Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Všetko o eurominciach: ktoré sú vzácne, ich zoznam a ako vyzerajú

Euromince zoznam.jpg
22. septembra 2017 Tlačiť

Nosíme ich v peňaženke, no často si ani nevšimneme, čo na nich je. Euromince sú súčasťou nášho bežného života už niekoľko rokov. Viete však, ktoré z nich sú vzácne a ako vyzerajú euromince jednotlivých krajín Európskej únie?

Euromince sú mince spoločnej meny Európskej únie a spolu s eurobankovkami sa dostali do obehu 1. januára 2002. Ide o hotovostné platidlo, pričom jedno euro je tvorené 100 centami. Euromince majú stanovenú spoločnú rubovú časť pre všetky národné banky eurozóny a lícnu stranu s vlastným národným motívom vydávajúcej národnej banky.

Eurové mince sú vydané v ôsmich nominálnych hodnotách – 1 cent, 2 centy, 5 centov, 10 centov, 20 centov, 50 centov, 1 euro a 2 eurá. Na spoločnej strane mincí je zobrazená jedna z podôb mapy Európy, nominálna hodnota mince, názov jednotky meny a dvanásť hviezd z vlajky EÚ. Zadná strana mincí má taký dizajn, aký si daná členská krajina vybrala.

Slovenské euromince majú na sebe motívy z víťazných výtvarných návrhov verejnej súťaže, ktorú Národná banka Slovenska vyhlásila v roku 2004.

Séria z roku 2002

Prvá séria euromincí vyšla v roku 2002 a pôvodné návrhy 10, 20 a 50-centových mincí zobrazuje obrys každého z členských štátov vtedajšej európskej pätnástky. Každý štát bol zobrazený oddelene od ostatných, a to malo symbolizovať to, že Európa je tvorená viacerými ostrovmi. Na jednoeurovej a dvojeurovej minci sa objavila pevnina.

Na všetkých eurominciach je zobrazených 12 hviezd v ich dizajne. Niektoré mince sú datované do roku 1999, 2000 a 2001, kedy bola mena už oficiálne ustanovená. Ide o francúzske, španielske, fínske, belgické a holandské euromince, keďže tieto krajiny označujú už tradične svoje mince rokom razby a razba sa vykonáva rok pred uvedením do obehu.

Séria z roku 2007

V roku 2007 došlo k zmene dizajnu mincí, ktorý mal reagovať na rozšírenie Európskej únie, ku ktorému došlo v roku 2004. Dizajn pôvodných návrhov zostal v podstate zachovaný, no mapa 15 delených štátov je nahradená jednou, ktorá zobrazuje Európu ako kontinent bez hraníc.

Zaujímavosťou je, že Cyprus je zobrazený niekoľko sto kilometrov na severozápad od svojej skutočnej polohy. Jednoeurová a dvojeurová minca majú na sebe ostrov zobrazený na východ od pevninskej časti Grécka. 10, 20 a 50-centové euromince ho zobrazujú priamo nad Krétou. Podľa pôvodného návrhu malo byť na eurominciach zobrazené aj Turecko, no Rada tento návrh odmietla.

Prvýkrát boli tieto mince vyrazené v roku 2006 vo fínskej mincovni a ako sme už uviedli, do obehu sa dostali v roku 2007. Zmenu motívu aplikovali všetky členské krajiny v roku 2007, okrem Rakúska, Vatikánu, Talianska, San Marína a Portugalska. Tie prijali zmenu o rok neskôr, pretože práve od roku 2008 bol motív záväzný pre všetky členské štáty eurozóny. Euromince s nominálnou hodnotou 1, 2 a päť centov zostali nezmenené.

Ochranné prvky euromincí

Euromince majú niekoľko technických parametrov, ktoré majú zabrániť tomu, aby boli falšované. Najdôležitejším ukazovateľom je ich vzhľad, vďaka ktorému vieme rozpoznať rôzne mince rôznych nominálnych hodnôt. Euromince majú prvky, ktoré umožňujú rozlišovať jednotlivé mince aj ľuďom so zrakovým postihnutím.

