Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Čo je neoprávnené podnikanie a čo vám hrozí ak podnikáte na čierno v roku 2023?

neoprávnené podnikanie
neoprávnené podnikanie Foto: Getty Images
27. februára 2023 Autor Ing. Lenka PajtinkováZdroj Podnikam.sk Tlačiť

Na každú činnosť, ktorá spĺňa znaky podnikania je potrebné mať požadované oprávnenia. Pokiaľ by ste si chceli privyrobiť „na čierno“ bez papierovania a zdaňovania príjmov, môže vás čakať nielen peňažná sankcia, ale aj zákaz činnosti, či dokonca väzenie.

Čo je neoprávnené podnikanie?

Hoci zákon neustanovuje presnú definíciu neoprávneného podnikania, môžeme zaň považovať akúkoľvek podnikateľskú činnosť, na ktorú nemá fyzická, alebo právnická osoba oprávnenie, ktorú vykonáva nad rámec svojho oprávnenia, alebo ktorú vykonáva napriek zákazu.
Živnostenský zákonník ustanovuje, že fyzickej osobe alebo právnickej osobe, ktorá prevádzkuje bez živnostenského oprávnenia činnosť, ktorá je predmetom voľnej živnosti, živnostenský úrad v sídle kraja uloží pokutu až do 1659 eur.
Fyzickej osobe alebo právnickej osobe, ktorá prevádzkuje bez živnostenského oprávnenia činnosť, ktorá je predmetom remeselnej živnosti alebo viazanej živnosti, živnostenský úrad v sídle kraja uloží pokutu až do 3319 eur.
Podľa obchodného zákonníka osoba, ktorá bez oprávnenia na podnikanie vykonáva túto činnosť, a osoby, ktoré túto činnosť uskutočňujú v jej mene a na jej účet, zodpovedajú za škodu, ktorú tým spôsobili. Platnosť právneho úkonu nie je dotknutá tým, že sa určitej osobe zakázalo podnikať alebo že určitá osoba nemá oprávnenie na podnikanie.

Sankcie za neoprávnené podnikanie

Ako sme už spomínali vyššie, za neoprávnené podnikanie môže fyzická, alebo právnická osoba dostať pokutu podľa Živnostenského zákona do 1659, alebo do 3319 eur. Konanie o uložení pokuty môže živnostenský úrad v sídle kraja začať len do jedného roka odo dňa, keď sa o neoprávnenom podnikaní fyzickej osoby a právnickej osoby dozvedel, najneskôr však do piatich rokov od času, keď k porušeniu došlo. Ak ide o pokračujúce neoprávnené podnikanie, najneskôr do piatich rokov od času, keď neoprávnené podnikanie ešte trvalo.

Neoprávnené podnikanie môžu kontrolóri vyhodnotiť ako priestupok.

Priestupku sa dopustí ten, kto neoprávnene vykonáva obchodnú, výrobnú alebo inú zárobkovú činnosť.Za tento priestupok možno uložiť pokutu do 331 eur, alebo aj zákaz činnosti až do jedného roka.

Rovnako neoprávnené podnikanie upravuje aj Trestný zákon podľa ktorého sa ten, kto neoprávnene podniká v malom rozsahu, potrestá odňatím slobody až na jeden rok. Na to, aby bolo neoprávnené podnikanie považované za trestný čin podľa Trestného zákona musí zasahovať do práv a právom chránených záujmov a dosahovať určitú intenzitu. Výška trestu závisí aj od škody spôsobenej neoprávneným podnikaním.

Odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky sa páchateľ potrestá, ak spácha trestný čin neoprávneného podnikania
  • závažnejším spôsobom konania,
  • tým, že použije iného ako pracovnú silu,
  • a získa ním väčší prospech,
  • ako verejný činiteľ alebo v súvislosti s výkonom svojho zamestnania, povolania alebo funkcie, alebo
  • tým, že poskytuje bez odbornej kvalifikácie služby alebo vykonáva iné odborné činnosti, ktoré podľa zákona môže vykonávať len ten, kto má odbornú spôsobilosť.
Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin neoprávneného podnikania a spôsobí ním značnú škodu.
Odňatím slobody na štyri roky až osem rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin neoprávneného podnikania
  • a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu, alebo
  • ako člen nebezpečného zoskupenia.
Ak máte podozrenie, že niekto vykonáva neoprávnené podnikanie, môžete dať podnet priamo okresnému úradu, odboru živnostenského podnikania, ktorý vykoná kontrolu dodržiavania povinností v zmysle Živnostenského zákona. Je tiež možné podať podnet na Slovenskú obchodnú inšpekciu.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

know-howknowhowneoprávnené podnikanierok 2023

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Daňové kontroly

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

29sep8:30Sledovanie stavu vlastného imania (záporné vlastné imanie, spoločnosť v kríze)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

29sep8:30Sledovanie stavu vlastného imania (záporné vlastné imanie, spoločnosť v kríze)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

02oct8:30Zákon o slobode informácií v praxi stavebných úradov – najčastejšie problémy a odporúčané riešenia8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X