Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Malých a stredných podnikov je menej

Malých a stredných podnikov je menej
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
13. novembra 2013 Zdroj Podnikam.SK, MS Tlačiť

Jedným z dôvodov poklesu je podľa ministerstva hospodárstva aj nedostatočné skvalitňovanie podmienok na podnikanie.

Na historický pokles má vplyv aj ekonomika

Počet malých a stredných podnikov na Slovensku v minulom roku prvýkrát v histórii poklesol. Podľa údajov Štatistického úradu SR sa celkový počet týchto podnikov k záveru roku 2012 znížil medziročne o 4 000 na 551 608. 
 
„Historický pokles počtu malých a stredných podnikov súvisí s nižším rastom slovenského hospodárstva a nevýrazným domácim dopytom, ale aj s nedostatočným skvalitňovaním podmienok na podnikanie, ktoré by podporovali rast existujúcich a vytváranie nových podnikov,“ upozorňuje rezort v analýze stavu malého a stredného podnikania, ktorú pripravil na rokovanie vlády.
 
Z celkového počtu aktívnych podnikateľských subjektov bolo na konci roka 2012 na Slovensku 97 % mikropodnikov, 2,4 % malých podnikov a 0,5 % stredných podnikov.
 
 
Z hľadiska konkrétnych právnych foriem na Slovensku prevládajú medzi malými a strednými podnikmi fyzické osoby – podnikatelia. Z celkového počtu malých a stredných podnikov tvorila táto skupina podnikateľov k záveru vlaňajška 70,2 %, pričom právnické osoby tvorili zvyšných takmer 30 %.
 

 
V rámci fyzických osôb – podnikateľov mali pritom dominantné zastúpenie živnostníci, a to konkrétne 92,8 %. Osoby podnikajúce formou slobodných povolaní tvorili 5,3 % a samostatne hospodáriaci roľníci (SHR) 1,9 %. 
 
 
Ministerstvo hospodárstva zároveň konštatuje, že malé a stredné podniky sú bezpochyby pilierom slovenského hospodárstva. Tvoria 99,9-percentný podiel z celkového počtu podnikateľských subjektov, v podnikovej ekonomike poskytujú pracovné príležitosti 71,8 % aktívnej pracovnej sily a podieľajú sa 55,1 % na tvorbe pridanej hodnoty. 
 
Vláda by preto podľa rezortu mala naďalej pokračovať v podpore podnikania na Slovensku, a to prostredníctvom znižovania administratívneho zaťaženia podnikateľov, zjednodušovania postupov pri podnikaní, ako aj zabezpečením dostatočných informácií z oblasti podnikania. „Pri prijímaní nových opatrení by mala byťsledovaná jasná logika a filozofia s cieľom zabezpečiť efektívnu podporu malým a stredným podnikom zo strany vlády a verejných inštitúcií,“ konštatuje rezort. 
 

 
Ministerstvo hospodárstva v materiáli pre vládu načrtáva aj filozofiu, ktorú by mali ďalšie prijímané opatrenia v prospech malého a stredného podnikania zohľadňovať. 
 
Odporúčania ministerstva hospodárstva:
 
  • zvyšovanie flexibility na trhu 
» Sektor malých a stredných podnikov má najvyšší potenciál rýchlo reagovať na výkyvy a efektívne  vypĺňať  vznikajúce  medzery  na  trhu.  Zvýšenie flexibility na trhu umožní rýchlejšiu reštrukturalizáciu hospodárstva a prispôsobenie sa novým podmienkam.
 
  • systémovosť a dlhodobosť prijímaných opatrení 
» V krátkodobom horizonte môžu určité opatrenia odvrátiť neželané dopady, avšak v strednodobom horizonte prinesú ešte vyššie riziká krachu podnikov a rastu nezamestnanosti. Systémové opatrenia naopak nedokážu priniesť okamžitý efekt, avšak v strednodobom a dlhodobom horizonte podporujú ozdravenie hospodárstva, príchod nových investícií na Slovensko, vyššiu inovatívnu činnosť podnikov, rast produktivity práce, reálnej mzdy a tým aj rast dopytu a zamestnanosti.  
 
  • neposkytovanie selektívnych zvýhodnení 
» Rizikom, ktorému sa je potrebné vyhnúť pri prijímaní  ďalších opatrení, je selektívne zvýhodňovanie vybraných odvetví či dokonca podnikov. Zvýhodnené odvetvie následne odčerpáva dopyt z ostatných odvetví. Vysokým rizikom pre malé a stredné podniky je selektívne zvýhodňovanie veľkých podnikov. Veľké podniky majú výhodu nižších nákladov z rozsahu, väčšej vyjednávacej sily a ľahšieho prístupu ku kapitálu.  
 
  • podpora tvorby zdrojov v súkromnom sektore  
 
Analýzu stavu malého a stredného podnikania na Slovensku pripravilo ministerstvo hospodárstva na rokovanie vlády iba ako analyticko-informačný materiál, ktorý popisuje stav a vývoj malého a stredného podnikania v jednotlivých rokoch. Konkrétnu stratégiu rozvoja malého a stredného podnikania do roku 2020 by mal rezort na rokovanie kabinetu predložiť až do konca roku 2014.
 

Po absolvovaní Obchodnej akadémie vo Svidníku pokračoval v štúdiu na Národohospodárskej fakulte Ekonomickej univerzity v Bratislave. V roku 2007, ešte popri štúdiu, začal pracovať ako redaktor pre ekonomickú redakciu agentúry SITA. Venoval sa hlavne makroekonomike, financiám a investovaniu. Ekonomickému svetu ostal verný a po niekoľkých rokoch v agentúre prešiel na pozíciu editora a neskôr šéfeditora.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ukončenie podnikania

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

november

25nov8:30Diskriminácia a konflikty na pracovisku (mobbing, bossing, staffing) – právny a psychologický pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Pracovné právo

25nov8:30Diskriminácia a konflikty na pracovisku (mobbing, bossing, staffing) – právny a psychologický pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Pracovné právo

25nov8:30Diskriminácia a konflikty na pracovisku (mobbing, bossing, staffing) – právny a psychologický pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X