Toto sú charakteristické prvky, na základe ktorých môžeme euromince rozlíšiť:

  • rôzna veľkosť
  • rozličná hrúbka
  • rôzna hmotnosť
  • iná farba
  • rôzne vyhotovenie hrán
  • rôzna nominálna hodnota

Dôležitými prvkami slúžiacimi ako prevencia pred zneužívaním falošných mincí napríklad v predajných automatoch sú napríklad aj špecifické materiály, ktoré sú použité na razenie euromincí. Dopomáhajú tomu aj tieto vlastnosti euromincí:

  1. bimetalová a sendvičová úprava jednoeurovej a dvojeurovej mince, u ktorých má stred slabé magnetické vlastnosti
  2. špeciálna zliatina, ktorá sa používa na výrobu mincových platničiek, z ktorých sú vyrobené 10, 20 a 50-centové mince
  3. hrany mincí sú rozdielne, odlišujú sa podľa nominálnych hodnôt mincí
  4. mince s hodnotami 1, 2 a 5 centov sú vyrobené z ocele, ktorá je pokovovaná meďou

Cenné euromince a zberateľské kúsky

Medzi cenné euromince patria pamätné mince, ktoré jednotlivé krajiny vydávajú v hodnote 2 eurá. Každá členská krajina môže vydávať takéto pamätné euromince, ktoré sú zákonným platidlom vo všetkých krajinách eurozóny. Taktiež môže každá krajina vydávať zberateľské mince, ktoré však ako platidlo slúžia len v krajine, ktorá ich vydala.

Slovensko vydalo už niekoľko pamätných aj zberateľských mincí. Keďže ide o vzácne obehové euromince, môžete mať to šťastie, že sa objavia aj u vás v peňaženke.

Pamätné euromince

cenné euromince
www.nbs.sk
pamätné euromince
www.nbs.sk

Zberateľské euromince

pamätné euromince slovensko
www.nbs.sk
pamätné euromince slovensko
www.nbs.sk
pamätné euromince slovensko
www.nbs.sk
pamätné euromince slovensko
www.nbs.sk
pamätné euromince slovensko
www.nbs.sk
pamätné euromince slovensko
www.nbs.sk
pamätné euromince slovensko
www.nbs.sk
pamätné euromince slovensko
www.nbs.sk
pamätné euromince slovensko
www.nbs.sk

Prehľad – euromince všetkých štátov eurozóny

Najčastejšie sa v našich peňaženkách objavujú zrejme tie naše slovenské euromince. Výnimkou však nie sú ani euromince z iných krajín eurozóny. A takto vyzerajú:

Euromince Andorra

Dvojeurová eurominca zobrazuje štátny znak Andorry a heslo „virtus unita fortior“ (v jednote je sila), jednoeurová minca zachytáva pôvodné sídlo parlamentu Casa de la Vall, na minciach v hodnote 10, 20 a 50 centov je zobrazený románsky kostol Santa Coloma.

Na minciach 1 cent, 2 centy a 5 centov je zobrazený pyrenejský kamzík a orol skalný.

euromince andorra
www.numisshop.eu

Euromince Belgicko

Na belgických eurominciach nájdeme portrét kráľa Alberta II. a kráľa Phillipa.

euromince belgicko
farm5.static.flickr.com

Euromince Cyprus

Mince v hodnote jedno a dve eurá zobrazujú modlu v tvare kríža z medenej doby. Na minciach 10, 20 a 50 centov sa nachádza kyrénska obchodná loď zo štvrtého storočia pred naším letopočtom a mince 1 cent, 2 centy a 5 centov nesú motív muflóna.

euromince cyprus
farm8.staticflickr.com

Euromince Estónsko

Motív národnej strany estónskych mincí všetkých nominálnych hodnôt je rovnaký – predstavuje geografické znázornenie Estónska a slovo „Eesti“

estónsko euromince
www.numisshop.eu

Euromince Fínsko

Dvojeurové mince zobrazujú kvety a plody moruše, jednoeurové mince zobrazujú motív dvoch letiacich labutí, na minciach 1 cent, 2 centy, 5, 10, 20 a 50 centov je zobrazený heraldický lev.

