Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ako čo najrýchlejšie ukončiť pracovný pomer pri zamestnancovi, ktorý sa neosvedčil?

Fotobanka Pixmac
19. apríla 2012 Autor Podnikam.SK, SITA Tlačiť

Zákonník práce je zákon, ktorý rieši pracovnoprávne vzťahy medzi zamestnancami a zamestnávateľmi. Je v podstate takou príručkou ako postupovať keď je potrebné tieto vzťahy riešiť. Sú v ňom uvedené práva a povinnosti jednej aj druhej strany. V praxi sa často stáva, že zamestnávateľ, ktorý je  postavený pred situáciu ako ukončiť pracovný pomer so zamestnancom ktorý nespĺňa potrebné kritériá, nie je lojálny alebo nejakým spôsobom sklamal dôveru zamestnávateľa nemá veľmi na výber a zamestnávateľ má pocit, že zákonník práce je viac naklonený zamestnancom ako zamestnávateľom.

 

Ako sa „zbaviť“ nevhodného zamestnanca

Zamestnávateľ by mal začať byť obozretný už pri uzatváraní pracovného pomeru a dohodnúť sa so zamestnancom na skúšobnej dobe. Táto možnosť mu minimálne na dva až tri mesiace ponúkne šancu v prípade nevyhovujúceho zamestnanca ukončiť pracovný pomer bez akýchkoľvek ďalších následkov. Hoci dva alebo tri mesiace je relatívne krátka doba na posúdenie schopností, zručností a charakteru človeka, niektoré skutočnosti sa dajú odhaliť.

 

 

Pracovný pomer na dobu určitú

Ďalším krokom po uplynutí možnosti ukončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe je uzatvoriť so zamestnancom pracovný pomer na dobu určitú. Toto už je dlhšia lehota počas ktorej by mali prípadné nedostatky a nespokojnosť z jednej alebo druhej strany byť odhalené a zamestnávateľ môže počkať na uplynutie lehoty na ktorú bol pracovný pomer dohodnutý a viac tento pracovný pomer nepredlžovať. Pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť najdlhšie na tri roky. Pracovný pomer na určitú dobu možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci troch rokov najviac trikrát.

 

Zamestnať na dohodu

Možnosťou ako sa vyhnúť komplikáciám pri ukončení pracovného pomeru je možnosť zamestnať zamestnanca na niektorý typ dohody vykonávanej mimo pracovného pomeru. Takúto možnosť môže však zamestnávateľ využiť iba pri zamestnancoch ktorých pracovná náplň a počet odpracovaných hodín splní podmienky dané pre konkrétny typ dohody. Na dohodu o vykonaní práce môže zamestnanec odpracovať 350 hodín/rok a na dohodu o pracovnej činnosti môže odpracovať 10 hodín týždenne. Ak spôsob skončenia nevyplýva priamo z uzatvorenej dohody, možno ju skončiť dohodou účastníkov k dohodnutému dňu a jednostranne len výpoveďou bez uvedenia dôvodu s 15 – dennou výpovednou dobou, ktorá sa začína dňom, v ktorom sa písomná výpoveď doručila.

 

Pokiaľ nie je možné využiť ani jednu z vyššie uvedených možností má zamestnávateľ nasledujúce možnosti ukončenia pracovného pomeru:

  1. dohodou,
  2. výpoveďou,
  3. okamžitým skončením.

 

Ukončenie pracovného pomeru dohodou

Ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na skončení pracovného pomeru, pracovný pomer sa skončí dohodnutým dňom. Dohodu o skončení pracovného pomeru zamestnávateľ a zamestnanec uzatvárajú písomne. V dohode musia byť uvedené dôvody skončenia pracovného pomeru, ak to zamestnanec požaduje alebo ak sa pracovný pomer skončil dohodou z dôvodov organizačných zmien. Jedno vyhotovenie dohody o skončení pracovného pomeru vydá zamestnávateľ zamestnancovi.

 

Ukončenie pracovného pomeru výpoveďou

Výpoveďou môže skončiť pracovný pomer zamestnávateľ aj zamestnanec. Výpoveď musí byť písomná a doručená, inak je neplatná. Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby. Výpovedná doba je jeden mesiac, ak tento zákon neustanovuje inak. Výpovedná doba zamestnanca, ktorému je daná výpoveď z dôvodov, že zamestnávateľ zrušuje, alebo sa zamestnanec stal nadbytočným alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, je dva mesiace, ak pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok a menej ako päť rokov, tri mesiace, ak pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej päť rokov.

 

Zamestnanec a zamestnávateľ sa môžu dohodnúť pri výpovedi, či zamestnanec počas výpovednej lehoty ostane vykonávať prácu u zamestnávateľa alebo nezostane počas výpovednej lehoty vykonávať prácu a v tom prípade má nárok na odstupné vypočítané priemerným zárobkom v počte mesiacov zodpovedajúcim počtu mesiacov výpovednej lehoty a v tom prípade sa tento pracovný pomer končí týmto dňom. Ak zamestnávateľ chce dať zamestnancovi výpoveď pre porušenie pracovnej disciplíny, je povinný oboznámiť zamestnanca s dôvodom výpovede a umožniť mu vyjadriť sa k nemu.

 

Ukončenie pracovného pomeru okamžitým skončením

Zamestnávateľ môže okamžite skončiť pracovný pomer výnimočne a to iba vtedy, ak zamestnanec: 

  1. bol právoplatne odsúdený pre úmyselný trestný čin,
  2. porušil závažne pracovnú disciplínu.

 

Zamestnávateľ môže skončiť pracovný pomer iba v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie dozvedel, najneskôr však do jedného roka odo dňa, keď tento dôvod vznikol. Okamžité skončenie pracovného pomeru musí zamestnávateľ aj zamestnanec urobiť písomne, musia v ňom skutkovo vymedziť jeho dôvod tak, aby ho nebolo možné zameniť s iným dôvodom, a musia ho v ustanovenej lehote doručiť druhému účastníkovi, inak je neplatné. Uvedený dôvod sa nesmie dodatočne meniť.

 

jl

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Motivácia zamestnancov

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

november

22nov8:30Produktový manažment8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

22nov8:30Produktový manažment8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

25nov8:30Diskriminácia a konflikty na pracovisku (mobbing, bossing, staffing) – právny a psychologický pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X