Za podanie prihlášky individuálnej ochrannej známky do troch tried tovarov alebo služieb sa platí správny poplatok 166 EUR; za každú ďalšiu triedu tovarov alebo služieb nad tri triedy sa pripláca ďalších 17 EUR. Ak dôjde k splneniu všetkých podmienok stanovených zákonom, ÚPV SR označenie zapíše do registra – týmto dňom nastávajú účinky zápisu ochrannej známky.
Platnosť zápisu ochrannej známky je desať rokov odo dňa podania prihlášky. Túto platnosť je na základe žiadosti možné predĺžiť, a to na ďalších desať rokov.
Majiteľ ochrannej známky má výlučné právo používať ochrannú známku v spojení s tovarmi alebo so službami, pre ktoré je zapísaná a je oprávnený používať spolu s ochrannou známkou značku ®.
Zároveň platí, že tretie osoby nesmú bez súhlasu majiteľa ochrannej známky používať v obchodnom styku označenie zhodné s ochrannou známkou pre tovary alebo služby, ktoré sú zhodné s tými, pre ktoré je ochranná známka zapísaná. Tretie osoby okrem toho nemôžu používať ani také označenie, pri ktorom existuje pravdepodobnosť zámeny na strane verejnosti z dôvodu zhodnosti alebo podobnosti s ochrannou známkou a zhodnosti alebo podobnosti tovarov alebo služieb.
Ak dôjde k neoprávnenému zásahu do práv z ochrannej známky, majiteľ ochrannej známky sa môže domáhať, aby porušenie alebo ohrozenie práva bolo zakázané a následky tohto zásahu boli odstránené. Ďalej sa môže domáhať primeraného zadosťučinenia, ktorým môže byť aj peňažné plnenie, vydania bezdôvodného obohatenia a náhrady škody.
Majiteľ ochrannej známky má takisto tzv. právo na informácie – ak dôjde k zásahu do jeho práv k ochrannej známke alebo k ich ohrozeniu, môže súd na návrh majiteľa ochrannej známky rozhodnúť, aby ten, kto jeho práva porušuje alebo ohrozuje, mu poskytol informácie týkajúce sa pôvodu a distribučných sietí tovarov alebo služieb alebo okolností uvedenia tovarov alebo služieb na trh (napr. meno, priezvisko a miesto trvalého pobytu / názov a sídlo producenta, výrobcu, spracovateľa, skladovateľa, distributéra, dodávateľa, predajcu, zamýšľaného predajcu a iných predchádzajúcich držiteľov tovaru alebo poskytovateľa služieb, ako aj údaje o vyrobenom, spracovanom, dodanom alebo objednanom množstve a o cene príslušných tovarov alebo služieb).
Súd na návrh majiteľa ochrannej známky nariadi, aby tovary, materiály alebo nástroje, ktorých prostredníctvom priamo dochádza k porušovaniu alebo ohrozovaniu práv majiteľa boli stiahnuté z obchodnej siete, definitívne odstránené z obchodnej siete, inak zabezpečené spôsobom zamedzujúcim ďalšie porušovanie alebo ohrozovanie práva alebo zničené vhodným spôsobom, a to spravidla na náklady porušovateľa alebo ohrozovateľa práva.
Nakladanie s ochrannou známkou
Majiteľ ochrannej známky môže ochrannú známku previesť na inú osobu, a to pre všetky alebo niektoré tovary alebo služby, pre ktoré je ochranná známka zapísaná. Zmluva o prevode ochrannej známky musí mať pod sankciou neplatnosti písomnú formu. Prevod ochrannej známky sa zapisuje do registra.
Majiteľ ochrannej známky môže ďalej udeliť inej osobe oprávnenie na používanie ochrannej známky (licencia), a to uzavretím písomnej licenčnej zmluvy. Ochranná známka takisto môže byť predmetom záložného práva. Licencia aj zriadenie záložného práva k ochrannej známke sa zapisujú do registra.
Ochranná známka Spoločenstva
Ak má majiteľ ochrannej známky záujem, aby ochranu spojenú s ochrannou známkou požíval aj v zahraničí, má niekoľko možností. Prvou možnosťou je, aby si ochrannú známku prihlásil osobitne v každom štáte, v ktorom pôsobí, a to v súlade s právnymi predpismi daného štátu. Uvedený postup je možné zvoliť najmä v prípade, kedy majiteľ ochrannej známky ponúka svoje tovary alebo poskytuje svoje služby okrem Slovenskej republiky iba v určitom konkrétnom štáte.