081211_mince_finsko.jpg
www.businessinfo.cz

Euromince Francúzsko

Jednoeurové a dvojeurové mince zachytávajú strom, ktorý symbolizuje život, kontinuitu a rast. Na minciach 10, 20 a 50 centov je zobrazená rozsievačka, ktorá je stálou témou v histórii francúzskeho franku. Mince 1 cent, 2 centy a 5 centov zobrazujú portrét mladej Marianne.

Francuzsko euromince.jpg
i.imgur.com

Euromince Grécko

Dvojeurová minca zobrazuje scénu, na ktorej Európu unáša Zeus prevtelený do býka. Na jednoeurovej minci je sova, na 50-centovej minci je Eleftherios Venizelos, jednej z najznámejších postáv gréckej politickej scény. 20-centová minca je venovaná Ioannisovi Capodistriasovi, poprednému národnému a európskemu politikovi a diplomatovi. 10-centová minca zachytáva popredného gréckeho osvietenca Rigasa Fereosa. 5-centová minca zobrazuje moderný tanker, na 2-centovej minci je korveta a 1-centová minca zobrazuje model aténskej triéry z obdobia aténskej demokracie.

grécko euromince
users.telenet.be

Holandsko euromince

Mince v hodnote jeden a dve eurá v prvej sérii zobrazujú kráľovnú Beatrix a v druhej sérií kráľa Willema‑Alexandra. Rovnaké motívy sú na všetkých ostatných minciach.

Holandsko euromince.jpg

Írsko euromince

Írske euromince majú všetky ten istý národný motív – keltskú harfu.

írsko euromince
www.numiscollect.eu

Euromince Litva

Rovnako aj euromince Litvy zobrazujú rovnaký motív – štátny znak Litovskej republiky.

Litva euromince.jpg
www.fleur-de-coin.com

Lotyšsko euromince

Euromince v hodnote jedno a dve eurá znázorňujú lotyšské sedliacke dievča. Na minciach 10, 20 a 50 centov je veľký štátny znak Lotyšskej republiky a na minciach 5, 2 a 1 cent je malý štátny znak.

lotyšsko euromince
www.fleur-de-coin.com

Luxembursko euromince

Všetky luxemburské mince nesú portrét Jeho kráľovského veličenstva veľkovojvodu Henriho, rok vydania mince a názov štátu „Lëtzebuerg” v luxemburčine.

luxembursko euromince
users.telenet.be

Euromince Malta

Hlavným motívom mincí v hodnote jedno a dve eurá je emblém Rádu maltézskych rytierov. Na minciach 10, 20 a 50 centov je zobrazený štátny znak Malty, na minciach 1 cent, 2 centy a 5 centov je zobrazený oltár z prehistorického chrámu Mnajdra.

malta euromince
img.ma-shops.com

Euromince Monako

V obehu sú euromince v dvoch sériách. Dvojeurové mince z prvej série nesú portrét kniežaťa Rainiera III. Mince v hodnote jedno euro zobrazujú dvojportrét Rainiera III a princa Alberta. Mince v hodnote 10, 20 a 50 centov vyobrazujú kniežaciu pečať a mince v hodnote 1, 2 a 5 centov zachytávajú erb monackého kniežacieho rodu.

Mince v hodnote jedno a dve eurá z druhej série zobrazujú portrét kniežaťa Alberta II. Mince v hodnote 10, 20 a 50 centov zachytávajú monogram kniežaťa Alberta a mince v hodnote 1, 2 a 5 centov opäť erb kniežacieho rodu.

Euromince monako.jpg
www.fleur-de-coin.com

Euromince Nemecka

Jednoeurová a dvojeurová minca zobrazuje tradičný symbol orlice, Brandenburskú bránu zobrazujú mince v hodnote 10, 20 a 50 centov a mince v s nominálnou hodnotou 1, 2 a 5 centov zobrazujú dubovú vetvičku.

Nemecko euromince.jpg
users.telenet.be

Euromince Portugalsko

Euromince v hodnote jedno a dve eurá zobrazujú portugalské hrady a erby, mince 10, 20 a 50-centové zobrazujú kráľovskú pečať a mince v hodnote 1, 2 a 5 centov prvú kráľovskú pečať.

