Všetko o eurominciach: ktoré sú vzácne, ich zoznam a ako vyzerajú
Nosíme ich v peňaženke, no často si ani nevšimneme, čo na nich je. Euromince sú súčasťou nášho bežného života už niekoľko rokov. Viete však, ktoré z nich sú vzácne a ako vyzerajú euromince jednotlivých krajín Európskej únie?
Euromince sú mince spoločnej meny Európskej únie a spolu s eurobankovkami sa dostali do obehu 1. januára 2002. Ide o hotovostné platidlo, pričom jedno euro je tvorené 100 centami. Euromince majú stanovenú spoločnú rubovú časť pre všetky národné banky eurozóny a lícnu stranu s vlastným národným motívom vydávajúcej národnej banky.
Eurové mince sú vydané v ôsmich nominálnych hodnotách – 1 cent, 2 centy, 5 centov, 10 centov, 20 centov, 50 centov, 1 euro a 2 eurá. Na spoločnej strane mincí je zobrazená jedna z podôb mapy Európy, nominálna hodnota mince, názov jednotky meny a dvanásť hviezd z vlajky EÚ. Zadná strana mincí má taký dizajn, aký si daná členská krajina vybrala.
Slovenské euromince majú na sebe motívy z víťazných výtvarných návrhov verejnej súťaže, ktorú Národná banka Slovenska vyhlásila v roku 2004.
Séria z roku 2002
Prvá séria euromincí vyšla v roku 2002 a pôvodné návrhy 10, 20 a 50-centových mincí zobrazuje obrys každého z členských štátov vtedajšej európskej pätnástky. Každý štát bol zobrazený oddelene od ostatných, a to malo symbolizovať to, že Európa je tvorená viacerými ostrovmi. Na jednoeurovej a dvojeurovej minci sa objavila pevnina.
Na všetkých eurominciach je zobrazených 12 hviezd v ich dizajne. Niektoré mince sú datované do roku 1999, 2000 a 2001, kedy bola mena už oficiálne ustanovená. Ide o francúzske, španielske, fínske, belgické a holandské euromince, keďže tieto krajiny označujú už tradične svoje mince rokom razby a razba sa vykonáva rok pred uvedením do obehu.
Séria z roku 2007
V roku 2007 došlo k zmene dizajnu mincí, ktorý mal reagovať na rozšírenie Európskej únie, ku ktorému došlo v roku 2004. Dizajn pôvodných návrhov zostal v podstate zachovaný, no mapa 15 delených štátov je nahradená jednou, ktorá zobrazuje Európu ako kontinent bez hraníc.
Zaujímavosťou je, že Cyprus je zobrazený niekoľko sto kilometrov na severozápad od svojej skutočnej polohy. Jednoeurová a dvojeurová minca majú na sebe ostrov zobrazený na východ od pevninskej časti Grécka. 10, 20 a 50-centové euromince ho zobrazujú priamo nad Krétou. Podľa pôvodného návrhu malo byť na eurominciach zobrazené aj Turecko, no Rada tento návrh odmietla.
Prvýkrát boli tieto mince vyrazené v roku 2006 vo fínskej mincovni a ako sme už uviedli, do obehu sa dostali v roku 2007. Zmenu motívu aplikovali všetky členské krajiny v roku 2007, okrem Rakúska, Vatikánu, Talianska, San Marína a Portugalska. Tie prijali zmenu o rok neskôr, pretože práve od roku 2008 bol motív záväzný pre všetky členské štáty eurozóny. Euromince s nominálnou hodnotou 1, 2 a päť centov zostali nezmenené.
Ochranné prvky euromincí
Euromince majú niekoľko technických parametrov, ktoré majú zabrániť tomu, aby boli falšované. Najdôležitejším ukazovateľom je ich vzhľad, vďaka ktorému vieme rozpoznať rôzne mince rôznych nominálnych hodnôt. Euromince majú prvky, ktoré umožňujú rozlišovať jednotlivé mince aj ľuďom so zrakovým postihnutím.
Toto sú charakteristické prvky, na základe ktorých môžeme euromince rozlíšiť:
- rôzna veľkosť
- rozličná hrúbka
- rôzna hmotnosť
- iná farba
- rôzne vyhotovenie hrán
- rôzna nominálna hodnota
Dôležitými prvkami slúžiacimi ako prevencia pred zneužívaním falošných mincí napríklad v predajných automatoch sú napríklad aj špecifické materiály, ktoré sú použité na razenie euromincí. Dopomáhajú tomu aj tieto vlastnosti euromincí:
- bimetalová a sendvičová úprava jednoeurovej a dvojeurovej mince, u ktorých má stred slabé magnetické vlastnosti
- špeciálna zliatina, ktorá sa používa na výrobu mincových platničiek, z ktorých sú vyrobené 10, 20 a 50-centové mince
- hrany mincí sú rozdielne, odlišujú sa podľa nominálnych hodnôt mincí
- mince s hodnotami 1, 2 a 5 centov sú vyrobené z ocele, ktorá je pokovovaná meďou
Cenné euromince a zberateľské kúsky
Medzi cenné euromince patria pamätné mince, ktoré jednotlivé krajiny vydávajú v hodnote 2 eurá. Každá členská krajina môže vydávať takéto pamätné euromince, ktoré sú zákonným platidlom vo všetkých krajinách eurozóny. Taktiež môže každá krajina vydávať zberateľské mince, ktoré však ako platidlo slúžia len v krajine, ktorá ich vydala.
