Refinančný boom môže viesť k zdraženiu hypoték v budúcnosti
Aktuálna vlna refinancovania starších drahších hypoték spôsobí podľa vyjadrení spoločnosti Fincentrum zdraženie splátok v budúcnosti. Legislatíva totiž tlačí banky do poskytovania úverov s krátkou fixáciou, čím klienti prichádzajú o možnosť zafixovať si dnešné rekordne nízke sadzby na dlhšie obdobie. „Najnižšie sadzby dnes ponúkajú banky pri krátkych fixáciách. Klienti pritom počúvajú na čo najnižší úrok, takže krátke fixácie hojne využívajú. Malo by to pritom byť presne naopak,“ skonštatoval generálny riaditeľ Fincentra Milan Repka.
Je predpoklad, že celý slovenský trh sa pravdepodobne posunie smerom k variabilným sadzbám. Odborníci predpokladajú, že zdražejú úvery na dlhšie obdobie, čo je podľa nich v tomto prostredí rekordne nízkych sadzieb nezmysel. Ako ďalej skonštatovali diskutujúci počas stredajšej odbornej konferencie Fincentrum bývanie, pri variabilných sadzbách môže banka úrok meniť podľa aktuálnych podmienok. Riziko zmeny v takých prípadoch nesie klient. Dôvodom tejto zmeny je snaha bánk kryť si riziko.
Kým pred legislatívnou zmenou z marca mali banky náklady kryté i v prípade predčasného odchodu klientov, po novom im zákon zaistenie zrušil. Obmedzil totiž poplatok za predčasné splatenie hypotéky, kvôli čomu sú poskytovatelia úverov pri dlhších fixáciách vystavení vyššiemu riziku. Odborníci diskutujúci na konferencii ohodnotili túto zmenu ako krok späť. Krátke fixácie alebo variabilné sadzby boli bežné napríklad na trhu USA, kde boli v roku 2008 jednou z príčin vzniku finančnej krízy.
Výhoda dnešných nízkych sadzieb tak bude pravdepodobne len dočasná. Nové úvery sa poskytujú za zhruba dve percentá. Takéto obdobie by síce malo ešte nejaký čas trvať, v horizonte päť a viac rokov sa začnú s najväčšou pravdepodobnosťou sadzby zvyšovať. Klienti s krátkymi fixáciami na to však nebudú podľa odborníkov pripravení a postihne ich to oveľa viac, ako keby si sadzbu dohodli na dlhé obdobie. „Nie je dobré myslieť len na najbližšie dva, tri roky, ale hľadieť ďalej do budúcnosti,“ uviedol Repka.
Očakáva sa, že aktuálny refinančný boom by mohol trvať zhruba pol roka. Tak to bolo podľa vyjadrení spoločnosti Fincentrum pred pár rokmi i v Taliansku, kde legislatíva poplatok za predčasné splatenie bankám úplne zakázala. Vyvolalo to refinančnú horúčku, ktoré preskupila klientov medzi bankami. Podobný výsledok sa očakáva i na Slovensku.