Rozdiely v platoch mužov a žien za rovnakú prácu stále existujú
Svetové ekonomické fórum minulý rok zverejnilo prognózu, podľa ktorej bude trvať približne 118 rokov, kým sa úplne zotrú rozdiely v platoch zamestnaných žien a mužov. Je teda zrejmé, že zamestnanci po celom svete sa ešte stále stretávajú s problémom poukazujúcim na rozdielne platové ohodnotenie mužov a žien vykonávajúcich rovnakú prácu.
Štúdia americkej personálnej spoločnosti Glassdoor nedávno ukázala, že 89 % opýtaných kladne odpovedalo na otázku, či majú byť muži a ženy rovnako platení za rovnako odvedenú prácu. 60 % z nich zároveň uviedlo, že by sa dokonca ani neuchádzali o prácu pre spoločnosť, v ktorej by praktikovali takúto politiku. Glasdoor realizovala prieskum na vzorke viac 8 tisíc respondentov v trvalom pracovnom pomere a pracovníkov na skrátený pracovný úväzok v Spojených štátoch amerických (USA), Kanade, Veľkej Británii, Francúzsku, Nemecku, Holandsku a Švajčiarsku.
Zaujímavým výsledkom prieskumu bol aj fakt, že väčšina oslovených respondentov bola presvedčená o tom, že uvedený fenomén nerovnosti sa do ich kancelárie nedostal. Štúdia z USA zároveň ukázala, že 78 % mužov a 60 % žien si myslí, že obe pohlavia na ich pracovisku sú rovnako platené. Ľudia rôzneho veku tiež rôzne vnímali tento problém. Čím boli starší, tým menej na problém reagovali, čo zrejme súvisí s pribúdajúcimi povinnosťami a záväzkami vo vyššom veku. Starší zamestnanci už väčšinou majú hypotéky a tak sú vďační za akékoľvek zamestnanie. Mladí zamestnanci, ktorí sú ešte plní ideálov, tento problém vnímali ako pálčivejší a boli ochotní sa takémuto zamestnávateľovi kvôli tomu aj vyhnúť.
Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V praxi sa venuje copywritingu, prekladateľskej činnosti a korporátnemu právu.