Slovensko vydalo už niekoľko pamätných aj zberateľských mincí. Keďže ide o vzácne obehové euromince, môžete mať to šťastie, že sa objavia aj u vás v peňaženke.
Pamätné euromince
Zberateľské euromince
Prehľad – euromince všetkých štátov eurozóny
Najčastejšie sa v našich peňaženkách objavujú zrejme tie naše slovenské euromince. Výnimkou však nie sú ani euromince z iných krajín eurozóny. A takto vyzerajú:
Euromince Andorra
Dvojeurová eurominca zobrazuje štátny znak Andorry a heslo „virtus unita fortior“ (v jednote je sila), jednoeurová minca zachytáva pôvodné sídlo parlamentu Casa de la Vall, na minciach v hodnote 10, 20 a 50 centov je zobrazený románsky kostol Santa Coloma.
Na minciach 1 cent, 2 centy a 5 centov je zobrazený pyrenejský kamzík a orol skalný.
Euromince Belgicko
Na belgických eurominciach nájdeme portrét kráľa Alberta II. a kráľa Phillipa.
Euromince Cyprus
Mince v hodnote jedno a dve eurá zobrazujú modlu v tvare kríža z medenej doby. Na minciach 10, 20 a 50 centov sa nachádza kyrénska obchodná loď zo štvrtého storočia pred naším letopočtom a mince 1 cent, 2 centy a 5 centov nesú motív muflóna.
Euromince Estónsko
Motív národnej strany estónskych mincí všetkých nominálnych hodnôt je rovnaký – predstavuje geografické znázornenie Estónska a slovo „Eesti“
Euromince Fínsko
Dvojeurové mince zobrazujú kvety a plody moruše, jednoeurové mince zobrazujú motív dvoch letiacich labutí, na minciach 1 cent, 2 centy, 5, 10, 20 a 50 centov je zobrazený heraldický lev.
Euromince Francúzsko
Jednoeurové a dvojeurové mince zachytávajú strom, ktorý symbolizuje život, kontinuitu a rast. Na minciach 10, 20 a 50 centov je zobrazená rozsievačka, ktorá je stálou témou v histórii francúzskeho franku. Mince 1 cent, 2 centy a 5 centov zobrazujú portrét mladej Marianne.
Euromince Grécko
Dvojeurová minca zobrazuje scénu, na ktorej Európu unáša Zeus prevtelený do býka. Na jednoeurovej minci je sova, na 50-centovej minci je Eleftherios Venizelos, jednej z najznámejších postáv gréckej politickej scény. 20-centová minca je venovaná Ioannisovi Capodistriasovi, poprednému národnému a európskemu politikovi a diplomatovi. 10-centová minca zachytáva popredného gréckeho osvietenca Rigasa Fereosa. 5-centová minca zobrazuje moderný tanker, na 2-centovej minci je korveta a 1-centová minca zobrazuje model aténskej triéry z obdobia aténskej demokracie.
Holandsko euromince
Mince v hodnote jeden a dve eurá v prvej sérii zobrazujú kráľovnú Beatrix a v druhej sérií kráľa Willema‑Alexandra. Rovnaké motívy sú na všetkých ostatných minciach.
Írsko euromince
Írske euromince majú všetky ten istý národný motív – keltskú harfu.
Euromince Litva
Rovnako aj euromince Litvy zobrazujú rovnaký motív – štátny znak Litovskej republiky.
Lotyšsko euromince
Euromince v hodnote jedno a dve eurá znázorňujú lotyšské sedliacke dievča. Na minciach 10, 20 a 50 centov je veľký štátny znak Lotyšskej republiky a na minciach 5, 2 a 1 cent je malý štátny znak.
Luxembursko euromince
Všetky luxemburské mince nesú portrét Jeho kráľovského veličenstva veľkovojvodu Henriho, rok vydania mince a názov štátu „Lëtzebuerg” v luxemburčine.
