Balík zákonov MF poškodzuje ekonomiku, tvrdia podnikatelia
Slovenská obchodná a priemyselná komora a Klub 500 majú výhrady k balíku návrhov noviel daňových a odvodových zákonov, ako aj k zákonu o správnych poplatkoch. Podľa nich výrazne zhoršia podnikateľské prostredie na Slovensku.
Slovenská obchodná a priemyselná komora (SOPK) a Klub 500 majú výhrady k balíku návrhov noviel daňových a odvodových zákonov, ako aj zákonu o správnych poplatkoch. Informovali o tom v utorok zástupcovia SOPK a Klubu 500, podľa ktorých nové návrhy Ministerstva financií SR výrazne zhoršia podnikateľské prostredie na Slovensku.
Séria navrhovaných opatrení v novele daňových odvodov okrem iného zavádza daň z dividend so sadzbou 15 percent. Po novom sa majú zdaňovať aj nevyplatené dividendy za obdobie rokov 2004 až 2016, v ktorom sa daň z dividend neplatila. Podľa predsedu Klubu 500 Vladimíra Sotáka to je však porušovanie ústavného práva.
„Nemôžeme súhlasiť s tým, že jedna časť akcionárov, zahraničných investorov bude v zmysle európskych smerníc od dane z dividend na Slovensku oslobodená. Pritom, podľa odhadov, ide o viac ako 90 percent dividend, ktoré zo Slovenska odídu nezdanené,“ dodal Soták. Nová právna úprava totiž upravuje povinnosť platiť daň z dividend len slovenským subjektom.
Prekladaný návrh bude podľa predsedu SOPK Petra Mihóka zneisťovať podnikateľské prostredie na Slovensku, čo môže viesť k odchodu slovenských firiem z trhu. „Máme avíza aj zo zahraničných firiem, najmä v oblasti poisťovníctva a finančného sektora, ktoré začínajú vnímať situáciu negatívne. Môže sa stať, že zo súčasných zahraničných samostatných firiem sa stanú len pobočky týchto inštitúcií. Finančný mechanizmus bude prechádzať úplne iným spôsobom, čo bude mať radikálny dopad aj na príjmy štátneho rozpočtu,“ skonštatoval Mihók.
Podnikatelia žiadajú vyvážený daňový systém
Zástupcovia podnikateľov žiadajú vytvoriť vyvážený daňový systém, pričom je nutné rátať s príjmovou aj výdavkovou časťou štátneho rozpočtu. Okrem toho upozornili na fakt, že Slovenská republika mala za rok 2015 vyššie daňové príjmy o viac ako 1,3 miliardy eur, ako boli odhady Inštitútu pre finančnú politiku, Rady pre rozpočtovú zodpovednosť aj Národnej banky Slovenska.
„Vyzývame inštitúcie, aby spresnili svoje odhady výberu daní, čo v konečnom dôsledku umožní prijať opatrenia na zníženie daňovo-odvodového zaťaženia a prispeje k stabilite daňového systému,“ dodal Mihók.