Daňová kontrola – postup a povinnosti daňovníka v roku 2024
Daňová kontrola je pre daňovníka vždy stresujúcou situáciou. V článku si však priblížime jej postup, aké má daňová kontrola lehoty a pokuty ako aj aké sú povinnosti daňovníka.
Oznámenie o začatí kontroly
Kontrolu vám musí správca dane oznámiť písomne s uvedením presného dátumu a miesta začatia kontroly. V prípade, že vám dátum nevyhovuje, do ôsmych dní od doručenia oznámenia si môžete dohodnúť nový termín kontroly. Dôležitou podmienkou je, že daňová kontrola sa musí začať do 40 dní od doručenia oznámenia o jej začatí. Sú aj prípady, keď správca dane kontrolu vopred oznámiť nemusí. Správca dane je oprávnený začať daňovú kontrolu aj bez oznámenia, ak hrozí, že účtovné alebo iné doklady budú znehodnotené, zničené alebo pozmenené, alebo ak o vykonanie daňovej kontroly požiadajú orgány činné v trestnom konaní.
Postup pri daňovej kontrole
Postup pri daňovej kontrole upravuje zákon č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov. V článku sa zameriame na postup pri daňovej kontrole a povinnosti daňovníka.
Účel daňovej kontroly
- overiť správnosť výšky odvedenej dane daňovým subjektom (ďalej len „daňovníkom“) prostredníctvom kontroly jeho účtovnej evidencie a prvotných dokladov.
Miesto vykonania daňovej kontroly
- u daňovníka (napr. v jeho sídle) alebo
- kdekoľvek, kde to vyžaduje účel kontroly (napr. u správcu dane, v účtovnej kancelárii).
V prémiovej časti obsahu nájdete:
- Začiatok daňovej kontroly
- Povinnosti daňovníka pri daňovej kontrole
- Ukončenie daňovej kontroly
- Lehota na vykonanie daňovej kontroly
- Opätovné vykonanie daňovej kontroly
- Čiastkový protokol
- Čo sa stane ak nebudete chcieť s kontrolou spolupracovať?
Exkluzívny obsah pre členov klubu
Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.
Venujem sa účtovníctvu a daňovému poradenstvu na www.mojuctovnik.com Zaujímam sa o investovanie a medzi moje záľuby patrí šport.