Euromince Malta
Hlavným motívom mincí v hodnote jedno a dve eurá je emblém Rádu maltézskych rytierov. Na minciach 10, 20 a 50 centov je zobrazený štátny znak Malty, na minciach 1 cent, 2 centy a 5 centov je zobrazený oltár z prehistorického chrámu Mnajdra.
Euromince Monako
V obehu sú euromince v dvoch sériách. Dvojeurové mince z prvej série nesú portrét kniežaťa Rainiera III. Mince v hodnote jedno euro zobrazujú dvojportrét Rainiera III a princa Alberta. Mince v hodnote 10, 20 a 50 centov vyobrazujú kniežaciu pečať a mince v hodnote 1, 2 a 5 centov zachytávajú erb monackého kniežacieho rodu.
Mince v hodnote jedno a dve eurá z druhej série zobrazujú portrét kniežaťa Alberta II. Mince v hodnote 10, 20 a 50 centov zachytávajú monogram kniežaťa Alberta a mince v hodnote 1, 2 a 5 centov opäť erb kniežacieho rodu.
Euromince Nemecka
Jednoeurová a dvojeurová minca zobrazuje tradičný symbol orlice, Brandenburskú bránu zobrazujú mince v hodnote 10, 20 a 50 centov a mince v s nominálnou hodnotou 1, 2 a 5 centov zobrazujú dubovú vetvičku.
Euromince Portugalsko
Euromince v hodnote jedno a dve eurá zobrazujú portugalské hrady a erby, mince 10, 20 a 50-centové zobrazujú kráľovskú pečať a mince v hodnote 1, 2 a 5 centov prvú kráľovskú pečať.
Euromince Rakúsko
Minca v hodnote dve eurá nesie portrét pacifistky Berthy von Suttnerovej, jednoeurová minca zobrazuje Wolfganga Amadea Mozarta. Minca v hodnote 50 centov zobrazuje secesnú budovu vo Viedni, 20-centová minca zobrazuje palác Belvedere a 10-centová minca Dóm sv. Štefana.
Na 5-centovej minci je alpská prvosienka, 2-centová minca zobrazuje plesnivec a 1-centová minca zachytáva horec.
Euromince San Marino
Dvojeurová minca zobrazuje štátnu budovu, minca v hodnote jedno euro nesie štátny znak. Minca v hodnote 50 centov zobrazuje tri sanmarinske veže, 20-centová minca zachytáva portrét sv. Marína, 10-centová minca zase zobrazuje baziliku v San Maríne. Na minci 1 cent je zobrazená veža Montale, minca 2 centy zobrazuje Sochu slobody a minca 5 centov vežu Guaita.
Euromince Slovensko
Na minciach hodnoty jedno a dve eurá je zobrazený dvojkríž na trojvrší. Mince v hodnote 50, 20 a 10 centov zobrazujú Bratislavský hrad a na ostatných minciach je Kriváň.
Euromince Slovinsko
Minca s hodnotou dve eurá zobrazuje portrét básnika Franceho Prešerena a verš „Shivé naj vsi naródi“. Jednoeurová minca zachytáva portrét Primoža Trubara, autora prvej knihy vydanej v slovinčine. Minca v hodnote 50 centov zachytáva vrch Triglav, 20-centová minca lipicanské kone a minca v hodnote 10 centov nezrealizovaný projekt budovy slovinského parlamentu.
Na 5-centovej minci je motív rozsievača, 2-centová minca nesie motív kniežiacieho kameňa a minca v hodnote jeden cent zobrazuje bociana.
Euromince Španielsko
Mince v hodnote jedno a dve eurá zobrazujú portrét kráľa Juana Carlosa I. de Borbón y Borbón. Mince 10, 20 a 50 centov zachytávajú portrét otca španielskej literatúry Miguela de Cervantesa a mince v hodnote 5, 2 a 1 cent katedrálu v Santiago de Compostela.
Euromince Taliansko
Na dvojeurovej minci je portrét Danteho Alighieriho, jednoeurová minca zobrazuje kresbu od Leonarda da Vinciho. Na 50-centovej minci je socha Marka Aurélia na koni, 20-centová minca zobrazuje sochu od Umberta Boccioniho a 10-centová minca zobrazuje obraz Zrodenie Venuše.
Na 5-centovej minci je Koloseum, na 2-centovej minci je veža Mole Antonelliana a na 1-centovej minci je znázornený hrad Castel del Monte.
Euromince Vatikán
V súčasnosti sú v obehu štyri rovnako platné série vatikánskych mincí, pričom prvá séria zachytáva portrét pápeža Jána Pavla II. Na minciach druhej série je zobrazený erb kardinála komorníka, dočasnej hlavy Vatikánskeho mestského štátu.
Na minciach tretej série je zobrazený pápež Benedikt XVI a štvrtá séria mincí zachytáva súčasného pápeža Františka.