Takýto skorý zvrat pritom vláda doteraz oficiálne nepripustila, uvádzajú HN. Minister financií Peter Kažimír v minulosti naznačil, že dane sa môžu znižovať. Avšak len v prípade, ak sa bude ekonomike dariť výrazne lepšie. To sa môže naplniť na budúci rok, keď sa má hospodársky rast Slovenska opäť naštartovať na vyššie tempo.
Nižšia daňová sadzba však podľa HN nie je jedinou novinkou. Rezort financií pre HN uviedol, že zvažuje zaviesť aj takzvané licencie. Teda minimálny poplatok, ktorý budú musieť po novom platiť aj tie s. r. o. či akciové spoločnosti, čo doteraz v daňových priznaniach vykazovali straty, resp. neplatili štátu žiadne alebo len symbolické dane. Licencie by mohli fungovať podobne ako minimálne povinné odvody živnostníkov. Na licenciách však štát mal vybrať o 84,2 mil. eur viac, ako ho bude stáť zníženie sadzby korporátnej dane.
Aktualizácia:
Podľa opozície vláda pracuje v daniach systémom pokus-omyl
Vláda Roberta Fica dokazuje svoju ekonomickú nekompetentnosť. Tvrdia to predstavitelia opozičných strán SDKÚ a KDH. Reagovali tým na plány ministerstva financií, ktoré avizuje znižovanie dane z príjmov pre právnické osoby o jeden percentuálny bod na 22 %. „Rok a pol v národnej rade hovoríme, že je zásadnou chybou zvyšovať firemné dane. Vláda nás nepočúvala a pred rokom urobila túto drastickú zmenu. Dnes si túto chybu priznáva, ale chce ju opraviť len kozmetickým znížením. Snáď aj preto, že sa blížia prezidentské voľby,“ vyhlásil vo štvrtok na tlačovom brífingu podpredseda SDKÚ Ivan Štefanec.
Rovnaký postoj vyjadril aj predseda KDH Ján Figeľ. „Vláda potvrdzuje, že nedávne rozhodnutie zvýšiť dane firmám o 4 percentuálne body bola chyba. Vláda Smeru rovnako potvrdzuje, že sa blížia prezidentské voľby,“ povedal vo štvrtok. Avizované zníženie dane pre firmy je pritom podľa opozičných politikov vítané, ale nedostatočné.
Podpredseda SDKÚ Štefanec si myslí, že by ju mal Kažimír znížiť na pôvodných 19 %, pretože zvyšovanie daní prinieslo len rast nezamestnanosti a menej peňazí pre štát. „V štátnej kase je menej peňazí z firemných daní, ako pred piatimi rokmi z 19-percentnej dane. Dnes do štátneho rozpočtu viac platia zamestnanci, než firmy,“ tvrdí Štefanec. „Len 15 % firiem na budúci rok bude platiť preddavky, to znamená, že 85 % ich je v strate, alebo má také zisky, že ich nebude platiť. Aj to je dôkazom toho, ako zle sa na Slovensku podniká,“ skonštatoval.
Ku kritike plánovaných zmien v daňovej oblasti sa pridalo aj hnutie Nová väčšina – Dohoda, podľa ktorého vláda robí hospodársku politiku metódou pokus – omyl. „Takýto kozmetický krok vôbec neovplyvní správanie sa korporácií na Slovensku, ktoré sú tak či tak po dramatickom zvýšení daní na 23 % nastavené na daňovú optimalizáciu a plánovanie,“ povedal podpredseda hnutia Jozef Kollár. Aj po avizovanom znížení dane z príjmov právnických osôb sú podľa neho korporátne dane na Slovensku o 1,4 percentuálneho bodu vyššie, ako je európsky priemer. Kritike hnutia sa nevyhli ani licencie, ktoré podľa jeho členov zhoršia podnikateľské prostredie na Slovensku.
Zamestnávatelia krok privítali
Zníženie sadzby korporátnej dane víta šéf Republikovej únie zamestnávateľov Marián Jusko. „To samozrejme vítame s tým, že máme v regióne najvyššiu daň z príjmu, čo ovplyvňuje aj konkurenčnú schopnosť. To je krok správnym smerom,“ tvrdí. Zároveň však upozorňuje, že vláda na druhej strane prijíma opatrenia namierené proti podnikom vo forme spomínaných licenčných poplatkov. „Aj keď nie sú známe podstatné náležitosti a bude sa o tom ešte rokovať, samotný princíp tohto poplatku, že ho budú platiť aj tí, ktorí nemajú zisk, odmietame,“ hovorí šéf RÚZ s dôvetkom, že rozpočet ako celok neprináša podnikateľskému prostrediu potrebný stimul, ale naopak predstavuje ďalšie dodatočné daňové zaťaženie.