Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Desať rád, ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa

finančný majetok
finančný majetok Foto: Getty Images
25. apríla 2024 277762230_10227855937332247_5827520268110490218_n.jpg Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Nevyznáte sa v spleti podmienok finančných produktov a chcete si nechať poradiť finančným agentom? Poradíme vám, ako si vybrať správneho.

Ako spoznať dobrého finančného sprostredkovateľa?

Hospodáriť s rovnakým príjmom môžete dobre aj zle. Všetko je to o finančnom plánovaní. Realita ukazuje, že hoci si väčšina ľudí myslí, že s peniazmi vie zaobchádzať, opak je pravdou.

Nezmyselné zadlžovanie sa u podozrivých finančných subjektov, zle nastavené podmienky úverov či poisťovanie toho, čo prakticky nepotrebujete a prehliadanie toho, čo následne treba draho pripoistiť, je len niekoľko  príkladov, ako nesprávne narábanie s peniazmi a zlé finančné plánovanie môže dopadnúť.

Bežný človek nemá šancu vyznať sa v stovkách produktov, z ktorých si možno dnes na Slovensku vyberať. Tie sa navyše neustále menia.

10 tipov, ako si vybrať správneho sprostredkovateľa

1. Finančného sprostredkovateľa si preverte. Musí byť registrovaný v Národnej banke Slovenska.

Vykonáva totiž podnikanie podľa osobitného zákona. Registráciu a oprávnenie sprostredkovávať v jednotlivých sektoroch finančné produkty si môžete overiť na webe Národnej banky Slovenska https://regfap.nbs.sk/search.php.

2. Sprostredkovateľ netají svoju identitu a väzby.

Okrem riadneho predstavenia sa musí sprostredkovateľ povedať, pre ktorú organizáciu pracuje a ktoré finančné inštitúcie zastupuje.

Ako potenciálnemu klientovi vám musí umožniť hodnoverné preverenie tejto spolupráce. Zároveň aj spomínané organizácie musia byť registrované v registri NBS a finančné inštitúcie, ktoré zastupujú, zverejnené na ich webových sídlach.

3. Správny sprostredkovateľ nepresviedča, ale riadne vysvetľuje a informuje.

Je profesionál, ktorý má v popise práce rozumieť a vyznať sa vo finančných produktoch. Dokáže sa pozrieť na príjmy a výdavky a podľa životnej situácie poradiť, aké finančné produkty pomôžu zaistiť životný štandard, postarať  sa o bývanie a udržať si životnú úroveň aj do budúcnosti. V neposlednom rade pomáha ľuďom riešiť finančné problémy v situáciách, kde si bežný človek nevie poradiť a nedokáže si predstaviť cestu von z problému.

4. Má dobré referencie od svojich klientov.

Na činnosť nováčikov by mal dohliadať služobne starší kolega. Najlepším radcom sú dobré referencie od vašich známych, alebo priamo na stránke sprostredkovateľa.

5. Zaujíma sa o vašu aktuálnu situáciu, existujúce portfólio produktov, o vaše potreby a plány do budúcnosti.

6. Je povinný preveriť vaše skúsenosti s finančným trhom.

Na základe toho určí spôsob komunikácie tak, aby vám všetky odborné informácie boli zrozumiteľné a jasné.

7. Vyberie vám vhodné finančné produkty a informuje vás aj, ktoré produkty nie sú pre vás vhodné vzhľadom na vaše finančné možnosti.

Každé uzatvorenie zmluvy totiž predstavuje pre klienta finančný záväzok voči finančnej inštitúcii.

Výška platieb musí zodpovedať finančným možnostiam klienta, nesmie tak byť sprostredkovaný produkt, ktorý klient nedokáže hradiť vzhľadom na jeho príjmy.

8. Poučenia riadne vysvetlí.

O sprostredkovaní finančných produktov a služieb sa spisuje písomný protokol. Obsahuje množstvo poučení a dobrý sprostredkovateľ  ich riadne vysvetlí. Jeden rovnopis protokolu ide vám.

Výnimku tvoria iba jednoduché produkty napr. cestovné poistenie, či povinné zmluvné poistenie motorových vozidiel, kedy sa inak pomerne rozsiahly protokol nemusí vypisovať.

9. Dá vám dostatok času na rozhodnutie či ponúkaný finančný produkt použijete alebo nie.

Za uzatvorenie zmluvy zodpovedá klient osobne a preto je dôležité, aby vstúpil do vzťahu, ktorému rozumie.

10. Buduje dlhodobý vzťah.

Finančný sprostredkovateľ musí ponúknuť klientovi dlhodobú starostlivosť a servis. To znamená, že ho môžete kontaktovať vždy, keď to potrebujete.

Vášmu finančnému sprostredkovateľovi musíte plne dôverovať, ak sa vám niečo nezdá radšej hľadajte ďalej. Finančný sprostredkovateľ by mal mať vždy na mysli vaše dobro a často vám poradí aj v ďalších veciach, ktoré riešite v súvislosti s financiami. Je vám vždy po ruke a odpovie na všetky vaše otázky.

277762230_10227855937332247_5827520268110490218_n.jpg

Ing. Lenka Falatová študovala manažment na ekonomickej univerzite. Následne pôsobila niekoľko rokov ako produktová manažérka vydavateľstva odbornej literatúry, kde sa venovala problematike živnostenského podnikania, daní, účtovníctva, ale aj školstva a odpadového hospodárstva. Následne pracovala na pozícii produktovej manažérky a projektovej manažérky. Venuje sa tiež problematike E-commerce, AI a automatizácii a procesnej analýze v podnikoch.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

finančný sprostredkovateľknow-howrok 2024

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako investovať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

november

22nov8:30Produktový manažment8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

22nov8:30Produktový manažment8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

25nov8:30Diskriminácia a konflikty na pracovisku (mobbing, bossing, staffing) – právny a psychologický pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X