Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Krajiny, v ktorých sa údajne žije najšťastnejšie, najbezpečnejšie a najzdravšie na svete

Nórsko
pixabay.com
19. novembra 2015 Zdroj uk.businessinsider.com Tlačiť

Prieskum nazývaný Prosperity Index urobil think tank Legatum Institute, sídliaci v Londýne. Posudzoval 142 krajín sveta podľa to, čo nazýva prosperitou.

Termín prosperita sa obvykle používa v súvislosti s peniazmi. Legatum Institute pod prosperitou mieni čosi viac ako iba finančnú situáciu krajiny. Indikátormi hodnotenia (dovedna ich bolo 89) boli napríklad nezamestnanosť v krajine či vyhodnotenie odpovedí občanov na otázku, akú veľkú politickú slobodu si myslia, že v krajine majú.

Údaje potom ešte prešli rozdelením do ôsmich čiastkových „podindexov“ – ekonomika/hospodárstvo, podnikanie a príležitosti, vláda a vládna moc, vzdelanie, zdravie, bezpečnosť a istota, osobná sloboda a spoločenský kapitál. Každému z nich následne v záujme vypočítania prosperity tej-ktorej krajiny udelili skóre.

Ktoré krajiny sa v tomto rebríčku umiestnili najlepšie?

10. Írsko – Krajina si tento rok polepšila o dve priečky. Stalo sa tak vďaka zvýšeniu kreditu v rámci situácie ohľadom bezpečnosti a ochrany.

Írsko
pixabay.com

9. Fínsko – Fíni sa môžu tešiť z piatej najlepšej situácie ohľadom vládnej moci na svete. Pomerne „chudobný“ výsledok vo veci ekonomiky/hospodárstva (krajina skončila na 33. mieste) Fínsko oproti minulému roku stiahol o jedno miesto nižšie.

Fínsko
pixabay.com

8. Holandsko – Za dobré miesto v celkovom rebríčku vďačí Holandsko vysokému rankingu v oblastiach vzdelanie, zdravie a osobná sloboda.

Holandsko
pixabay.com

7. Austrália – Tri roky za sebou sa krajina umiestnila na rovnakej priečke. Tento rok skončila Austrália s najlepším hodnotením v kategórii vzdelanie – austrálsky systém vzdelávania je totiž najlepší na svete.

Austrália
pixabay.com

6. Kanada – Podľa Prosperity Indexu je Kanada skutočne krajinou slobody, získala totiž najvyššie hodnotenie zo všetkých posudzovaných regiónov sveta v rámci kategórie osobná sloboda. I tak si však Kanada celkovo mierne – o jednu priečku – pohoršila.

Kanada
pixabay.com

5. Švédsko – Krajina sa umiestnila na najlepších miestach, čo sa týka čiastkového „podindexu“ podnikanie a príležitosti. Z toho dôvodu sa tento rok posunula o jedno miesto vyššie.

Švédsko
pixabay.com

4. Nový Zéland – Silná sociálna súdržnosť a silný komunitný „duch“ sa podpísali pod to, že Nový Zéland sa môže pochváliť najlepším hodnotením vo veci spoločenského kapitálu na svete. Nový Zéland získal hodnotenie najprosperujúcejšej mimoeurópskej krajiny.

Nový Zéland
pixabay.com

3. Dánsko – Dáni sa môžu tešiť z dobrej úrovne vlády a vládnej moci, vysokej úrovne vzdelávania a z pozitívneho skóre v rámci kategórie sociálny kapitál. Ak by nemala pomerne slabý index zdravia (16. miesto), mohla sa krajina umiestniť aj na samotnej špičke rebríčka. Oproti minulému roku si však Dáni polepšili o jedno miesto.

Dánsko
pixabay.com

2. Švajčiarsko – Na druhom mieste sa krajina umiestnila už tri roky po sebe. Švajčiarsko sa môže pochváliť najlepšou situáciou ohľadom vlády a vládnej moci a druhým najlepším hospodárstvom.

Švajčiarsko
pixabay.com

1. Nórsko – Škandinávska krajina sa znovu za posledných sedem rokov ocitla na vrchole rebríčka. Nórsko je jediná krajina, ktorá sa môže pochváliť tým, že v rámci všetkých ôsmich „podindexov“ získala hodnotenie, umiestňujúce ju do prvej desiatky.

Nórsko
pixabay.com

K téme

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Relax

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

november

29nov7:30Výkon činnosti stavbyvedúceho a vedúceho montéra 7:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

29nov7:30Reálne posúdenie finančných tokov firmy7:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Finančné riadenie,Manažérske zručnosti,Manažment

29nov7:30Výkon činnosti stavbyvedúceho a vedúceho montéra 7:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X