- Podnikam.sk
- Články
- Relax
- Krajiny, v ktorých sa údajne žije najšťastnejšie, najbezpečnejšie a najzdravšie na svete
Krajiny, v ktorých sa údajne žije najšťastnejšie, najbezpečnejšie a najzdravšie na svete
Prieskum nazývaný Prosperity Index urobil think tank Legatum Institute, sídliaci v Londýne. Posudzoval 142 krajín sveta podľa to, čo nazýva prosperitou.
Termín prosperita sa obvykle používa v súvislosti s peniazmi. Legatum Institute pod prosperitou mieni čosi viac ako iba finančnú situáciu krajiny. Indikátormi hodnotenia (dovedna ich bolo 89) boli napríklad nezamestnanosť v krajine či vyhodnotenie odpovedí občanov na otázku, akú veľkú politickú slobodu si myslia, že v krajine majú.
Údaje potom ešte prešli rozdelením do ôsmich čiastkových „podindexov“ – ekonomika/hospodárstvo, podnikanie a príležitosti, vláda a vládna moc, vzdelanie, zdravie, bezpečnosť a istota, osobná sloboda a spoločenský kapitál. Každému z nich následne v záujme vypočítania prosperity tej-ktorej krajiny udelili skóre.
Ktoré krajiny sa v tomto rebríčku umiestnili najlepšie?
10. Írsko – Krajina si tento rok polepšila o dve priečky. Stalo sa tak vďaka zvýšeniu kreditu v rámci situácie ohľadom bezpečnosti a ochrany.
9. Fínsko – Fíni sa môžu tešiť z piatej najlepšej situácie ohľadom vládnej moci na svete. Pomerne „chudobný“ výsledok vo veci ekonomiky/hospodárstva (krajina skončila na 33. mieste) Fínsko oproti minulému roku stiahol o jedno miesto nižšie.
8. Holandsko – Za dobré miesto v celkovom rebríčku vďačí Holandsko vysokému rankingu v oblastiach vzdelanie, zdravie a osobná sloboda.
7. Austrália – Tri roky za sebou sa krajina umiestnila na rovnakej priečke. Tento rok skončila Austrália s najlepším hodnotením v kategórii vzdelanie – austrálsky systém vzdelávania je totiž najlepší na svete.
6. Kanada – Podľa Prosperity Indexu je Kanada skutočne krajinou slobody, získala totiž najvyššie hodnotenie zo všetkých posudzovaných regiónov sveta v rámci kategórie osobná sloboda. I tak si však Kanada celkovo mierne – o jednu priečku – pohoršila.
5. Švédsko – Krajina sa umiestnila na najlepších miestach, čo sa týka čiastkového „podindexu“ podnikanie a príležitosti. Z toho dôvodu sa tento rok posunula o jedno miesto vyššie.
4. Nový Zéland – Silná sociálna súdržnosť a silný komunitný „duch“ sa podpísali pod to, že Nový Zéland sa môže pochváliť najlepším hodnotením vo veci spoločenského kapitálu na svete. Nový Zéland získal hodnotenie najprosperujúcejšej mimoeurópskej krajiny.
3. Dánsko – Dáni sa môžu tešiť z dobrej úrovne vlády a vládnej moci, vysokej úrovne vzdelávania a z pozitívneho skóre v rámci kategórie sociálny kapitál. Ak by nemala pomerne slabý index zdravia (16. miesto), mohla sa krajina umiestniť aj na samotnej špičke rebríčka. Oproti minulému roku si však Dáni polepšili o jedno miesto.
2. Švajčiarsko – Na druhom mieste sa krajina umiestnila už tri roky po sebe. Švajčiarsko sa môže pochváliť najlepšou situáciou ohľadom vlády a vládnej moci a druhým najlepším hospodárstvom.
1. Nórsko – Škandinávska krajina sa znovu za posledných sedem rokov ocitla na vrchole rebríčka. Nórsko je jediná krajina, ktorá sa môže pochváliť tým, že v rámci všetkých ôsmich „podindexov“ získala hodnotenie, umiestňujúce ju do prvej desiatky.