Slovensko si v rebríčku konkurencieschopnosti mierne polepšilo
Bariérami podnikania sú administratívne zaťaženie, či nízka transparentnosť a efektívnosť verejných výdavkov.
Zaostávame vo vzdelávaní aj v inováciách
Slovenská republika sa v rebríčku konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra umiestnila na 75. mieste. Oproti minulému roku si tak polepšila o tri pozície. Vyplýva to zo Správy o globálnej konkurencieschopnosti 2014-2015, o ktorej informovala Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS).
„Obrat vo vývoji hodnotenia Slovenska spôsobilo najmä zvýšenie makroekonomickej stability, klesajúci deficit a intenzívnejší boj vlády s daňovými únikmi,“ vysvetlil výkonný riaditeľ PAS Róbert Kičina.
Napriek tomu je podľa neho pozícia Slovenska v rebríčku naďalej mimoriadne nepriaznivá a na zvýšenie konkurencieschopnosti sú nevyhnutné ďalšie opatrenia. „Najmä zlepšiť fungovanie verejných inštitúcií, predovšetkým súdnictva a vymožiteľnosti práva, bojovať proti korupcii a klientelizmu, ktoré podnikatelia vnímajú mimoriadne kriticky, a zvýšiť atraktívnosť daňového systému nie pridávaním, ale rušením výnimiek a znížením sadzby korporátnej dane na úroveň okolitých krajín,“ priblížil Kičina.
Podľa Svetového ekonomického fóra sú bariérami taktiež administratívne zaťaženie, či nízka transparentnosť a efektívnosť verejných výdavkov, ale aj zaostávajúci vzdelávací systém a nízka úroveň inovácií.
Zdroj: PAS
Svetové ekonomické fórum v tomto roku zaradilo do hodnotenia 144 krajín z celého sveta. Na vrchole rebríčka sa už šiesty rok po sebe umiestnilo Švajčiarsko. Singapur si udržal druhú priečku a USA sa posunuli z minuloročného piateho na tohtoročné tretie miesto.
Medziročne si výrazne polepšila Česká republika, keď sa dostala na 37. miesto zo 46. pozície a stala sa tak lídrom v regióne krajín Visegrádskej štvorky. Poľsko si mierne pohoršilo, pričom kleslo na 43. zo 42. priečky. Maďarsko sa posunulo o 3 miesta nahor a obsadilo v tomto roku 60. miesto.
Svetové ekonomické fórum hodnotí konkurencieschopnosť krajín na základe dostupných štatistických dát a celosvetového prieskumu názorov riadiacich pracovníkov. Prieskum sa uskutočnil od februára do júna tohto roka a zapojilo sa doň viac ako 14 tisíc manažérov z celého sveta. PAS koordinovala prieskum na Slovensku a s výzvou na zapojenie sa oslovila 240 veľkých podnikov a 240 malých a stredných podnikov.