- Podnikam.sk
- Články
- Ako začať podnikať
- Ako založiť živnosť
- Založenie voľnej živnosti v Českej republike
Založenie voľnej živnosti v Českej republike
V aktuálnom článku si priblížime niektoré základné podmienky založenia voľnej živnosti v Českej republike pre fyzické osoby, ktoré tam nemajú bydlisko, respektíve pre občanov Európskej únie, ako aj Európskeho hospodárskeho priestoru a Švajčiarska. Hneď v úvode možno potešíme mnohých záujemcov o podnikanie u našich českých susedov, pretože česká legislatíva pri voľných živnostiach nepožaduje žiadnu odbornú spôsobilosť, podnikateľ je povinný spĺňať len všeobecné podmienky platné pre prevádzkovanie živnosti.
Ohlásenie voľnej živnosti v Českej republike
Za živnosť je v zmysle § 2 českého živnostenského zákona (zákon č. 455/1991 Sb. o živnostenkém podnikání v platném znění) rovnako ako u nás považovaná sústavná činnosť prevádzkovaná samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku a za podmienok ustanovených živnostenským zákonom.
Pri voľných živnostiach zároveň nie je zákonom ustanovené žiadne splnenie podmienok odbornej spôsobilosti. Podnikateľ musí v tomto prípade spĺňať len všeobecné podmienky prevádzkovania živnosti, platné na území Českej republiky, pričom u neho nesmú pretrvávať žiadne zákonom ustanovené prekážky prevádzkovania živnosti (§ 8 českého živnostenského zákona).
V prémiovej časti obsahu nájdete:
- Kto môže ohlásiť voľnú živnosť?
- Aké sú podmienky prevádzkovania voľnej živnosti v ČR?
- Ako ohlásiť živnosť?
- Správne poplatky
- Ohlásenie voľnej živnosti musí obsahovať nasledovné údaje
- Lehoty pre zápis do živnostenského registra
- Zoznam voľných živností
- Súvisiace právne predpisy
Kto môže ohlásiť voľnú živnosť?
Voľnú živnosť na území Českej republiky môže ohlásiť aj akákoľvek fyzická osoba, ktorá nemá bydlisko na území Českej republiky. Aj takáto osoba môže prevádzkovať živnosť za rovnakých podmienok a v tom istom rozsahu ako české fyzické a právnické osoby, pokiaľ z ustanovení českého živnostenského zákona alebo osobitných predpisov nevyplýva určité obmedzenie. Občania členských štátov Európskej únie (EÚ) a iných štátov zmluvného štátu Dohody o Európskom hospodárskom priestore, ako aj občania Švajčiarskej konfederácie nemusia predkladať pri ohlásení živnosti českému živnostenskému úradu doklad o povolení k pobytu na území Českej republiky podľa § 5 ods. 5 českého živnostenského zákona.
Aké sú podmienky prevádzkovania voľnej živnosti v ČR?
Všeobecné podmienky ustanovené pre prevádzkovanie živnosti fyzickými osobami na území Českej republiky vrátane vyššie uvedených obyvateľov zahraničných krajín sú nasledovné:
- plná svojprávnosť, ktorú možno nahradiť povolením súdu k súhlasu zákonnému zástupcu maloletého za účelom samostatného prevádzkovania podnikateľskej činnosti.
- Bezúhonnosť, pričom za bezúhonnú sa podľa českého živnostenského zákona považuje osoba, ktorá nebola právoplatne odsúdená za trestný čin spáchaný úmyselne v súvislosti s podnikaním alebo s predmetom podnikania, ktorý ohlasuje. Zároveň aj tu platí, že pri zahladení odsúdenia sa na takúto osobe hľadí, akoby nebola odsúdená a takáto osoba môže prevádzkovať živnosť podľa ustanovení živnostenského zákona.
Pri ohlásení voľnej živnosti nie je potrebné preukazovať odbornú spôsobilosť, je však pritom potrebné vykonať samotné ohlásenie s cieľom prevádzkovať živnosť. U podnikateľov zároveň nesmie pretrvávať žiadna z prekážok vymenovaných v § 8 českého živnostenského zákona, ako je napríklad trest alebo iná sankcia uložená súdom alebo iným správnym orgánom, prípadne sankcia týkajúca sa zákazu činnosti prevádzkovania živnosti vo zvolenom alebo príbuznom odbore.
Ako ohlásiť voľnú živnosť?
Živnosť možno ohlásiť na ktoromkoľvek obecnom živnostenskom úrade na území Českej republiky alebo prostredníctvom kontaktného miesta verejnej správy (Czech POINT). Pri ohlásení voľnej živnosti je potrebné vyplniť jednotný registračný formulár a k žiadosti sa prikladá aj výpis z registra trestov alebo iný rovnocenný doklad vydaný príslušným súdnym alebo správnym orgánom v štáte, ktorého občanom je žiadateľ. Tento doklad nesmie byť starší ako 3 mesiace.
Žiadateľ je povinný priložiť k ohláseniu živnosti aj doklad preukazujúci právny dôvod pre využívanie priestorov, kde je umiestnené sídlo podnikateľa (právny titul oprávňujúci podnikateľa vytvoriť sídlo pre prevádzkovanie živnosti na uvedenej adrese – napríklad nájomná alebo kúpna zmluva). Následne je povinný priložiť doklad o zaplatení príslušného správneho poplatku ustanovený pre prevádzkovanie živnosti v Českej republike.
