- Podnikam.sk
- Články
- Manažment
- Motivácia zamestnancov
- Čo znamená slovné spojenie Principle centered leadership?
Čo znamená slovné spojenie Principle centered leadership?
Voľný preklad je takýto: Principle centered leadership je vedenie ľudí, zamestnancov a tímu opierajúc sa o tie najzákladnejšie princípy našej osobnosti. Alebo inak povedané je to vedenie založené na prirodzených princípoch. V nasledujúcej časti vám predstavíme koncept prístupu a následne jednotlivé aspekty i to ako ich využívať.
Jednotlivé pojmy by sme mohli preložiť takto:
- Principle – Princíp
- Centered – Zamerenie určitým smerom
- Leadership – Vedenie ľudí
Koncept PCL
Základom pre pochopenie konceptu je v prvom rade uvedomenie si, že je nevyhnutné neustále pracovať na svojom správaní a postojoch. Postoje a správanie vychádzajú z našej paradigmy. Čo je to paradigma? Je to niečo ako naše myslenie, vnútorné nazeranie na svet. Často máme nesprávny model na nazeranie vecí okolo seba. Kľúčom je naučiť sa preskúmať paradigmu a zistiť či je naše nazeranie správne.
Einstein povedal: „Vážne problémy, ktoré musíme riešiť, nemôžeme riešiť na rovnakej úrovni, na ktorej vznikli.“ Inak povedané: Musíme presunúť naše myslenie na inú úroveň. Pracujeme často na základe starej paradigmy. To je problém aj moderného manažmentu. Stará paradigma nemusí byť chybná, len je neúplná.
Ako zistíme či pracujeme so zlou paradigmou? Je to jednoduché. Riešite dilemy alebo máte pocit, že žijete v zmätku? Potom je najvyšší čas na zmenu.
Medzi najčastejšie dilemy vo firmách patria:
- Ako dosiahnuť a udržať rozumnú rovnováhu medzi prácou a rodinou?
- Ako uvoľniť kreativitu, talent ostatných spolupracovníkov?
- Ako vytvoriť atmosféru tímovej spolupráce?
- Ako dospieť k poznaniu správneho štýlu vedenia, keď si vyberáme medzi tvrdým – autoritatívnym a mäkkým – uvoľnenejším štýlom vedenia?
- Ako dosiahnuť pocit bezpečia v prostredí neustálych zmien?
- Ako presvedčiť ľudí, aby sa stotožnili so stratégiou všetci, nie len tí, čo ju vytvorili.
- Ako môžu všetci ľudia na všetkých úrovniach spoločnosti prijať za svoje princípy, keď sú unavení, cynickí a znechutení?
- Ako sa oslobodiť od predsudkov?
- Ako dokážeme sformulované poslanie na obecne uznávané zásady?
- Ako si udržať pevnú vedúcu pozíciu a zároveň dať ľuďom autonómiu a slobodu, ktorú potrebujú, aby mohli pracovať efektívne a samostatne plniť úlohy?
Čo ak by existovala paradigma, ktorá by mohla vyriešiť všetky tieto i iné dilemy? Práve o to nám v tomto článku ide. Priblížiť vám nový spôsob myslenia, z ktorého vychádza Principle centred leadership – vedenie založené na prirodzených princípoch.
Nová paradigma
Potrebné je ju správne pochopiť a uplatniť. Jadrom novej paradigmy sú základné princípy akési prírodné zákony, ktoré ovládajú naše myslenie i vzťahy. Môžeme ich rozdeliť do týchto štyroch okruhov:
- princípy v osobnej oblasti,
- princípy v medziľudskej oblasti,
- princípy v manažérskej oblasti,
- princípy v organizačnej oblasti.
Gandhi povedal, že nie je možné konať správne v jednej oblasti života, keď sa zároveň usilujete konať zlo v inej. Život je totiž jeden nedeliteľný celok. Podobne je to aj s týmito princípmi. Všetko začína na osobnej úrovni, až tak môžeme napredovať na úrovni medziľudskej, manažérskej a organizačnej.
Problém je ale v tom, že väčšina sa snaží pracovať len na jednej alebo dvoch rovinách. Nesnaží sa o všetky štyri úrovne. Tak ako v ekosystéme je všetko prepojené, vzájomne ovplyvnené, tak to platí aj tu. Nemôžeme sa zameriavať len na jednu zložku. Je to jednoduchšie, no nie účinné.
Základné princípy
Medzi základné princípy jednotlivých úrovní patria:
- základný princíp v osobnej oblasti je dôveryhodnosť,
- v medziľudskej oblasti je to dôvera,
- v manažérskej je to vôľa ku zvereniu moci, delegovanie moci,
- na organizačnej úrovni je to vôľa k usporiadaniu organizácie.
Oblasť osobná a medziľudská
Dôveryhodnosť je tvorená dvoma zložkami: charakterom a schopnosťami. Je to zložitý pojem obsahujúci mnoho dimenzií. Dôveryhodnosť alebo inak povedané emočné bankové konto. Schopnosť trvalo prispievať do emočného bankového konta sa môže vyvíjať len v živote budovanom na rešpekte k prirodzeným princípom. Puto medzi dôveryhodnosťou na jednej strane a medziľudskou dôverou na druhej strane je neopísateľné.
Manažérska a organizačná úroveň
Odrazom týchto dvoch úrovní je firemná kultúra, ktorú môžeme prirovnať k imunitnému systému. Ak sa oslabí, tak je firma zraniteľnejšia. Podstatou tohto imunitného systému je práve dôvera. To je základ. Dôveru môžu vytvárať len dôveryhodní lídri. Jadrom by mali byť princípy, ktoré sú ochotní prijať všetci. To posilňuje firmu ako celok a odstráni predsudky. Princípy sú zdrojom sily, istoty a bezpečia. Predstavte si kompas. Kdekoľvek sa nachádzate, strelka ukazuje vždy sever. Strelka predstavuje princíp.
Ak má organizácia kompas, mravy, normy, tak je udivujúce čoho je schopná. Podľa čoho spoznáte aká je v podniku kultúra? Podľa prístupu k problému. Každé oddelenie by malo mať svoje poslanie. Poslanie, ktoré súvisí s tými ostatnými a hlavným poslaním firmy ako celku. Ak sú ľudia s poslaním stotožnení, tak potom má každý tzv. vnútorný kompas, ktorý mu pomôže riešiť situáciu nie ako problém. Práve naopak, riešenie sa stáva výzvou a úlohou každého jednotlivca.
Postup v praxi
Odporúčame sformulovať najskôr rodinné poslanie. To úsilie stojí zato. Uvádzame príklad: poslaním našej rodiny je vytvoriť miesto, kde sú jej členovia láskaví a starostliví, kde sídli láska, poriadok, pravda, šťastie a taktiež je to miesto odpočinku a zábavy.
Tak podobne by sme mali formulovať aj poslanie na všetkých úrovniach organizácie. Súčasťou poslania sú vždy hodnoty, nezabudnime na to. Celý koncept Principle centred leadership je založený na novom spôsobe myslenia – paradigme, kde základom sú prirodzené princípy, ktoré musíme uviesť do praxe. V prvom rade teda musíme zmeniť zastarané myslenie, prehodnotiť doterajší spôsob vedenia a v prípade potreby aplikovať hore uvedené poznatky. Prajeme vám veľa úspechov.Spracované podľa AUDIO DIGEST – Programy manažérskeho růstu lm