Na jedného dôchodcu budú v roku 2050 pracovať dvaja ľudia
Demografická budúcnosť Slovenska nie je optimistická.
Starnutie sa okrem dôchodkov prejaví aj na trhu práce
V súčasnosti na Slovensku päť ľudí pracuje na jedného dôchodcu, v rokoch 2050-2060 to budú necelí dvaja ľudia. Povedal to demograf Boris Vaňo v diskusnej relácii O 5 minút 12 na RTVS. „Starneme rýchlo a budeme starnúť ešte rýchlejšie. Za štyridsať rokov povojnového vývoja naša populácia zostarla o tri roky a za pätnásť rokov, od roku 1990 do dnes, sme zostarli o šesť rokov,“ spomenul Vaňo.
Starnutie sa podľa neho okrem dôchodkov prejaví aj na trhu práce. Tridsaťtri percent ľudí bude vo veku nad 65 rokov už o tridsať rokov. „Je to veľký vplyv na chod spoločnosti a dotkne sa to jej fungovania. Pridal by som ešte zdravotníctvo a aj vzdelávanie, sociálne služby a starostlivosť o seniorov,“ dodal.
„Máme silné generácie, ktoré sa dožívajú vysokého veku a nahrádzajú ich slabé generácie, ktoré sa narodili po roku 1990. A nižší je aj potenciál rodičovstva. Aj napriek tomu, že niektorí majú viac detí, nie je možné vykompenzovať starnutie populácie pôrodnosťou,“ konštatoval.
Akciový trh môže byť v ďalších rokoch veľmi výnosný
Viliam Páleník z Ekonomického ústavu Slovenskej akadémie vied dáva mladým sporiacim si na dôchodok všeobecnú radu. „Pre ľudí, ktorí majú pred sebou desiatky rokov sporenia, je podľa mňa výhodné, keď idú do rastových fondov, do rastových investícií, lebo peňažný trh nebude výnosný, ale akciový trh môže byť v ďalších rokoch veľmi výnosný. Mladým by som odporučil ísť do rizikovejších vecí a niekoľko rokov pred dôchodkom prejsť do konzervatívnejších fondov,“ zhrnul Páleník v televíznej relácii.
Slovensko starne, najstarší okres je Bratislava I
Slovenská populácia výrazne starne, najstarším okresom je u nás Bratislava I, naopak, najmladším je Kežmarok a Námestovo. Vekový rozdiel medzi nimi je 11 rokov.
„No aj napriek tomu patrí Slovensko v rámci Európskej únie k najmladším spolu s Cyprom a Írskom,“ informovala minullý týždeň na tlačovej konferencii v Bratislave výskumníčka Viera Pilinská z Infostatu.
Ako ju doplnil prodekan Prírodovedeckej fakulty UK (PriF UK) Branislav Bleha, demografická budúcnosť Slovenska nie je optimistická, starnutie obyvateľstva je u nás nezvratné. Ako dodal, teraz je síce Slovensko medzi najmladšími krajinami únie, no v roku 2060 bude patriť k trom najstarším.
Vyrovnané slovenské dôchodky
Štúdia skupiny Allianz hovorí, že v 27 členských štátoch EÚ majú v priemere o 40 percent vyšší dôchodok muži než ženy. Napríklad v Nemecku je rozdiel medzi pohlaviami 44 % a najväčšia medzera je v Luxembursku – až 47 %.
Slovensko je vo vyrovnanosti dôchodkov na prvom mieste. Spomedzi všetkých krajín máme najnižší rozdiel v dôchodkoch žien a mužov – len 8 %.