Pokiaľ si chce majiteľ ochrannej známky zabezpečiť ochranu na území viacerých štátov súčasne, môže vyžiť druhú možnosť, ktorou je ochranná známka Spoločenstva (CTM). Prihláška ochrannej známky Spoločenstva sa podáva buď priamo na
Úrade pre harmonizáciu vnútorného trhu (OHIM), alebo prostredníctvom ÚPV SR, a to v ktoromkoľvek z oficiálnych jazykov Európskej únie, teda aj v slovenčine (prihláška je k dispozícii na webovom sídle ÚPV SR).
Základný poplatok za individuálnu ochrannú známku Spoločenstva je 1.050 EUR (v prípade elektronického podania 900 EUR). Ochranná známka Spoločenstva sa nadobúda zápisom do registra ochranných známok Spoločenstva. Zápis je platný desať rokov odo dňa podania prihlášky, pričom registrácia môže byť obnovená vždy na ďalších 10 rokov.
Ochranná známka Spoločenstva má tzv. jednotný charakter. To znamená, že má rovnaké účinky v celej EÚ: môže byť zapísaná, prevedená, možno sa jej vzdať, zrušiť ju alebo vyhlásiť za neplatnú a jej používanie môže byť zakázané len na území celej EÚ (výnimky z tejto zásady upravuje Nariadenie Rady (ES) č. 207/2009 o ochrannej známke Spoločenstva). Práva vyplývajúce z ochrannej známky Spoločenstva sú obdobné právam z národnej ochrannej známky s tým, že majiteľ ochrannej známky Spoločenstva má právo na jej používanie v celej EÚ. Takýto spôsob ochrany v porovnaní s prihlasovaním ochrannej známky v každom členskom štáte EÚ šetrí čas aj peniaze.
Medzinárodná ochranná známka
Poslednou možnosťou je využitie tzv. medzinárodnej ochrannej známky, t. j. ochranná známka, ktorá je zapísaná v registri ochranných známok Medzinárodného úradu Svetovej organizácie duševného vlastníctva. Medzinárodná ochranná známka bola vytvorená na základe Madridskej dohody o medzinárodnom zápise továrenských alebo obchodných známok a Protokolu k tejto dohode. Uvedené dojednania tvoria právny základ pre podávanie prihlášok a zapisovanie ochranných známok pre prihlasovateľov z členských štátov tzv. Madridskej únie, resp. madridského systému, ktorý má aktuálne viac ako 80 členských krajín (vrátane Ruska, USA, Číny, Japonska, Austrálie a ďalších).
O zápis medzinárodnej ochrannej známky sa žiada na Medzinárodnom úrade pri Svetovej organizácii duševného vlastníctva v Ženeve prostredníctvom ÚPV SR (
vzor žiadosti). Poplatky sa platia jednotne vo švajčiarskych frankoch – základný poplatok za slovnú a čiernobielu ochrannú známku je 653 CHF, za farebnú ochrannú známku 903 CHF.
Medzinárodný úrad (po odstránení prípadných nedostatkov) zapíše medzinárodnú ochrannú známku do medzinárodného registra, pošle prihlasovateľovi osvedčenie o zápise a zverejnení medzinárodnú ochrannú známku v medzinárodnom vestníku. Zápis medzinárodnej ochrannej známky je platný desať rokov a možno ho obnoviť, a to aj opakovane.
Medzinárodný úrad ďalej notifikuje národné úrady štátov, v ktorých je požadovaná ochrana.
Tieto úrady následne robia vecný prieskum, pri ktorom zisťujú, či známka spĺňa podmienky zápisu stanovené právnymi predpismi týchto štátov. Pokiaľ je známka v určitej krajine predbežne odmietnutá, majiteľ má možnosť pokračovať v konaní o známke na úrade danej krajiny.
Aktuálna právna úprava ochranných známok ponúka ich majiteľom dostatočnú mieru ochrany v súvislosti s označovaním svojich tovarov či služieb, a to na národnej i medzinárodnej úrovni. Záleží teda iba na preferenciách a povahe činnosti každého podnikateľa, na území koľkých krajín je pre neho využívanie takejto ochrany účelné.