Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Aké povinnosti majú podnikatelia v súvislosti so zaokrúhľovaním od 1. 7. 2022?

zaokrúhľovanie
zaokrúhľovanie Foto: Getty Images
26. mája 2022 Autor Mgr. Silvia HanováZdroj Podnikam.sk Tlačiť

Parlament schválil novelu zákona č. 18/1996 Z. z. o cenách, ktorej hlavným cieľom je zníženie používania 1 a 3 eurocentových mincí v platobnom styku. Nová právna úprava prináša do platnosti a účinnosti pravidlá, ktoré budú v praxi používané zaokrúhľovaní platieb tak, aby sa znížil počet 1 a 2 eurocentových mincí v obehu. Obe tieto platidlá však aj napriek tomu ostávajú štandardným zákonným platidlom. Pre lepšiu prehľadnosť sme pre podnikateľov pripravili pre krátky sumár najčastejších otázok a odpovedí súvisiacich so zaokrúhľovaním.

Otázka č. 1

Keď nakupujem viacero položiek v jednom nákupe, zaokrúhľuje sa každá položka samostatne?

Odpoveď:

Pri nákupe viacerých položiek v rámci jedného nákupu sa vždy zaokrúhľuje len výsledná (celková) cena uhrádzaná v hotovosti.

Otázka č. 2

Aké pravidlo sa uplatňuje v súvislosti so zaokrúhľovaním pri platbe platobnou kartou?

Odpoveď:

Pri platbe platobnou kartou sa cena nákupu nezaokrúhľuje. Zaokrúhľovanie sa v každom prípade týka len platieb uhrádzaných v hotovosti.

Otázka č. 3

Aké pravidlo sa uplatňuje v prípade, že za nákup platíte viacerými (kombinovanými) spôsobmi ako napríklad kartou a hotovosťou?

Odpoveď:

Zaokrúhľovanie sa vždy týka len hotovostných platieb. V praxi tak nezáleží na tom, či platíte niektorú z platieb kartou, ani na tom, aké je poradie týchto platieb, pretože zaokrúhľovanie sa vždy týka len hotovostnej úhrady.

Otázka č. 4

Aký postup sa uplatní v prípade, že časť platby bude realizovaná stravnými poukážkami v kombinácii s hotovostnou platbou?

Odpoveď:

V takomto prípade sa hodnota stravných lístkov najprv odpočíta od celkovej výšky nákupu a zvyšná suma platená v hotovosť sa zaokrúhli podľa zákonom ustanovených pravidiel.

Otázka č. 5

Ako bude prebiehať zaokrúhľovanie pri predplatených kartách, loyalty transakciách alebo použití iných prostriedkov nahrádzajúcich hotovosť?

Odpoveď:

Vo všetkých týchto prípadoch platí, že zaokrúhľovanie sa týka len hotovostných úhrad. Základným cieľom je obmedzenie používania 1 a 2 eurocentových mincí v platobnom styku. Preto sa povinnosť zaokrúhľovania netýka ani akýchkoľvek prostriedkov, ktoré sú podľa právnych predpisov považované za hotovosť.

Otázka č. 6

Aké pravidlá sa uplatnia v súvislosti s použitím samoobslužnej pokladne a vydávaním 1 a 2 eurocentových platidiel?

Odpoveď:

Nakoľko 1 a 2 eurocentová mince ostávajú v zmysle zákona aj naďalej zákonnými platidlami, samoobslužné pokladne môžu tieto mince vydávať aj naďalej, pokiaľ budú stále v obehu.

Otázka č. 7

Vzťahuje sa povinnosť zaokrúhľovania aj na platby za služby a tovary evidované prostredníctvom e-Kasa klienta?

Odpoveď:

Novela zákona o cenách sa nevzťahuje na výplaty mzdy ani na výplaty náhrad uhrádzaných na základe cestovných príkazov. V prípade, že je faktúra uhrádzaná v hotovosti, vzťahuje sa na výslednú cenu povinnosť zaokrúhľovania v zmysle zákona o cenách.

Otázka č. 8

Nastane zmena v súvislosti so zasielaním údajov do systému e-Kasa po zaokrúhlení?

Odpoveď:

V tomto prípade nenastáva žiadna zmena, pretože online registračná pokladňa zasiela údaje do systému e-Kasa už zaokrúhlené.

Ako sme vás už informovali v našom predchádzajúcom článku k téme zaokrúhľovania, cena platená v hotovosti sa zaokrúhľuje na 5 eurocentov. Celkový zvyšok nezaokrúhlenej ceny platenej v hotovosti, ktorý je nižší ako polovica hodnoty 5 eurocentov, sa zaokrúhľuje nadol a celkový zvyšok nezaokrúhlenej ceny platenej v hotovosti, ktorý je rovný alebo vyšší ako polovica hodnoty 5 eurocentov, sa zaokrúhľuje zase nahor.

K dôležitým informáciám v súvislosti s povinnosťou zaokrúhľovania patrí aj dátum, odkedy takáto povinnosť vstúpi do platnosti a účinnosti. Tento dátum je ustanovený na 1. júla 2022. Zároveň je dôležité pamätať na to, že zaokrúhľovanie sa týka len hotovostných platieb. Cieľom prijatej legislatívy je obmedzenie kolobehu 1 a 2 eurocentových mincí v platobnom styku, čo môže byť pre zberateľov mincí signál na odloženie týchto platidiel, pretože časom sa zrejme úplne  vytratia z obehu.

Novo prijatá právna úprava chce okrem iného znížiť náklady podnikateľov vynaložené na bankových poplatkoch pri vkladoch mincí do bánk. Zjednodušenie vydávanie mincí pri hotovostnom platobnom styku by zároveň mala mať pozitívny vplyv na životné prostredie. Medzi štáty, ktoré tiež prijali pravidlá o zaokrúhľovaní, patrí napríklad Talianska, Belgicko, Írsko, Fínsko či Holandsko.

Drobné centové mince mnohých ľudí obťažujú a možno takou zaujímavosťou je aj to, že v porovnaní s ostatnými mincami, z týchto strácame najviac. Jednocentové mince v 60 % prípadoch, dvojcentové v 40 % a ostatné mince približne v 8,5 % prípadoch.

Upozornenie na záver

Nakoľko 1 a 2 eurocentové mince aj naďalej ostávajú zákonnými platidlami, všetci príjemcovia platieb sú aj po novele zákona o cenách povinní prijímať aj najmenšie eurocenty. Nie sú však povinní ich viac vydávať.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

rok 2022zaokrúhľovanie

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako založiť a.s.

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

27jún8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

27jún8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

08júl8:30Vedenie a motivácia výrobných pracovníkov - Teamleader vo výrobe8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Riadenie,žiadny

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X