Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Poslanci schválili stavebnú novelu na podporu investícií

1443686897 stavba
construction site ilustračné, Thinkstock
1. októbra 2015 Zdroj Podnikam.SK Tlačiť

Novela stavebného zákona, ktorú parlament najmä hlasmi poslancov za Smer-SD prijal v skrátenom konaní, má urýchliť prípravu významných investícií a zjednodušiť príchod všetkých strategických investorov. Ide najmä o možnú investíciu automobilky Jaguar Land Rover v Nitre.

Novela má urýchliť príchod strategických investorov

Parlament v stredu schválil návrh novely zákona o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) v skrátenom konaní. Novela má urýchliť prípravu významných investícií. Za bolo 79 poslancov, vrátane troch nezaradených, proti osem a zdržalo sa 47 poslancov.

Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja tvrdí, že cieľom novely je zjednodušiť príchod všetkých strategických investorov a dostať ju do praxe čo najskôr, aby tieto výhody mali k dispozícii všetci investori, ktorí uvažujú o príchode na Slovensko a vytvorení nových pracovných miest. Ide najmä o možnú investíciu automobilky Jaguar Land Rover v Nitre.

Opozičné návrhy neprešli

Rokovanie o novele stavebného zákona v skrátenom konaní kritizovali viacerí opoziční poslanci a podľa nich na to nebol dôvod. Upozornili tiež, že sa vytvára priestor na špekulácie s pozemkami.

Viacerí poslanci vyslovili podozrenie, že novela môže byť protiústavná a pravdepodobne požiadajú slovenského prezidenta Andreja Kisku, aby ju nepodpísal. Neprešiel návrh poslanca Mikuláša Hubu (nezaradený), aby sa o novele ďalej nerokovalo. Zsolt Simon (Most-Híd) vyzval bez výsledku ministra dopravy a výstavby Jána Počiatka novelu stiahnuť, ako to urobil minulý týždeň v prípade návrhu nového stavebného zákona. 

Územné rozhodnutie sa podľa stavebnej novely nebude vyžadovať na umiestnenie strategického parku a na prípravu územia na jeho realizáciu, na ktoré bolo vydané osvedčenie o významnej investícii. A to vtedy, ak priestorové usporiadanie územia a funkčné využívanie územia, ktoré nie je v rozpore s ich umiestnením, vyplýva z územného plánu obce alebo z územného plánu zóny.

Ak vlastník vyvlastňovaného pozemku alebo vyvlastňovanej stavby zomrel, alebo bol vyhlásený za mŕtveho a pozemok alebo stavba nebola predmetom dedičského konania, účastníkmi vyvlastňovacieho konania budú osoby, ktoré preukážu, že ako dedičia prichádzajú do úvahy. Navrhovateľ vyvlastnenia nebude povinný zisťovať takýchto domnelých dedičov. Tých bude zastupovať Slovenský pozemkový fond až do právoplatnosti osvedčenia o dedičstve alebo právoplatnosti rozhodnutia súdu o dedičstve. Novela stavebného zákona bude účinná dňom vyhlásenia. 

Via Iuris hovorí o negatívach novely

Občianske združenie Via Iuris vyzvalo poslancov, aby novelu stavebného zákona neschválili pre jej značné negatíva a nesystémovosť. Združenie upozornilo, že vypustený bude jeden z povoľovacích procesov, v ktorom sa posudzuje súlad činnosti s územným plánom, a to bez toho, aby bol nahradený.

Nebude sa skúmať ani súlad stavieb a iných činností v dotknutom území, napríklad vzhľadom na starostlivosť o životné prostredie, či na architektonické alebo urbanistické hodnoty. Zároveň budú značne oslabené práva napríklad vlastníkov pozemkov, dotknutých umiestnením strategického parku. Územné konanie by sa nemalo konať aj pre výstavbu investícií s možnou rozlohou aj stoviek hektárov. 

„Ak sa územné konanie neuskutoční, nie je jasné, kam sa premietnu výsledky posudzovania vplyvov na životné prostredie. Vzniká tak obava, že posúdenie vplyvov na životné prostredie bude prebiehať len formálne,“ uviedol právnik Imrich Vozár, spolupracujúci s Via Iuris. Povoľovacie konania akejkoľvek investície by podľa združenia mali byť v nediskriminačnom prostredí, ktoré nebude zvýhodňovať investorov jednej stavby oproti ostatným investorom.

Odporúčané ebooky

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

27júl6:30Výkon činnosti stavbyvedúceho a vedúceho montéra 6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

06aug6:30Daňový špeciál: DPH a DZP v roku 2018 v praktických príkladoch6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH,Účtovníctvo

06aug6:30Riadenie stavebného projektu (vecné, organizačné, časové a nákladové plánovanie projektu)6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X