Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Založenie firmy v daňovom raji

Založenie firmy v daňovom raji
Ilustračné foto: shutterstock.com
9. mája 2013 Zdroj Podnikam.SK, JL Tlačiť
Daňové raje sú krajiny, ktoré poskytujú nulové alebo minimálne zdanenie, nepožadujú potrebu vedenia účtovníctva a poskytujú anonymitu ich majiteľom. Aké spoločnosti možno založiť v týchto destináciách a ktoré krajiny sú označovaná za tzv. daňové raje?

Výhodou daňového raja je anonymita a ochrana majetku

Spoločnosti založené v takýchto jurisdikciách sa delia na nasledovné:
  • Onshore spoločnosti (spoločnosť rezidentná v krajine so štandardným zdanením  – napríklad založenie spoločnosti v Holandsku, Veľkej Británii, Belgicku, Dánsku, na Cypre, na Malte a pod.). Rezidentná spoločnosť je definovaná na základe teritoriálneho princípu. To znamená, že cyperská spoločnosť sa považuje za rezidentnú, ak sa jej vedenie nachádza na Cypre. Nerezidentné spoločnosti majú povinnosť zdaniť len príjmy dosiahnuté na Cypre.
  • Offshore spoločnosti (ak je offshore spoločnosť založená napr. v americkom štáte Delaware ako spoločnosť s ručením obmedzeným (LLC) tak v prípade, že jej spoločníkmi budú dve osoby s trvalým bydliskom mimo Spojených štátov, a ak celý príjem tejto spoločnosti bude vznikať v dôsledku podnikania mimo územia USA, potom táto firma zároveň zostáva celkovo oslobodená od daní v Spojených štátoch. V tomto prípade sa jedná o tzv. offshore podnikanie.
Dôvodom odchodu existujúcej alebo založenia novej spoločnosti môže byť aj získanie anonymity a ochrana majetku. Na Slovensku bol prijatý zákon, ktorý zakazuje firmám mať listinné akcie na doručiteľa a teda mať anonymných vlastníkov.

Práca pre odborníkov

Ako založiť firmu v daňovom raji? Ak neviete, ako založiť offshore spoločnosť, po úvodnom rozhodnutí založiť si spoločnosť v daňovom raji je asi jednoduchšie aj menej riskantné obrátiť sa s touto požiadavkou na spoločnosti, ktoré sa takouto činnosťou profesionálne zaoberajú, čiže ponúkajú založenie firmy v daňovom raji. Založenie offshore spoločnosti robia aj viaceré firmy na Slovensku. Tu dostane budúci potenciálny majiteľ takejto spoločnosti otázky, ktoré mu pomôžu vybrať správnu krajinu a konkrétny typ spoločnosti. Môže ísť o základný jednostupňový typ spoločnosti, čo znamená, že si podnikateľ vyberie krajinu a v nej mu daná spoločnosť založí firmu dvomi spôsobmi:
  • KLASICKÉ ZALOŽENIE – Pri tomto spôsobe založenia je v dokumentoch k spoločnosti klient uvedený ako riaditeľ a majiteľ spoločnosti (akciové certifikáty je možné vydať na meno alebo na doručiteľa). Register firiem je verejnosti neprístupný.
  • FULL NOMINEE ZALOŽENIE – Pri tomto spôsobe založenia je pre zvýšenie anonymity v dokumentoch k spoločnosti uvedený menovaný riaditeľ (nominee director) a menovaný akcionár (nominee shareholder). Menovaný riaditeľ nie je oprávnený vykonávať akékoľvek činnosti za spoločnosť a v mene spoločnosti vystupuje klient na základe notársky overenej a apostilizovanej plnej moci, napríklad v prípadoch: zakladania dcérskych spoločnosti, otvárania bankových účtov, podpisovania zmlúv, vystavovania faktúr a podobne.
Klient sa tiež môže rozhodnúť pre dvojstupňový systém spoločnosti, čo v praxi znamená napríklad – v prvom stupni založí klasickým zložením spoločnosť na Seychelách a keďže nechce, aby to bola táto spoločnosť, ktorá bude vystupovať voči klientom, môže sa táto firma stať majiteľom inej spoločnosti, napríklad v USA. Klient tak bude mať zaručené, že americká spoločnosť bude mať vyšší kredit aj možnosti voči klientom a inštitúciám ako spoločnosť z klasického daňového raja.

Zakryť treba aj účty

Ďalšou skutočnosťou, ktorú bude musieť majiteľ takejto spoločnosti vyriešiť, je získanie a prevod finančných prostriedkov z účtu tejto spoločnosti. Na území daňových rajov fungujú väčšinou 1-2 svetové banky, ktoré tam majú pobočky a na účty ktorých budú klienti posielať finančné prostriedky. Ďalším krokom je však získanie týchto finančných prostriedkov pre potreby majiteľa spoločnosti. Ak nechce byť v žiadnom prípade spájaný na území SR s takýmito transakciami a uskutočňovať výbery sledovanými našim bankovým systémom, je potrebné založiť účet v susednej krajine ako Rakúsko alebo Maďarská republika a finančné transakcie realizovať tam.

Daniari na stope

V prípade, kedy sa v účtovníctve obchodných partnerov objavia faktúry od offshore spoločností, daňový úrad obvykle detailne skúma pozadie takejto transakcie. Je teda užitočné dobre poznať štandardné postupy daňových úradov k daňovému plánovaniu. Na to je treba kvalitná odbornosť a dlhoročná skúsenosť v medzinárodnom daňovom plánovaní. Optimálne spôsoby riešenia sú vždy také, ktoré sú nielen legálne, ale tiež legitímne z pohľadu daňového úradu.

Preferované destinácie

Vlani malo vyše 3600 slovenských majiteľov má sídlo spoločnosti na území niektorej takejto destinácie a záujem neustále rastie. V rámci daňových rajov sídli najviac vlastníkov slovenských spoločností v Holandsku, kde sa udomácnilo 1114 firiem. Nasleduje ho Cyprus (764) a Spojené štáty americké (774). Posledná menované krajina síce nie je považovaná za klasický daňový raj, no po splnení určitých podmienok tak funguje.

EÚ proti rajom

Krajiny EÚ vyhlásili v poslednom období boj destináciám označovaným ako daňové raje. Tu je niekoľko krokov, ktoré sa chystajú v tomto boji podniknúť niektoré z nich:
  • Cyprus Cyprus sa v marci stal exemplárnym príkladom, ako dopadne daňový raj, ktorého finančný systém sa dostane do problémov: pomoci sa nedočká. Podmienkou pôžičky od eurozóny bolo „zdanenie“ vkladov v dvoch najväčších cyperských bankách. Vkladatelia v niektorých prípadoch prídu o veľkú časť z vkladov nad 100 tisíc eur.
  • Luxembursko Luxembursko v polovici apríla oznámilo, že od roku 2015 zavedie automatickú výmenu informácií s ďalšími štátmi EÚ, aby zamedzilo ukrývaniu peňazí cudzincov vo svojich bankách pred daňami v ich domovských štátoch. Bude to znamenať de facto koniec bankového tajomstva v krajine.
  • Rakúsko Rakúsko zvažuje, že pristúpi na rokovania s ostatnými štátmi EÚ o možnosti výmeny informácií o majiteľoch zahraničných kont. Rakúsko to uviedlo po tom, čo sa po luxemburskom oznámení stalo v únii poslednou krajinou, ktorá informovanie o kontách cudzincov odmietala.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

know-howrok 2021

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Daň z príjmu

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

10oct8:30Trestné a finančné následky konania konateľa a vedúceho zamestnanca8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X