- Podnikam.sk
- Články
- Manažment
- Motivácia zamestnancov
- Pracovný pomer na dobu určitú a zamestnanie na kratší pracovný čas
Pracovný pomer na dobu určitú a zamestnanie na kratší pracovný čas
Pokiaľ si nie ste istí schopnosťami a možnosťami uchádzača, ktorého ste si vybrali a plánujete ho zamestnať, jednou z možností na začiatok vašej spolupráce je vyskúšať zamestnanie na dobu určitú, alebo na kratší pracovný čas. Túto možnosť môžete využiť aj v prípade, že s podnikaním len začínate a nie ste si istí jeho samotnou existenciou a ďalším vývojom.
Pracovný pomer na dobu určitú
Pracovným pomerom na dobu určitú sa zaoberá Zákonník práce, konkrétne § 48, ktorý ustanovuje:Pracovný pomer je dohodnutý na určitú dobu, ak:
- v pracovnej zmluve je určená doba jeho trvania,
- sú splnené podmienky dané v § 48 ods. 2 až 6 a 9
- a pracovný pomer bol dohodnutý písomne.
Zamestnanca v pracovnom pomere na dobu určitú v porovnaní so zamestnancom v pracovnom pomere na neurčitý čas nie je možné ani zvýhodniť ani obmedziť, pokiaľ ide o pracovné podmienky, podmienky súvisiace s bezpečnosťou a ochranou zdravia pri práci podľa osobitného predpisu.Podmienky na uzatvorenie pracovného pomeru na dobu určitú:
- pracovný pomer na dobu určitú možno dohodnúť najdlhšie na dva roky
- pracovný pomer na dobu určitú možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci dvoch rokov najviac dvakrát.
Za opätovne dohodnutý pracovný pomer na dobu určitú sa považuje pracovný pomer, ktorý má vzniknúť pred uplynutím šiestich mesiacov po skončení predchádzajúceho pracovného pomeru na dobu určitú medzi tými istými účastníkmi.
Okrem týchto podmienok a možností Zákonník práce ustanovil aj výnimky, pri ktorých je možné pracovný pomer dohodnúť aj inak. Výnimky, teda prípady kedy je možné ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na dobu určitú viac ako dvakrát, respektíve na dobu dlhšiu ako dva roky, sú uvedené v § 48 ods. 4, 6 a 9:
- zastupovanie zamestnanca,
- vykonávanie prác, pri ktorých je potrebné podstatne zvýšiť počet zamestnancov na prechodný čas nepresahujúci osem mesiacov v kalendárnom roku,
- vykonávanie prác, ktoré sú závislé od striedania ročných období, každý rok sa opakujú a nepresahujú osem mesiacov v kalendárnom roku (sezónne práce),
- vykonávanie opatrovateľskej služby podľa osobitného predpisu,
- vykonávanie prác, pre ktoré sa vyžaduje vzdelanie umeleckého smeru,
- vykonávanie prác tvorivého zamestnanca vedy, výskumu, vývoja,
- vykonávanie prác dohodnutých v kolektívnej zmluve,
- ak ide o zamestnanca, o ktorom to ustanovuje zákon alebo medzinárodná zmluva,
- pri zamestnávaní agentúrou dočasného zamestnávania.
Dôvod na predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru sa musí uviesť v pracovnej zmluve s odkazom na príslušný § (§ 48 ods. 4).
Zamestnanie na kratší pracovný čas
Pokiaľ zamestnanec nesúhlasí s uzatvorením pracovného pomeru na dobu určitú, alebo máte pocit, že charakteristika vykonávanej práce nenaplní klasický pracovný pomer s osemhodinovým pracovným časom, máte možnosť ponúknuť zamestnancovi kratší pracovný čas. Pri zamestnávaní na kratší pracovný čas máte tiež možnosť uzatvoriť so zamestnancom pracovný pomer na dobu určitú alebo neurčitú. Podmienky pre zamestnancov pracujúcich na kratší pracovný čas musia byť také isté ako podmienky pre ostatných zamestnancov. Kratší pracovný čas nemusí byť rozvrhnutý na všetky pracovné dni.
Zamestnancovi v pracovnom pomere na kratší pracovný čas patrí mzda zodpovedajúca dohodnutému kratšiemu pracovnému času.Pracovný pomer na kratší pracovný čas, v ktorom je rozsah pracovného času menej ako 15 hodín týždenne, môže zamestnávateľ alebo zamestnanec skončiť výpoveďou z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu. Výpovedná doba je 30 dní a začína plynúť dňom, v ktorom sa doručila výpoveď.jl