- Podnikam.sk
- Články
- Ako začať podnikať
- Ako založiť a.s.
- Aké povinnosti majú podnikatelia v súvislosti so zaokrúhľovaním od 1. 7. 2022?
Aké povinnosti majú podnikatelia v súvislosti so zaokrúhľovaním od 1. 7. 2022?
Parlament schválil novelu zákona č. 18/1996 Z. z. o cenách, ktorej hlavným cieľom je zníženie používania 1 a 3 eurocentových mincí v platobnom styku. Nová právna úprava prináša do platnosti a účinnosti pravidlá, ktoré budú v praxi používané zaokrúhľovaní platieb tak, aby sa znížil počet 1 a 2 eurocentových mincí v obehu. Obe tieto platidlá však aj napriek tomu ostávajú štandardným zákonným platidlom. Pre lepšiu prehľadnosť sme pre podnikateľov pripravili pre krátky sumár najčastejších otázok a odpovedí súvisiacich so zaokrúhľovaním.
Otázka č. 1
Keď nakupujem viacero položiek v jednom nákupe, zaokrúhľuje sa každá položka samostatne?
Odpoveď:
Pri nákupe viacerých položiek v rámci jedného nákupu sa vždy zaokrúhľuje len výsledná (celková) cena uhrádzaná v hotovosti.
Otázka č. 2
Aké pravidlo sa uplatňuje v súvislosti so zaokrúhľovaním pri platbe platobnou kartou?
Odpoveď:
Pri platbe platobnou kartou sa cena nákupu nezaokrúhľuje. Zaokrúhľovanie sa v každom prípade týka len platieb uhrádzaných v hotovosti.
Otázka č. 3
Aké pravidlo sa uplatňuje v prípade, že za nákup platíte viacerými (kombinovanými) spôsobmi ako napríklad kartou a hotovosťou?
Odpoveď:
Zaokrúhľovanie sa vždy týka len hotovostných platieb. V praxi tak nezáleží na tom, či platíte niektorú z platieb kartou, ani na tom, aké je poradie týchto platieb, pretože zaokrúhľovanie sa vždy týka len hotovostnej úhrady.
Otázka č. 4
Aký postup sa uplatní v prípade, že časť platby bude realizovaná stravnými poukážkami v kombinácii s hotovostnou platbou?
Odpoveď:
V takomto prípade sa hodnota stravných lístkov najprv odpočíta od celkovej výšky nákupu a zvyšná suma platená v hotovosť sa zaokrúhli podľa zákonom ustanovených pravidiel.
Otázka č. 5
Ako bude prebiehať zaokrúhľovanie pri predplatených kartách, loyalty transakciách alebo použití iných prostriedkov nahrádzajúcich hotovosť?
Odpoveď:
Vo všetkých týchto prípadoch platí, že zaokrúhľovanie sa týka len hotovostných úhrad. Základným cieľom je obmedzenie používania 1 a 2 eurocentových mincí v platobnom styku. Preto sa povinnosť zaokrúhľovania netýka ani akýchkoľvek prostriedkov, ktoré sú podľa právnych predpisov považované za hotovosť.
Otázka č. 6
Aké pravidlá sa uplatnia v súvislosti s použitím samoobslužnej pokladne a vydávaním 1 a 2 eurocentových platidiel?
Odpoveď:
Nakoľko 1 a 2 eurocentová mince ostávajú v zmysle zákona aj naďalej zákonnými platidlami, samoobslužné pokladne môžu tieto mince vydávať aj naďalej, pokiaľ budú stále v obehu.
Otázka č. 7
Vzťahuje sa povinnosť zaokrúhľovania aj na platby za služby a tovary evidované prostredníctvom e-Kasa klienta?
Odpoveď:
Novela zákona o cenách sa nevzťahuje na výplaty mzdy ani na výplaty náhrad uhrádzaných na základe cestovných príkazov. V prípade, že je faktúra uhrádzaná v hotovosti, vzťahuje sa na výslednú cenu povinnosť zaokrúhľovania v zmysle zákona o cenách.
Otázka č. 8
Nastane zmena v súvislosti so zasielaním údajov do systému e-Kasa po zaokrúhlení?
Odpoveď:
V tomto prípade nenastáva žiadna zmena, pretože online registračná pokladňa zasiela údaje do systému e-Kasa už zaokrúhlené.
Ako sme vás už informovali v našom predchádzajúcom článku k téme zaokrúhľovania, cena platená v hotovosti sa zaokrúhľuje na 5 eurocentov. Celkový zvyšok nezaokrúhlenej ceny platenej v hotovosti, ktorý je nižší ako polovica hodnoty 5 eurocentov, sa zaokrúhľuje nadol a celkový zvyšok nezaokrúhlenej ceny platenej v hotovosti, ktorý je rovný alebo vyšší ako polovica hodnoty 5 eurocentov, sa zaokrúhľuje zase nahor.
K dôležitým informáciám v súvislosti s povinnosťou zaokrúhľovania patrí aj dátum, odkedy takáto povinnosť vstúpi do platnosti a účinnosti. Tento dátum je ustanovený na 1. júla 2022. Zároveň je dôležité pamätať na to, že zaokrúhľovanie sa týka len hotovostných platieb. Cieľom prijatej legislatívy je obmedzenie kolobehu 1 a 2 eurocentových mincí v platobnom styku, čo môže byť pre zberateľov mincí signál na odloženie týchto platidiel, pretože časom sa zrejme úplne vytratia z obehu.
Novo prijatá právna úprava chce okrem iného znížiť náklady podnikateľov vynaložené na bankových poplatkoch pri vkladoch mincí do bánk. Zjednodušenie vydávanie mincí pri hotovostnom platobnom styku by zároveň mala mať pozitívny vplyv na životné prostredie. Medzi štáty, ktoré tiež prijali pravidlá o zaokrúhľovaní, patrí napríklad Talianska, Belgicko, Írsko, Fínsko či Holandsko.
Drobné centové mince mnohých ľudí obťažujú a možno takou zaujímavosťou je aj to, že v porovnaní s ostatnými mincami, z týchto strácame najviac. Jednocentové mince v 60 % prípadoch, dvojcentové v 40 % a ostatné mince približne v 8,5 % prípadoch.
Upozornenie na záver
Nakoľko 1 a 2 eurocentové mince aj naďalej ostávajú zákonnými platidlami, všetci príjemcovia platieb sú aj po novele zákona o cenách povinní prijímať aj najmenšie eurocenty. Nie sú však povinní ich viac vydávať.