- Podnikam.sk
- Články
- Relax
- Ambiciózny nápad pomôže hladujúcim. Z exspirovaných potravín vyrobia prášok
Ambiciózny nápad pomôže hladujúcim. Z exspirovaných potravín vyrobia prášok
Celkové množstvo vyhodených potravín je každý rok vyčíslené na približne 1,76 miliardy ton – to je podľa OSN v dolároch zhruba 750 miliardová strata pre ekonomiku.
Takéto jedlo by mohlo byť ideálnym riešením pri hladomoroch či prírodných katastrofách
Za dva najzásadnejšie dôvody takéhoto výrazného mrhania potravinami sú vo všeobecnosti považované dve okolnosti, súvisiace s bezmyšlienkovitou konzumáciou: Po prvé kupujeme alebo zhromažďujeme viac jedla ako potrebujeme, po druhé potraviny jednoducho nespotrebujeme, kým sú ešte v záruke.
Ako odpoveď na tento začarovaný kruh vytvorila medzinárodná skupina študentov FoPo Food Powder. Spoločnosť zbiera lacné produkty krátko pred expiračnou dobou a suší ich rozprašovaním na prášok, vďaka čomu predlžuje ich trvanlivosť a skladovateľnosť o dva roky. Ľudia, ktorí za týmto projektom stoja, hovoria v súvislosti so svojou aktivitou ako o „prehrabávaní sa v kontajneroch novej úrovne“.
Cieľom je, aby sa FoPo Food Powder stal životne dôležitou zložkou v ukončení svetového hladu.
Idea napadla Kentovi Ngo zo Švédska, ktorý študuje strojné inžinierstvo, a študentom potravinovej inovácie a produktového dizajnu Geraldovi Marinovi a Vite Jarolimkovej v decembri 2014. Do tohto humanitárneho snaženia sa zapojili aj ďalší spolužiaci Lizzie Cabisidan a Ada Bałazy.
„Nemáme záujem používať nový produkt alebo novú technológiu, len vytvoriť pozitívnu hodnotu z neefektívnosti potravinového systému,“ povedal Marin pre Mashable. „Inováciou v súvislosti s naším biznisom je to, že používame ovocie a zeleninu po exspirácii.“
Prášok má zatiaľ tri príchute (banán, malina a mango), čoskoro by však mala pribudnúť aj ďalšia – ananásová. Ako sa vyjadrila spoločnosť, produkt si uchová 30 až 80 % nutričných hodnôt a môže sa zmiešať s jogurtom alebo zmrzlinou, prípadne použiť pri pečení alebo pri príprave smoothies.
Sušené jedlo sa v histórii objavuje už okolo roku 1200 p. n. l. v spojitosti s Inkami, ale výraznejšie sa „uchytilo“ až v 70. rokoch (strava pre astronautov a sušené mlieko).
Projekt FoPo zaznamenal výraznú odozvu v rámci viacerých startupových kampaní a výziev. V kampani prostredníctvom crowdfundingovej platformy Kickstarter zaznamenal projekt aj výraznú finančnú podporu. S podporou filipínskej vlády, Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo je tím uprostred pilotného projektu vo Filipínach, kde tamojšie farmy dodávajú na skúšku nadbytočné ananásy a mangá.
Financie z kampane môžu tímu pomôcť nájsť správnych výrobcov, získať právne rady a zabezpečiť bezpečné testovanie.
Ak sa tento produkt podarí jeho tvorcom zaviesť, ich plánom je predávať ho naspäť predajcom potravín, online a prostredníctvom veľkých potravinových spoločností (mohol by byť pridávaný do produktov ako napríklad ovocné džúsy) predtým, než pristúpia k jeho predaju mimovládnym organizáciám za nižšie výrobné ceny.
Odborníčka na výživu Susan Tuckerová sa vyjadrila, že takéto jedlo by mohlo byť ideálnym riešením nielen pri kempovaní, dobrodružnom cestovaní a pod., ale aj pri hladomoroch či prírodných katastrofách.