Paušálne výdavky sa zvýšia, daň z dividend bude nižšia
AKTUALIZOVANÉ – Ministerstvo financií po koaličných rokovaniach ustúpilo a zmiernilo navrhovanú daň z dividend. Do novely zákona o dani z príjmov, ktorú v stredu schválila vláda, však pribudlo už aj zvýšenie paušálnych výdavkov pre živnostníkov.
Paušálne výdavky živnostníkov sa majú výrazne zvýšiť. Počíta s tým aktualizované znenie novely zákona o dani z príjmov, ktoré v stredu schválil vládny kabinet. Návrh totiž počíta so zvýšením percenta paušálnych výdavkov zo súčasných 40 % na 60 % a maximálna suma paušálnych výdavkov sa zvyšuje z aktuálnych 5 040 eur na 20 000 eur. V prvej verzii návrhu novely pritom návrh na úpravu paušálnych výdavkov vôbec nefiguroval, čo sa stalo aj terčom kritiky. Úpravu paušálnych výdavkov živnostníkov si totiž nová koalícia napísala aj do programového vyhlásenia vlády.
Došli sme k významnej dohode, ktorá zásadne mení podmienky daňovej legislatívy, ktorá sa týka živnostníkov,“ komentoval uvedenú zmenu po stredajšom rokovaní vlády minister financií Peter Kažimír. Nové pravidlá sa podľa neho majú týkať bez rozdielu všetkých živnostníkov. Suma maximálnych paušálnych výdavkov 20 000 eur bola podľa neho výsledkom dohody v rámci koalície. „Bude to skoro štyrikrát viac ako doteraz, a to naozaj nie je málo,“ povedal Kažimír s tým, že dopad zmien v paušálnych výdavkoch na verejné financie by mal byť do 40 mil. eur.
Zmení sa aj pripravované zdaňovanie dividend
Ministerstvo financií po koaličných rokovaniach pristúpilo aj k zmenám v pripravovanom zdaňovaní dividend. Kým pôvodný návrh počítal, že dividendy fyzickým osobám zdaní sadzbou 15 %, v novom znení novely sa už hovorí iba o 7-percentnej sadzbe. Zároveň pribudlo oslobodenie od dane z dividend pre členov pozemkových spoločenstiev, ktorí z nich budú mať ročné príjmy do 500 eur. Ak budú ich príjmy vyššie ako 500 eur, zdanená bude iba suma nad túto čiastku.
Zároveň platí, že daň z dividend budú platiť aj firmy za príjmy plynúce od daňovníka z nezmluvného štátu sadzbou 35 %. Zrušilo sa aj zamýšľané spätné zdaňovanie dividend nevyplatených za roky 2004 až 2016. Nové pravidlá tak budú platiť iba na dividendy za nasledujúce obdobie.
Nová daň z dividend má pritom nahradiť aktuálne zdravotné odvody z dividend. Tie uhrádzajú iba fyzické osoby a ich sadzba je 14 %. Majú však maximálny vymeriavací základ stanovený ako 60-násobok priemernej mzdy. Podľa ministra financií Petra Kažimíra tak v konečnom dôsledku budú menší akcionári a podielnici platiť o polovicu menej ako doteraz.
A hoci minister hovorí, že zavedenie dane z dividend by malo do rozpočtu priniesť v čistom zhruba 70 mil. eur, kompenzovať výpadok zdrojov zdravotným poisťovniam, ktoré doteraz zdravotné odvody z dividend inkasovali, sa nechystá. Odvoláva sa na „fantastický a pozitívne prekvapujúci“ vývoj na trhu práce. „Výber poistného od ekonomicky aktívneho obyvateľstva výrazne stúpa a úplne v pohode nahradí aj tento výpadok zdravotných poisťovní,“ povedal minister.
V platnosti zostávajú ďalšie pôvodne navrhované zmeny, akou je aj zníženie sadzby korporátnej dane od budúceho roka z 22 % na 21 %. Do novely zákona o dani z príjmov sa dostalo aj opatrenie, podľa ktorého budú daňovým výdavkom aj dary právnických osôb, ktoré budú úradmi špecifikované ako humanitárna pomoc.