- Podnikam.sk
- Články
- Zaujímavosti
- Môže byť káva zázračným nápojom? Áno, len musíte splniť tieto podmienky
Môže byť káva zázračným nápojom? Áno, len musíte splniť tieto podmienky
Milióny z nás si nevedia predstaviť ráno bez tohto elixíru. Existuje správne dávkovanie, ktoré eliminuje negatívne účinky?
Káva obsahuje kofeín, ktorý je natoľko účinný ako prostriedok pre získanie energie, že jeho konzumácia bola do roku 2004 Medzinárodným olympijským výborom obmedzovaná. Jeho úlohou je slúžiť ako doping nielen športovcom.
„V mnohých smeroch je to skutočne životobudič s veľkým Ž,“ hovorí Stephen Braun, autor lekárskych článkov a knihy Buss: The Science and Lore of Alcohol and Caffeine. „Keď kofeín prišiel na konci 17. storočia do Uurópy, zamestnávatelia v ňom videli zázračnú drogu, ktorá premenila zamestnancov bez energie na výkonných.“
Okrem uvedeného kofeín tiež dokáže zlepšiť našu pozornosť a tým zároveň zlepšiť aj naše výkony v mnohých smeroch. No netreba nič preháňať. Pretože tým všetky pozitíva tohto nápoja vymažeme. Bloomberg prináša niekoľko rád, ako nájsť optimálne dávkovanie i čas k pitiu kávy. Tieto dve veci totiž dokážu kávu premeniť v zázračný nápoj.
Znie to zvláštne, ale kofeín funguje omnoho lepšie, keď sme odpočinutí. Je to dôsledok chemických procesov, ktoré vo vašom mozgu prebiehajú: kofeín je tvarom molekuly veľmi podobný látke prirodzene sa vyskytujúcej v našom mozgu, ktorá sa volá adenosín. Spisovateľ Braun tento adenosín prirovnáva k akejsi vnútornej brzde, ktorá nám dovoľuje na sklonku dňa vypnúť a zaspať. Tým, že sa naviaže na adenosínové receptory a dočasne ich tak zablokuje, funguje kofeín ako obrana a podpora pre iné látky – stimulátory mozgovej aktivity, ktoré potom môžu pracovať bez tlmiaceho vplyvu adenosínu.
Ak ste unavení, kofeín síce stále razí cestu stimulátorom, ale tie sú vo vašom mozgu po dlhom bdení vyčerpané a povzbudzujúci efekt bude teda veľmi obmedzený. „Kofeín bude pôsobiť najsilnejšie vtedy, keď máte dostatočne vysokú hladinu stimulátorov, teda napríklad po výdatnom nočnom spánku či i po malom zdriemnutí,“ hovorí Braun. „Ak trpíte spánkovým deficitom, využijete efekt kofeínu iba čiastočne.“
Podľa štúdie magazínu Nature Neuroscience z roku 2014 môže požívanie kofeínu výrazne zlepšiť dlhodobú pamäť, konzumenti si pamätajú informácie presnejšie a dlhší čas. V tejto štúdii výskumníci z Johns Hopkins University predložili dobrovoľníkom sadu obrázkov a s nimi buď placebo, alebo 200 miligramovú tabletku kofeínu (ekvivalent asi dvoch šálok kávy). Druhý deň testovali, ako dobre si obrázky pamätajú.
„Zistili sme, že dávka 200 mg kofeínu zlepšila pamäť na 24 hodín,“ hovorí doktor Michael Yassa, ktorý na štúdii pracoval. Aby ste využili tento efekt čo najlepšie, doporučuje Yassa skonzumovať rozumné množstvo kofeínu pred tým, než potrebujete v relatívne krátkej dobe dostať do hlavy veľký objem informácií. Yassa však podotýka, že rôzni ľudia reagujú na kofeín rôzne, a univerzálne doporučenie teda neexistuje. „Kofeín funguje podľa krivky v tvare U a príliš vysoká dávka už bude mať účinky opäť skôr negatívne,“ dodáva Yassa.
Čím viac sa vedci kofeínom zaoberajú, tým viac pozitívnych účinkov nachádzajú. A stále sú iba na začiatku, čo sa týka porozumenia širokej škály účinkov a možného využitia tejto látky.