Škodlivý počítačový systém Red October získaval najmenej v posledných piatich rokoch citlivé dáta z vládnych a diplomatických organizácií, ambasád a výskumných inštitúcií, ale aj firiem pôsobiacich v leteckom a zbrojárskom priemysle.
Nový prípad kybernetickej špionáže odhalila ruská firma Kaspersky Lab, ktorá sa zaoberá počítačovou bezpečnosťou.
Vírus je najaktívnejší vo východnej Európe
Špionážny systém je pritom aktívny aj v súčasnosti. Informácie získava nielen z napadnutých počítačov, ale aj zo všetkých pripojených zariadení, ako napríklad zo smartfónov. Dokáže dokonca obnoviť vymazané dáta z pripojených prenosných USB diskov. Nezameriava sa pritom len na získavanie dát zo súborov a elektronickej pošty, mapuje aj výstupy z klávesnice a sníma pracovnú plochu. Hackeri sa pritom zamerali pravdepodobne na dáta pochádzajúce z organizácií Európskej únie a NATO.
Najviac infikovaných cieľov zaznamenali v krajinách východnej Európy, zaznamenali sa ale aj infiltrácie v severnej Amerike a západnej Európe, vrátane krajín ako Švajčiarsko či Luxembursko. Program bol podľa Kaspersky Lab vytvorený pravdepodobne čínskymi a ruskými hackermi, v súčasnosti však neexistuje žiaden dôkaz o tom, že by bol útok sponzorovaný akoukoľvek vládou.