Portugal.jpg
users.telenet.be

Euromince Rakúsko

Minca v hodnote dve eurá nesie portrét pacifistky Berthy von Suttnerovej, jednoeurová minca zobrazuje Wolfganga Amadea Mozarta. Minca v hodnote 50 centov zobrazuje secesnú budovu vo Viedni, 20-centová minca zobrazuje palác Belvedere a 10-centová minca Dóm sv. Štefana.

Na 5-centovej minci je alpská prvosienka, 2-centová minca zobrazuje plesnivec a 1-centová minca zachytáva horec.

rakúsko euromince
users.telenet.be

Euromince San Marino

Dvojeurová minca zobrazuje štátnu budovu, minca v hodnote jedno euro nesie štátny znak. Minca v hodnote 50 centov zobrazuje tri sanmarinske veže, 20-centová minca zachytáva portrét sv. Marína, 10-centová minca zase zobrazuje baziliku v San Maríne. Na minci 1 cent je zobrazená veža Montale, minca 2 centy zobrazuje Sochu slobody a minca 5 centov vežu Guaita.

san marino euromince
www.bcsm.sm

Euromince Slovensko

Na minciach hodnoty jedno a dve eurá je zobrazený dvojkríž na trojvrší. Mince v hodnote 50, 20 a 10 centov zobrazujú Bratislavský hrad a na ostatných minciach je Kriváň.

Slovensko euromince.jpg
eur-lex.europa.eu

Euromince Slovinsko

Minca s hodnotou dve eurá zobrazuje portrét básnika Franceho Prešerena a verš „Shivé naj vsi naródi“. Jednoeurová minca zachytáva portrét Primoža Trubara, autora prvej knihy vydanej v slovinčine. Minca v hodnote 50 centov zachytáva vrch Triglav, 20-centová minca lipicanské kone a minca v hodnote 10 centov nezrealizovaný projekt budovy slovinského parlamentu.

Na 5-centovej minci je motív rozsievača, 2-centová minca nesie motív kniežiacieho kameňa a minca v hodnote jeden cent zobrazuje bociana.

Slovinsko euromince.jpg
i.imgur.com

Euromince Španielsko

Mince v hodnote jedno a dve eurá zobrazujú portrét kráľa Juana Carlosa I. de Borbón y Borbón. Mince 10, 20 a 50 centov zachytávajú portrét otca španielskej literatúry Miguela de Cervantesa a mince v hodnote 5, 2 a 1 cent katedrálu v Santiago de Compostela.

Spanielsko euromince.jpg
www.cointalk.com

Euromince Taliansko

Na dvojeurovej minci je portrét Danteho Alighieriho, jednoeurová minca zobrazuje kresbu od Leonarda da Vinciho. Na 50-centovej minci je socha Marka Aurélia na koni, 20-centová minca zobrazuje sochu od Umberta Boccioniho a 10-centová minca zobrazuje obraz Zrodenie Venuše.

Na 5-centovej minci je Koloseum, na 2-centovej minci je veža Mole Antonelliana a na 1-centovej minci je znázornený hrad Castel del Monte.

euromince taliansko
tuscantraveler.com

Euromince Vatikán

V súčasnosti sú v obehu štyri rovnako platné série vatikánskych mincí, pričom prvá séria zachytáva portrét pápeža Jána Pavla II. Na minciach druhej série je zobrazený erb kardinála komorníka, dočasnej hlavy Vatikánskeho mestského štátu.

Na minciach tretej série je zobrazený pápež Benedikt XVI a štvrtá séria mincí zachytáva súčasného pápeža Františka.

vatikán euromince
www.coinworld.com

K téme

Témy

euromincepeniaze

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zaujímavosti

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

október

29oct7:30IFRS komplexný kurz II.7:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Medzinárodné zdaňovanie,žiadny

29oct7:30IFRS komplexný kurz II.7:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:IAS/IFRS,Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Medzinárodné zdaňovanie,Účtovníctvo,žiadny

29oct7:30IFRS komplexný kurz II.7:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:IAS/IFRS,Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Medzinárodné zdaňovanie,Účtovníctvo,žiadny

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
X