„Stvorené pre život“ – úspech Roberta Boscha
Úspešní podnikatelia a vizionári sú pre nás veľmi dôležití. Prispievajú k rozvoju ekonomiky a ku väčšej zamestnanosti. Z malých firiem sa stávajú obrovské spoločnosti, ktoré dávajú prácu mnohým ľuďom. Jedným z takýchto úspešných ľudí bol aj známy Robert Bosch.
Začiatky Roberta Bosha
Robert Bosch zakladateľ firmy Bosch, bol nemecký podnikateľ a vynálezca, ktorého značku dnes pozná asi každý. Narodil sa 23. septembra 1861 v Albecku pri Ulme a zomrel 12. marca 1942 v Stuttgarte. V roku 1886 si založil dielňu, z ktorej neskôr vznikla dnes známa Bosch GmbH. Najprv firma vyrábala pre spaľovacie motory nízkonapäťové magnetické zapaľovače, ktoré Bosch vyvinul. Neskôr, v roku 1902 Bosch vymyslel vysokonapäťové magnetické zapaľovanie (Boschove zapaľovacie sviečky). Potom vymyslel aj iné elektrické časti motorových vozidiel, napríklad spúšťač. Jeho vozidlá mali ako prvé jednotne elektrickú výbavu. Dnes má firma približne 300 000 zamestnancov a obrat 47,3 miliard eur. „Radšej by som prišiel o peniaze ako o dôveru“ bol jeden z podnikateľských princípov, ktorým sa Robert Bosch riadil. Aj dnes mnoho z jeho hodnôt, postojov a zásad naďalej rezonujú v jeho firme.
Bol jedenásty z dvanástich detí. V Ulme navštevoval strednú odbornú školu 1869-1876 a potom študoval trojročný učebný odbor jemná mechanika. Neskôr pracoval pre rôzne spoločnosti v Nemecku, strávil rok 1884 pracovne v Spojených štátoch napríklad vo firme Edison Machine Works. V roku 1885 pracoval niekoľko mesiacov v spoločnosti Siemens Brother v Spojenom kráľovstve, až si založil svoju „Dielňu pre jemnú mechaniku a elektrotechniku“ v Stuttgarte 15. novembra 1886. Zaujímal sa o techniku a nové výdobytky. Napríklad v roku 1890 si kúpil moderný anglický bicykel. Navštevoval s ním svojich zákazníkov v dobe, kedy väčšina ľudí v Nemecku ešte stále jazdila na velocipédoch. A v roku 1889 si prenajal telefón, aby pomohol pozdvihnúť obchod aj keď to bolo v tej dobe výnimočné a zároveň veľmi drahé.
Stvorené pre život
Tento záujem o nové technológie prezentoval aj vo svojej firme. V roku 1897 modifikoval nízkonapäťové magnetoelektrické zapaľovanie tak, aby mohlo byť používané v motorových vozidlách. Dnes je to považované za míľnik v histórii automobilového inžinierstva. V roku 1902 vyvinul vysokonapäťovú sústavu magnetoelektrického zapaľovania so zapaľovacou sviečkou, čo znamenalo pre jeho firmu veľký prelom a úspech. Jeho technológie začali ľuďom uľahčovať prácu. Táto obchodná filozofia – poskytovať efektívne riešenia pre zlepšenie kvality života ľudí – sa odráža v motte spoločnosti Bosch „Stvorené pre život“.
Bosch pochopil, že ďalším krokom by malo byť expandovanie do zahraničia. Svoje prvé zahraničné zastúpenie zriadil vo Veľkej Británii v roku 1898 a svoj prvý výrobný závod vo Francúzsku v roku 1905. V roku 1912 založil svoj výrobný závod v Spojených štátoch. Expanzia ďalej pokračovala do iných štátov po celom svete.
Sociálne zmýšľajúci demokrat a filantrop
Robert Bosch bol sociálne zmýšľajúci podnikateľ. „Zamestnávateľ a zamestnanci sú rovnako závislí na osude svojej spoločnosti,“ napísal v eseji z roku 1920. Snažil sa zlepšovať pracovné podmienky, napríklad zriadil v svojej továrni osvetlenie a ventiláciu. V roku 1906 zaviedol do továrne osemhodinovú pracovnú dobu a tak umožnil svojim zamestnancom oddych a zvýšil produktivitu.
Ďalšími hodnotami v podniku boli kvalita a vzdelávanie zamestnancov
„Budúcnosť nášho priemyslu a akéhokoľvek pokroku v oblasti techniky závisí na školení schopných mechanikov a technikov,“ uviedol Robert Bosch v rozhovore pre podnikové noviny v roku 1922. „Pán Bosch sa osobne pozeral cez rameno každého nováčika, aby zhodnotil účinnosť a starostlivosť, s ktorými odviedol svoju prácu. Žiadna fušerská práca alebo neschopný pracovník nemal v spoločnosti Bosch miesto.“uviedol jeden z jeho zamestnancov. V roku 1913 založil vlastné vzdelávacie zariadenie. V roku 1929 založil „Bosch-Hilfe“ – dôchodkový fond a fond pre pozostalých pre zamestnancov spoločnosti.
Robert Bosch sa angažoval aj spoločensky a to rôznymi darmi pre stuttgartskú polytechniku. Zisky zo zbrojárskych zmlúv z prvej svetovej vojny – asi 20 miliónov nemeckých mariek dal na charitatívne účely. Založil stuttgartskú Nemocnicu Roberta Boscha v roku 1936. Robert Bosch bol demokratom. Venoval časť svojho kapitálu na urýchlenie zmierenia Nemecka a Francúzska a podpore úsilia o vytvorenie Európskeho hospodárskeho priestoru bez ciel. „Voľný obchod je prvým krokom na ceste k porozumeniu medzi národmi,“ bol názor Boscha. Robert Bosch a jeho firma sa snažila zachraňovať svojich židovských zamestnancov a podporovali odpor voči nacistickému režimu. V roku 1937 priviedol Bosch do firmy bývalého primátora Lipska, Carla Groerdelera, ako poradcu. S vedomím a podporou Roberta Boscha a jeho najbližších spolupracovníkov, Goerdeler organizoval odbojárske bunky proti Hitlerovi. Bosch sa však mohol len prizerať, ako boli jeho zamestnanci v jeho fabrike tlačení do nútených prác. Konca vojny sa však nedožil. Zomrel v roku 1942.
V roku 1938, Robert Bosch spísal svoj závet, ktorý obsahoval základné pokyny pre jeho nástupcov. Záležalo mu na tom, aby firma Robert Bosch GmbH zostala finančne nezávislá a zachovala si svoju podnikateľskú slobodu, a týmto spôsobom si zaisťovala svoj dlhodobý úspech v budúcnosti.
Robert Bosch bol dobrý technik a vizionársky podnikateľ. Jeho firma sa aj naďalej snaží doteraz riadiť jeho zásadami.