Poslanci schválili stavebnú novelu na podporu investícií
Novela stavebného zákona, ktorú parlament najmä hlasmi poslancov za Smer-SD prijal v skrátenom konaní, má urýchliť prípravu významných investícií a zjednodušiť príchod všetkých strategických investorov. Ide najmä o možnú investíciu automobilky Jaguar Land Rover v Nitre.
Novela má urýchliť príchod strategických investorov
Parlament v stredu schválil návrh novely zákona o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) v skrátenom konaní. Novela má urýchliť prípravu významných investícií. Za bolo 79 poslancov, vrátane troch nezaradených, proti osem a zdržalo sa 47 poslancov.
Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja tvrdí, že cieľom novely je zjednodušiť príchod všetkých strategických investorov a dostať ju do praxe čo najskôr, aby tieto výhody mali k dispozícii všetci investori, ktorí uvažujú o príchode na Slovensko a vytvorení nových pracovných miest. Ide najmä o možnú investíciu automobilky Jaguar Land Rover v Nitre.
Opozičné návrhy neprešli
Rokovanie o novele stavebného zákona v skrátenom konaní kritizovali viacerí opoziční poslanci a podľa nich na to nebol dôvod. Upozornili tiež, že sa vytvára priestor na špekulácie s pozemkami.
Viacerí poslanci vyslovili podozrenie, že novela môže byť protiústavná a pravdepodobne požiadajú slovenského prezidenta Andreja Kisku, aby ju nepodpísal. Neprešiel návrh poslanca Mikuláša Hubu (nezaradený), aby sa o novele ďalej nerokovalo. Zsolt Simon (Most-Híd) vyzval bez výsledku ministra dopravy a výstavby Jána Počiatka novelu stiahnuť, ako to urobil minulý týždeň v prípade návrhu nového stavebného zákona.
Územné rozhodnutie sa podľa stavebnej novely nebude vyžadovať na umiestnenie strategického parku a na prípravu územia na jeho realizáciu, na ktoré bolo vydané osvedčenie o významnej investícii. A to vtedy, ak priestorové usporiadanie územia a funkčné využívanie územia, ktoré nie je v rozpore s ich umiestnením, vyplýva z územného plánu obce alebo z územného plánu zóny.
Ak vlastník vyvlastňovaného pozemku alebo vyvlastňovanej stavby zomrel, alebo bol vyhlásený za mŕtveho a pozemok alebo stavba nebola predmetom dedičského konania, účastníkmi vyvlastňovacieho konania budú osoby, ktoré preukážu, že ako dedičia prichádzajú do úvahy. Navrhovateľ vyvlastnenia nebude povinný zisťovať takýchto domnelých dedičov. Tých bude zastupovať Slovenský pozemkový fond až do právoplatnosti osvedčenia o dedičstve alebo právoplatnosti rozhodnutia súdu o dedičstve. Novela stavebného zákona bude účinná dňom vyhlásenia.
Via Iuris hovorí o negatívach novely
Občianske združenie Via Iuris vyzvalo poslancov, aby novelu stavebného zákona neschválili pre jej značné negatíva a nesystémovosť. Združenie upozornilo, že vypustený bude jeden z povoľovacích procesov, v ktorom sa posudzuje súlad činnosti s územným plánom, a to bez toho, aby bol nahradený.
Nebude sa skúmať ani súlad stavieb a iných činností v dotknutom území, napríklad vzhľadom na starostlivosť o životné prostredie, či na architektonické alebo urbanistické hodnoty. Zároveň budú značne oslabené práva napríklad vlastníkov pozemkov, dotknutých umiestnením strategického parku. Územné konanie by sa nemalo konať aj pre výstavbu investícií s možnou rozlohou aj stoviek hektárov.
„Ak sa územné konanie neuskutoční, nie je jasné, kam sa premietnu výsledky posudzovania vplyvov na životné prostredie. Vzniká tak obava, že posúdenie vplyvov na životné prostredie bude prebiehať len formálne,“ uviedol právnik Imrich Vozár, spolupracujúci s Via Iuris. Povoľovacie konania akejkoľvek investície by podľa združenia mali byť v nediskriminačnom prostredí, ktoré nebude zvýhodňovať investorov jednej stavby oproti ostatným investorom.