Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Korupciu u nás považuje za problém 58 percent podnikateľov

Korupciu u nás považuje za problém 58 percent podnikateľov
10. decembra 2015 Tlačiť

V 10 štátoch EÚ korupciu považuje za problém aspoň polovica podnikateľov. Najkritickejšia situácia je v Rumunsku, Grécku, Bulharsku a Taliansku. Na Slovensku považuje korupciu za problém 58 percent podnikateľov. Na opačnom konci sú v tomto smere Fínsko, Estónsko, Švédsko, Veľká Británia a Dánsko.

Pokiaľ ide o výskyt korupcie, za veľmi rozšírenú ju na Slovensku považuje 92 percent respondentov. Situácia na Slovensku sa v tomto ohľade v porovnaní s rokom 2013 nezmenila. Vyplýva to z celoeurópskeho prieskumu Eurobarometer, ktorý skúmal postoje podnikateľov ku korupcii. Prieskum zverejnila Európska komisia.

Rodinkárstvo je rozšírené najmä v krajinách južnej Európy

Okrem korupcie považujú podnikatelia za najväčšie prekážky pri podnikaní vysoké dane, rýchlo sa meniacu legislatívu, administratívnu záťaž, vymožiteľnosť pohľadávok a rodinkárstvo. Z pohľadu jednotlivých sektorov ekonomiky sa korupcia podľa podnikateľov najviac vyskytuje v stavebníctve, strojárenskom a elektrotechnickom priemysle a vo finančnom sektore. Rodinkárstvo považujú za rozšírené najmä v krajinách južnej Európy (Grécko, Bulharsko a Taliansko), na Slovensku ho vníma ako problém 55 percent podnikateľov.

Najčastejšími korupčnými praktikami v Európe sú uprednostňovanie priateľov a rodiny v obchodovaní, daňové podvody, rodinkárstvo v štátnych inštitúciách, finančné príspevky politickým stranám výmenou za verejné zákazky či vplyv na politiku, úplatky vo forme darov či dovoleniek, finančné úplatky a provízie. Pokiaľ ide o Slovensko, najčastejšie uvádzanými praktikami sú daňové podvody a obchádzanie DPH, rodinkárstvo v podnikaní, provízie a úplatky v peňažnej forme. Až v 22 krajinách EÚ sa úplatkárstvo a zneužívanie moci na centrálnej úrovni považuje za veľmi rozšírené. Na Slovensku tento jav vníma 77 percent podnikateľov.

Eurobarometer skúmal aj mieru citlivosti na úplatky

Eurobarometer skúmal aj mieru citlivosti na úplatky. Skúmal pritom aj minimálny objem hodnoty, či už vo forme peňazí alebo v nepeňažnej forme, ktorú by podnikatelia už vnímali ako úplatok. Pre vyše 40 percent podnikateľov v Európe by už hodnota v rozmedzí 1 až 50 eur predstavovala úplatok, 15 percent podnikateľov by za úplatok považovala hodnotu od 51 do 100 eur a 14 percent má hranicu vnímania úplatku až na úrovni 201 eur.

Pokiaľ ide o výskyt korupcie vo verejnom obstarávaní, Eurobarometer sa zameral na podniky, ktoré sa v posledných troch rokoch zúčastnili na procese verejného obstarávania. Celkovo 34 percent z týchto podnikov sa domnieva, že korupcia im zabránila v úspešnosti v tendri. Na Slovensku takýto názor zastáva 54 percent podnikov, čo je o tri percentá menej ako v roku 2013.

Za najčastejšie nedostatky vo verejnom obstarávaní podnikatelia v Európe považujú na mieru šité podmienky tendra (59 percent), nejasné hodnotiace kritériá (54 percent), konflikt záujmov pri hodnotení ponúk (53 percent) a kartelové správanie sa medzi uchádzačmi (49 percent).

Zber dát sa uskutočnil formou individuálnych rozhovorov od 21. septembra do 9. októbra na vzorke 7 996 podnikateľov.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

december

05dec8:30Biznis a spoločenská etiketa v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

05dec8:30Biznis a spoločenská etiketa v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

05dec8:30Zákon o dani z finančných transakcií8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X