- Podnikam.sk
- Články
- Ekonomika
- Najväčší škandál s daňovými únikmi Panama Papers: Do kauzy je zapojených 12 šéfov štátov
Najväčší škandál s daňovými únikmi Panama Papers: Do kauzy je zapojených 12 šéfov štátov
Zverejnenie týchto informácií vyvolalo vo svete šok. Ktorých známych osobností sa tento škandál týka?
Benjamin Franklin nevedel ešte o kauze súvisiacej s panamskou právnickou kanceláriou Mossack Fonseca, keď poznamenal: „Dnes nie je nič isté. Iba smrť a dane.“ Spomínaná spoločnosť Mossack Fonseca je v strede obrovských daňových únikov a prania špinavých peňazí, ktoré odhaľujú takzvané „Panama Papers“. Čo presne sú tieto dokumenty a prečo sú dôležité?
Spoločnosti ako Mossack sa špecializujú na pomoc cudzincom ukryť ich bohatstvo. Klienti sa najmä snažia vyhnúť plateniu daní. Hlavnými nástrojmi na takéto konanie sú anonymné spoločnosti (ktoré existujú len na papieri) a offshore účty v daňových rajoch (ktoré často poskytujú výhody, ako je bankové tajomstvo a nízke alebo žiadne dane). Tieto štruktúry zastierajú identitu pravého vlastníka peňazí. Niet divu, že nič z uvedeného sa nemalo dostať na povrch.
Informácie, ktoré vyvolali vo svete šok, pochádzajú z obrovského úniku 11,5 milióna dokumentov panamskej právnickej kancelárie Mossack Fonseca. Podľa správ ukazujú, ako pomáhala klientom prepierať peniaze, vyhýbať sa sankciám a unikať plateniu daní.
Dokumenty získali od anonymného zdroja nemecké noviny Süddeutsche Zeitung, ktoré ich odovzdali Medzinárodnému konzorciu investigatívnych žurnalistov (ICIJ) so sídlom vo Washingtone a ďalším 107 médiám v 78 krajinách sveta na analýzu.
Medzi klientmi Mossack Fonseca je aj 12 šéfov štátov, z toho šiesti sú stále vo funkcii. Ide napríklad o argentínskeho prezidenta Mauricia Macriho či ukrajinského lídra Petra Porošenka. Celkovo je v zoznamoch 128 vysokopostavených politikov a funkcionárov z celého sveta. Ide o najväčšiu doteraz odhalenú kauzu spojenú s daňovými únikmi.
Aká bude reakcia sveta na tento škandál? Na Islande sa zrejme schyľuje k politickému zemetraseniu, Francúzsko, Španielsko i Austrália začali vyšetrovať údaje z panamských dokumentov pre podozrenie z daňových únikov. Rusko, ktoré svojho prezidenta Vladimira Putina označuje za „hlavný terč“ prípadu, podozrenia voči nemu opakovane odmieta a tvrdí, že cieľom kampane je destabilizovať situáciu v krajine. Moskva tvrdí, že tento najnovší útok voči Rusku vedú údajne bývalí zamestnanci ministerstva zahraničných vecí USA a Ústredná spravodajská služba (CIA).
Právnická kancelária Mossack Fonseca od svojho vzniku v roku 1977 založila viac ako 214.000 offshorových spoločností v približne 21 daňových rajoch. Nie všetky tieto spoločnosti sú ilegálne, ale istí klienti ich využívali, aby v nich skryli svoje reálne príjmy.