Očakávané investície na Slovensku v najbližších rokoch
Vo všeobecnosti by sa dalo povedať, že objem očakávaných investícií v budúcich rokoch na Slovensku bude rásť. Pôjde najmä o investície v automobilovom priemysle, energetike, farmaceutickom priemysle, strojárskom priemysle a informatike. Najviac investorov možno očakávať v rade nemeckých, rakúskych, či amerických podnikov. Čo sa týka veľkosti investícií, ide o investície stredných a veľkých spoločností. Na Slovensku sú väčšinou umiestňované výrobné zložky, ale aj administratívne zložky a oddelenia technickej podpory.
Konkrétne informácie o očakávaných investíciách môžeme získať zo Sekcie zahraničného obchodu Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO), prípadne v Národnej agentúre pre rozvoj malého a stredného podnikania (NADSME), z Ministerstva hospodárstva SR alebo Ministerstva zahraničných vecí SR.
V agentúre SARIO registrujú napríklad projekty príchodu dvoch kanadských spoločností, ktoré budú investovať v oblasti logistiky a v oblasti energetiky. Kanadské firmy by mohli na Slovensku investovať najmä v týchto oblastiach: automobilový priemysel, strojárenstvo, elektrotechnický priemysel, chemický priemysel, spracovanie dreva a nerastných surovín, vo farmaceutickom priemysle. Na východnom Slovensku v Prešove sa očakáva veľká investícia americkej firmy na výrobu turbodúchadiel, ide o firmu Honeywell.
Politici dávajú prísľub, že väčšina investícií bude smerovať na východné Slovensko, kde je v súčasnosti nedostatok pracovných miest a ľudia musia často vycestovať za prácou. |
Medzi firmy, ktoré plánujú v najbližších rokoch zvyšovať svoju produkciu patrí napríklad spoločnosť Fagor Ederlan Slovensko , ktorá dodáva hliníkové odliatky pre VW Group a General Motors. Ďalší rozvoj plánujú aj košická firma Handtmann Slovakia, firmy CRW Plasticos, Hanil E-HWA Automotive Slovakia. Fínsky oceliarsky koncern Ruukki tiež plánuje v Holíči rozširovať svoju výrobu. Na Slovensku sa vyrábajú vo viacerých firmách LCD televízory, všetky plánujú rozširovať výrobu napríklad firma Foxconn plánuje zamestnať 900 ľudí. Konkurenčnou firmou je firma Samsung, ktorá bude môcť zamestnať tiež okolo 1000 ľudí. Ďalšou firmou je trenčianska firma AU Optronics, ktorá tiež vyrába televízory a plánuje prijať 3000 ľudí.
V Martine by sa mal postaviť malý pivovar firmy Sawpi. Spoločnosť Delta Electronics by mohla v Dubnici nad Váhom zamestnať 1000 nových zamestnancov. Firma Bukóza Holding sa chce zamerať na výrobu nových produktov a tak zamestnať nových ľudí.
Pozitívne správy sa objavujú aj ohľadom investícií týkajúcich sa firiem z Nového Zélandu. Tieto firmy by mali záujem vyrábať na Slovensku prefabrikované domy, softvérové produkty a investovať v oblasti potravinárskeho priemyslu a poskytovania služieb.
Hnacím motorom slovenskej ekonomiky je momentálne automobilový priemysel, ktorým si Slovensko vytvára dobré meno aj v zahraničí. Firmy Volkswagen, Peugeot a Kia Motors očakávajú v budúcich rokoch nárast produkcie. V oblasti cestovného ruchu možno očakávať príchod známych hotelových zariadení a reštauračných zariadení, či už do oblasti Tatier alebo aj väčších či menších miest Slovenska.
V oblasti informačných technológií sa objavuje trend, že veľké spoločnosti ako Dell, Accenture, IBM sa začínajú orientovať na iné mestá ako sú napríklad Košice, Žilina a Trenčín. Najväčší objem investícií z Taiwanu na Slovensko prinášajú už spomínané firmy Foxconn v Nitre, AU Optronics, Delta Elctronics a Eson. Z týchto informácii možno vidieť, že o Slovensko majú záujem naozaj firmy z celého sveta.
Prečo sa zahraničným firmám oplatí investovať na Slovensku?
- Slovensko má dobrú geografickú polohu
- stabilnú politickú a ekonomickú situáciu
- vysokú produktivitu práce a ešte stále nižšie náklady na pracovnú silu
- dostatok kvalifikovanej pracovnej sily
- euro ako mena
- neustály ekonomický rast
- investičné stimuly zo strany vlády a Európskej únie
Všetky tieto pozitívne správy neznamenajú len lepšie pracovné príležitosti pre našich občanov, ale aj lepšie podnikateľské príležitosti pre našich malých a stredných podnikateľov, ktorí sú mnohokrát významnými dodávateľmi pre tieto firmy zo zahraničia. Takisto môžu z toho profitovať aj podnikatelia v oblasti dopravy, cestovného ruchu a služieb.
ph