Ste nervózni pred prezentáciou?
Už máte za sebou vašu prvú prezentáciu pred menšou alebo väčšou skupinou ľudí? Ak áno, tak ste asi zažili tie známe „mravce“ v bruchu…
Tréma, čo s ňou?
Ak vás vaša prezentačná premiéra ešte len čaká, tak to takmer iste príde aj na vás. Prvá vec, ktorú musíte o tréme vedieť je, že je v poriadku. Tu je pár tipov, čo s tým…Tréma môže byť prejavom neistoty, ale aj vašej zodpovednosti. Ak vám záleží na výsledku, ale nemáte dostatok skúseností s prednášaním, tak je normálne, že pociťujete tento stav. Počul som mnohých ostrieľaných levov z pódií hovoriť o tom, že aj oni stále cítia trému. Tak prečo by to malo u vás byť inak?
Najlepší liek na trému je príprava a tréning. Ak sa vo veci vyznáte, viete, čo chcete povedať a niekoľko krát ste si to vopred vyskúšali, máte najlepšie predpoklady uspieť.
- Špeciálne sa zamerajte na to, ako prezentáciu začnete. To býva zlomový moment, pre publikum aj pre prezentéra. Ja som sa pred svojou prvou väčšou prezentáciou nahral na video. Odporúčam, takto najlepšie zbadáte, kde robíte chyby.
- Druhá vec, ktorú by ste mali vedieť je, že vaši poslucháči vám chyby odpustia, ak si ich vôbec všimnú. Viac sa preto sústreďte na obsah, ako na formu.
- A tretia vec – dobre prezentovať sa naučíte hlavne prezentovaním. Tak využite každú možnosť rozprávať pred ľuďmi. Napríklad urobte príhovor na rodinnej oslave. Alebo požiadajte o nejakú tému na firemnom stretnutí.
Je lepšie, ak prvé chyby „vychytáte“ takto, ako na dôležitej prezentácii u zákazníka, kde pôjde o veľa. Po 10-15 prezentáciách už vašu trému ledva pocítite…