Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Daň z príjmov pre právnické osoby by mala klesnúť na 22 %

Daň z príjmov pre právnické osoby by mala klesnúť na 22 %
Foto: SITA
10. októbra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Minister financií Peter Kažimír chystá pre firmy prekvapenie v podobe znížených daní. Podľa denníka Hospodárske noviny (HN) s tým počíta najnovší návrh štátneho rozpočtu.
 
Minimálny poplatok budú musieť po novom platiť aj firmy v strate.
 

Zmenu potvrdil aj rezort financií

„Áno, môžem potvrdiť zníženie dane z príjmov právnických osôb o jeden percentuálny bod,“ povedal pre HN hovorca rezortu Radko Kuruc. Firmám by tak mala klesnúť sadzba dane z príjmov z 23 na 22 % a malo by im zostať o 90 mil. eur viac, ktoré by inak museli odviesť štátu.
 
Takýto skorý zvrat pritom vláda doteraz oficiálne nepripustila, uvádzajú HN. Minister financií Peter Kažimír v minulosti naznačil, že dane sa môžu znižovať. Avšak len v prípade, ak sa bude ekonomike dariť výrazne lepšie. To sa môže naplniť na budúci rok, keď sa má hospodársky rast Slovenska opäť naštartovať na vyššie tempo. 
 

 
Nižšia daňová sadzba však podľa HN nie je jedinou novinkou. Rezort financií pre HN uviedol, že zvažuje zaviesť aj takzvané licencie. Teda minimálny poplatok, ktorý budú musieť po novom platiť aj tie s. r. o. či akciové spoločnosti, čo doteraz v daňových priznaniach vykazovali straty, resp. neplatili štátu žiadne alebo len symbolické dane. Licencie by mohli fungovať podobne ako minimálne povinné odvody živnostníkov. Na licenciách však štát mal vybrať o 84,2 mil. eur viac, ako ho bude stáť zníženie sadzby korporátnej dane. 
 
 
Aktualizácia: 

Podľa opozície vláda pracuje v daniach systémom pokus-omyl

Vláda Roberta Fica dokazuje svoju ekonomickú nekompetentnosť. Tvrdia to predstavitelia opozičných strán SDKÚ a KDH. Reagovali tým na plány ministerstva financií, ktoré avizuje znižovanie dane z príjmov pre právnické osoby o jeden percentuálny bod na 22 %. „Rok a pol v národnej rade hovoríme, že je zásadnou chybou zvyšovať firemné dane. Vláda nás nepočúvala a pred rokom urobila túto drastickú zmenu. Dnes si túto chybu priznáva, ale chce ju opraviť len kozmetickým znížením. Snáď aj preto, že sa blížia prezidentské voľby,“ vyhlásil vo štvrtok na tlačovom brífingu podpredseda SDKÚ Ivan Štefanec. 
 
Rovnaký postoj vyjadril aj predseda KDH Ján Figeľ. „Vláda potvrdzuje, že nedávne rozhodnutie zvýšiť dane firmám o 4 percentuálne body bola chyba. Vláda Smeru rovnako potvrdzuje, že sa blížia prezidentské voľby,“ povedal vo štvrtok. Avizované zníženie dane pre firmy je pritom podľa opozičných politikov vítané, ale nedostatočné. 
 
Podpredseda SDKÚ Štefanec si myslí, že by ju mal Kažimír znížiť na pôvodných 19 %, pretože zvyšovanie daní prinieslo len rast nezamestnanosti a menej peňazí pre štát. „V štátnej kase je menej peňazí z firemných daní, ako pred piatimi rokmi z 19-percentnej dane. Dnes do štátneho rozpočtu viac platia zamestnanci, než firmy,“ tvrdí Štefanec. „Len 15 % firiem na budúci rok bude platiť preddavky, to znamená, že 85 % ich je v strate, alebo má také zisky, že ich nebude platiť. Aj to je dôkazom toho, ako zle sa na Slovensku podniká,“ skonštatoval. 

 

Ku kritike plánovaných zmien v daňovej oblasti sa pridalo aj hnutie Nová väčšina – Dohoda, podľa ktorého vláda robí hospodársku politiku metódou pokus – omyl. „Takýto kozmetický krok vôbec neovplyvní správanie sa korporácií na Slovensku, ktoré sú tak či tak po dramatickom zvýšení daní na 23 % nastavené na daňovú optimalizáciu a plánovanie,“ povedal podpredseda hnutia Jozef Kollár. Aj po avizovanom znížení dane z príjmov právnických osôb sú podľa neho korporátne dane na Slovensku o 1,4 percentuálneho bodu vyššie, ako je európsky priemer. Kritike hnutia sa nevyhli ani licencie, ktoré podľa jeho členov zhoršia podnikateľské prostredie na Slovensku. 

 

Zamestnávatelia krok privítali

Zníženie sadzby korporátnej dane víta šéf Republikovej únie zamestnávateľov Marián Jusko. „To samozrejme vítame s tým, že máme v regióne najvyššiu daň z príjmu, čo ovplyvňuje aj konkurenčnú schopnosť. To je krok správnym smerom,“ tvrdí. Zároveň však upozorňuje, že vláda na druhej strane prijíma opatrenia namierené proti podnikom vo forme spomínaných licenčných poplatkov. „Aj keď nie sú známe podstatné náležitosti a bude sa o tom ešte rokovať, samotný princíp tohto poplatku, že ho budú platiť aj tí, ktorí nemajú zisk, odmietame,“ hovorí šéf RÚZ s dôvetkom, že rozpočet ako celok neprináša podnikateľskému prostrediu potrebný stimul, ale naopak predstavuje ďalšie dodatočné daňové zaťaženie. 
 
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Daň z príjmu

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X