Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

10 krajín s najnižšími daňami na svete

Lesoto
pixabay.com
11. októbra 2015 Zdroj www.businessinsider.com Tlačiť

Vysoké dane trápia väčšinou tých, ktorí zarábajú viac ako bežní občania. Tým pádom sa od nich totiž očakáva, že budú aj viac platiť. Keď medzinárodné podniky zvažujú, kde by sa „usadili“, mnoho pozornosti venujú aj preto daňovým sadzbám v jednotlivých krajinách. A vlády sa nezriedka medzi sebou pretekajú vo veci nastavenia živnostenských daní a daní pre podnikateľov.

Chcete platiť menšie dane? Presťahujte sa

Nedávna správa o globálnej konkurencieschopnosti, za ktorou stojí organizácia The World Economic Forum, používa celkovú daňovú sadzbu ako jedno z meradiel konkurencieschopnosti krajín. Tie s nižšími číslami sú na tom lepšie.

Celkovú daňovú sadzbu definovala Svetová banka: Súhrnný objem daní je súčtom piatich odlišných typov daní a príspevkov splatných po zúčtovaní odpočtov a odpočítateľných položiek – daň z príjmu právnických osôb, sociálne príspevky a pracovné dane platené zamestnávateľom, majetkové dane, dane z obratu (obratové dane) a ostatné malé dane.

Zahŕňa teda všetky dane za prácu pripadajúce na zamestnávateľa, ale nie tie, ktoré pripadajú na zamestnávateľa (ako daň z príjmu).

Ak máte pocit, že už je to pre vás a váš biznis vo veci daní neúnosné, môžete sa presťahovať do jednej z desiatich krajín, kde sú daňové sadzby najnižšie na svete.

10. Singapur: 18,4 %. S takými nízkymi daňovými sadzbami je Singapur lákavou destináciou pre množstvo spoločností z celého sveta a vhodnou základňou pre ázijské obchodné operácie.

Singapur
pixabay.com

9. Gruzínsko: 16,4 %. Od pádu Sovietskeho zväzu je Gruzínsko jedným zo štátov, ktoré prijali za svoj model nízkeho daňového zaťaženia, opakovane orezávajúc počet daní i ich sadzby.

Gruzínsko
pixabay.com

7. Spojené arabské emiráty: 14,8 %. Napriek nízkym poplatkom a vysokému rankingu krajiny sú SAE v rámci stredovýchodného regiónu „iba“ na štvrtej priečke. Aj SAE sú dôkazom toho, aké nízke dane v tejto časti sveta sú.

Spojené arabské emiráty
pixabay.com

7. Zambia: 14,8 %. Nedávno tu vzrástli honoráre z otvorených baní na 20 %, aby o niečo neskôr klesli späť na 9 %. A nasledovali protesty významných spoločností.

Zambia
pixabay.com

6. Saudská Arábia: 14,5 %. Ropný gigant je schopný udržať živnostenské dane na extrémne nízkej úrovni vďaka masívnym príjmom z petrochemického priemyslu. Ak by to takto pokračovalo, mohla by tým krajina v budúcnosti trpieť, keďže ceny ropy sú stále nízke.

Saudská arábia
pixabay.com

5. Lesotho: 13,6 %. Na rozdiel od iných krajín zo zoznamu je Lesotho jednou z najchudobnejších krajín sveta a má najnižšiu celkovú daňovú sadzbu z afrických krajín.

Lesoto
pixabay.com

4. Bahrajn: 13,5 %. Krajina je o niečo menej bohatá na ropu ako jej susedia. Podľa EY krajina „nevyberá dane z príjmov, ziskov z kapitálu, predajov, nehnuteľností, záujmov, dividend, honorárov alebo poplatkov“.

Bahrajn
pixabay.com

3. Kuvajt: 12,8 %. Emirát nedávno odmietol návrh Medzinárodného menového fondu, že by mal zaviesť daň zo zisku z podnikania, aby tak ovplyvnil svoj fiškálny deficit.

Kuvajt
pixabay.com

2. Katar: 11,3 %. Katar síce „vysánkoval“ z druhého miesta iný štát z regiónu, bohatý na ropu, aj tak to však na prvé miesto v tomto zozname nestačilo.

Katar
pixabay.com

1. Bývalá juhoslovanská republika Macedónsko: 7,4 %. Ako jediná krajina má Macedónsko daňovú sadzbu pre spoločnosti nižšiu ako 10 %. Medzinárodný menový fond tento rok zaznamenal, že štátny dlh Macedónska sa od roku 2008 zdvojnásobil, a to čiastočne aj kvôli rozhodnutiu týkajúceho sa daňových sadzieb.

Macedónia
pixabay.com

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X