok, sloboda, voľnosť
ilustračné: thinkstockphotos.com
10. marca 2021 Img_2614.jpg Mgr. Silvia HanováZdroj www.inc.com Tlačiť

Nie je žiadnym tajomstvom, že zamestnanci milujú flexibilitu. Nedávna štúdia však potvrdila, že táto stratégia môže mať aj prekvapivo negatívnu stránku.

Existujú rôzne štúdie, ktoré deklarujú, že flexibilita má pozitívny dopad na prácu aj celkovú produktivitu zamestnancov. Okrem iných benefitov napríklad znižuje stres a poskytuje ľuďom priestor na lepšie zladenie profesionálneho a osobného života. Môže to byť zaujímavá výhoda, ktorú možno poskytnúť zamestnancom, no niektoré nové výskumy ilustrujú aj odvrátenú stránku tejto stratégie.

Stanovenie vlastného harmonogramu si vyžaduje mentálnu energiu

Čo to v praxi znamená? Ak chcete produktívnejších zamestnancov a nie len takých, čo si odsedia svoj čas v práci, tak im poskytnete flexibilitu pracovného času. Dáte im tým priestor na efektívnejšie zladenie pracovného a súkromného života. Áno, je to pravda, ale má to jeden háčik. Veľká harvardská štúdia totiž odhalila, že na to, aby uvedená stratégia skutočne a riadne fungovala aj v praxi, si vyžaduje ešte aj niečo viac.

Štúdia skúmala viac ako dva milióny záznamov firiem, ktoré platia lekárom za vyšetrenie pacienta. Výsledky ukázali, že čím mali viac flexibility, tým menej urobili. Prečo je to tak? Jedným z dôvodov môže byť podľa výskumníkov aj skutočnosť, že rozmýšľanie o tom, ako pracovať, ako si nastaviť vlastný kalendár a ako všetko zladiť, si vyžaduje veľkú dávku mentálnej enegie a odpútava to pozornosť od reálneho výkonu pracovných úloh.

„Prechádzanie úlohami a rozhodnovanie o tom, ktorú úlohu si vybrať ako nasledujúcu môže zaberať veľké množstvo času,“ poznamenala v súvislosti s výsledkami María R. Ibáñez, vedúca štúdie.

Ako neprísť o preplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistného a na čo si dať pozor v prípade nedoplatku?
ilustračné:Fotobanka Pixmac

Odvrátená stránka flexibility

Keď vezmeme do úvahy zistené fakty, je flexibilita skutočne dobrou voľbou pre zamestnávateľov a zamestnancov? Odpoveď bude zrejme závisieť na konkrétnom zamestnancovi, ako aj druhu vykonávanej práce. Možno, že nebude problémom pre ľudí vykonávajúcich kreatívnu prácu, kde je dôležitý najmä jej výsledný obsah. Či urobí tento zamestnanec v jeden deň viac alebo menej, nie je až také dôležité, ak samozrejme dodrží dohodnutý finálny termín.

Čo je tiež dôležité, je schopnosť ľudí takto riadiť svoj vlastný čas. Tu je to už potom na rozhodnutí konkrétneho manažéra, ktorý pozná svojho človeka a vie, či je schopný robiť všetky tieto činnosti vrátane svojej práce. Zrejme to však nebude možné aplikovať na oddeleniach, kde vykonávajú rovnakú prácu viacerí pracovníci, pretože tam by to mohlo navodzovať atmosféru protežovania. Ako nevhodná sa tak táto stratégie javí aj pre výkonnostné povolania, kde je potrebné za čo najkratší čas vyprodukovať čo najviac výsledkov v podobe nejakých produktov. Konečné rozhodnutie samozrejme vždy leží na pleciach zodpovedných riadiacich pracovníkov, ktorí musia zhodnotiť všetky pre a proti.

Flexibilita je tak trošku hazardom v očiach vedenia firiem. Zamestnanci ju samozrejme milujú, no môže sa stať, že mnohí ani len netušia, čo obsahuje a keď ju majú, tak nevedia, čo s ňou. Produktivita ide v ruka v ruke s rutinou. Čím častejšie vykonávate určité úkony, tým viac sa z nich stáva rutina a vy ste produktívnejší. Najlepšie riešenie tak závisí od viacerých faktorov, ktoré je potrebné poznať a vedieť ich vzájomne skombinovať. Aj pri flexibilite teda platí, že má  svoju pozitívnu aj negatívnu stránku. Je tak na len vás, aby ste dokázali správne vyhodnotiť, či je vhodná pre vaše pracovné prostredie.

Img_2614.jpg
Mgr. Silvia Hanová

Vyštudovala právnickú fakultu Univerzity Komenského.Vo svojej praxi sa už 17 rokov venuje právnym a konzultačným službám v oblasti korporátneho práva. Venuje sa tiež marketingovej komunikácii a PR.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

flexibilitanegatívariadenieskillsštúdia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Manažment

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

október

21oct8:30Spôsob ochrany nových nápadov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

21oct8:30Psychológia skvelej zákazníckej skúsenosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

21oct8:30Spôsob ochrany nových nápadov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X