Správne poplatky
- 1 000,- Kč za ohlásenie živnosti pri vstupe do živnostenského podnikania,
- 500,- Kč za ďalšie ohlásenie živnosti, a to bez ohľadu na to, či sa súčasne ohlasuje jedna alebo viac živností,
- 50,- Kč za prijatie podanie na kontaktnom mieste, ak je podanie realizované prostredníctvom kontaktného miesta verejnej správy, pričom výška správneho poplatku za ohlásenie živnosti je rovnaká ako vyššie uvedená.
TIP:
V prípade, že český živnostenský nemá dôvod pochybovať o správnosti predložených dokladov alebo pravosti podpisu či odtlačku pečiatky, predkladané materiály v inom ako českom jazyku nie je potrebné úradne prekladať do českého jazyka a nie je ani potrebné úradne overovať pravosť podpisu a odtlačku pečiatky na dokladoch.
Poplatok sa platí len raz, a to aj vtedy, ak bolo súčasne ohlásených viac živností, prípadne je podaná žiadosť o koncesiu. Poplatok možno uhradiť v hotovosti v mieste sídla obecného živnostenského úradu, poštovnou poukážkou alebo bankovým prevodom.
Prostredníctvom „Jednotného registračného formuláru pre fyzické osoby (JRF)“ možno urobiť podanie na obecnom živnostenskom úrade, ako aj na ďalšie úrady vrátane správy sociálneho zabezpečenia, zdravotnej poisťovne a úradu práce. Na obecnom živnostenskom úrade možno podať prihlášku a registrovať sa alebo podať oznámenie pre finančný úrad.
Uvedené podanie však možno realizovať len v prípade, že daná osoba nemá zákonom uloženú povinnosť podávať tieto podania správcovi dane v elektronickej podobe tak, ako je to od 1. júla 2018 aj u nás. Príslušné formuláre možno získať na ktoromkoľvek českom živnostenskom úrade, centrálnom registračnom mieste (CRM) alebo na internetových stránkach českého Ministerstva priemyslu a obchodu.
Pri ohlásení voľnej živnosti je potrebné poskytnúť nasledovné údaje:
- meno a priezvisko, názov obchodnej spoločnosti zapísanej v obchodnom registri,
- štátne občianstvo,
- rodné číslo (ak je pridelené),
- dátum narodenia,
- bydlisko mimo územia Českej republiky, označenia a umiestnenie organizačnej zložky závodu v Českej republike (názov obce, jej časti, názov ulice, popisné alebo evidenčné číslo, orientačné číslo a poštové smerovacie číslo),
- predmet podnikania s uvedením odborov činností podľa príloha č. 4 českého živnostenského zákona, ktoré zamýšľa podnikateľ alebo fyzická osoba vykonávať,
- sídlo (názov obce, jej číslo, názov ulice, popisné alebo evidenčné číslo, prípadne orientačné číslo, poštovné smerovacie číslo),
- identifikačné číslo osoby, ak bolo pridelené,
- prevádzkareň alebo prevádzkarne, v ktorých bude prevádzkovaná ohlasovaná živnosť bezprostredne po vzniku živnostenského oprávnenia (okrem mobilných prevádzkarní a automatov),
- titul, prípadne vedecká hodnosť, ktorú budú používané pri prevádzkovaní živnosti,
- v jednotnom registračnom formulári pre fyzické osoby a právnické osoby možno tiež uviesť údaje potrebné pre podanie na vyššie uvedené úrady okrem živnostenského úradu. Ako alternatívu možno použiť aj elektronický formulár.
Lehoty pre zápis do živnostenského registra
Český živnostenský úrad je povinný vykonať zápis do živnostenského registra do 5 pracovných dní odo dňa doručenia ohlásenia a vydať podnikateľovi výpis, a to za predpokladu, že tento splní všetky požadované podmienky ohlásenia ustanovené zákonom.
Zoznam voľných živností platných na území ČR nájdete TU.
Súvisiace právne predpisy
- Zákon č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon), ve znění pozdějších předpisů.
- Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník;
- Zákon č. 90/2012 Sb., o obchodních společnostech a družstvech (o obchodních korporacích);
- Zákon č. 304/2013 Sb., o veřejných rejstřících právnických a fyzických osob;
- Zákon č. 40/2009 Sb., trestní zákoník, ve znění pozdějších předpisů;
- Zákon č. 200/1990 Sb., o přestupcích, ve znění pozdějších předpisů;
- Zákon č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů;
- Zákon č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů;
- Zákon č. 280/2009 Sb., daňový řád, ve znění pozdějších předpisů;
- Zákon č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů;
- Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů;
- Zákon č. 18/2004 Sb., o uznávání odborné kvalifikace a jiné způsobilosti státních příslušníků členských států Evropské unie a o změně některých zákonů (zákon o uznávání odborné kvalifikace) ve znění pozdějších předpisů;
- Zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů;
- Zákon č. 182/2006 Sb., o úpadku a způsobech jeho řešení (insolvenční zákon), ve znění pozdějších předpisů;
- Zákon č. 179/2006 Sb., o ověřování a uznávání výsledků dalšího vzdělávání a o změně některých zákonů (zákon o uznávání výsledků dalšího vzdělávání), ve znění pozdějších předpisů;
- Zákon č. 365/2000 Sb., o informačních systémech veřejné správy, ve znění pozdějších předpisů;
- iné predpisy týkajúce sa technických podmienok prevádzkovaných živností.
- Zákon č. 300/2008 Sb., o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů, ve znění pozdějších předpisů;
- Zákon č. 255/2012 Sb., o kontrole (kontrolní řád);
- Zákon č. 111/2009 S., o základních registrech, ve znění pozdějších předpisů;
- Zákon č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území české republiky a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů;