Kontrola zo SOI? Čo možno čakať a aký má priebeh?
V minulom roku vykonala Slovenská obchodná inšpekcia 17 541 kontrol. Dodnes niektorí podnikatelia však nevedia, ako postupovať a čo robiť, ak sa u nich v prevádzke zastavia inšpektori a preukážu sa oprávnením na kontrolu.
Koho Slovenská obchodná inšpekcia kontroluje?
Dá sa povedať, že do pôsobnosti Slovenskej obchodnej inšpekcie patria všetci podnikatelia, ktorí ponúkajú svoje výrobky, tovar či služby. Prirodzene tých má právo aj kontrolovať. Primárne sa však SOI zameriava najmä na subjekty, ktoré svoj tovar ponúkajú priamo konečnému spotrebiteľovi. Pretože práve tu vzniká najväčší priestor, aby tí dali podnet na prešetrenie.
Čo sa kontroly týka, SOI si vie posvietiť aj na dovozcov a distributérov tovaru. Kompetencie SOI bližšie špecifikuje zákon 128/2002 Z. z. o štátnej kontrole vnútorného trhu vo veciach ochrany spotrebiteľa. V súčasnosti SOI kontroluje a vykonáva dozor nad dodržiavaním povinností vyplývajúcich z viac ako 100 právnych predpisov.
Priebeh kontroly
Inšpektori majú povinnosť vykonávať kontrolu vo dvojici, pričom sa preukážu služobným preukazom. Pritom sa prirodzene dopredu neohlasujú, ako napríklad daniari.
Zároveň na konci preverovania vystavia inšpekčný záznam a počas kontroly si môžu dokumentovať zistený stav, porušenia a nedostatky.
Medzi najčastejšie kontrolované položky patria napríklad dostatočné označenie prevádzky, prítomnosť reklamačného poriadku, označenie zamestnancov, umiestnenie tovaru, vybavenie reklamácie, doklady o hygiene, štruktúru ceny, bezpečnosť výrobkov, dátumy spotreby.
Dokonca aj to, či v prípade e-shopu máte všetko v súlade so zákonom, ako vybavujete reklamácie a samozrejme porovnávanie akciových cien so skutočnosťou.
Sledujte web stránky
SOI na svojich stránkach okrem zistení a opatrení pravidelne uverejňuje aj plánované veľké akcie. Preto je dobré občas si pozrieť, čo sa chystá. Príkladom je nedávna kontrola zákazu predaja tabakových výrobkov a výrobkov maloletým a mladistvým osobám. Tú vykonávala SOI v termíne 15. augusta – 2. septembra 2016 a riadne ju ohlásila dopredu. V rámci týchto informácií sa môžete na prípadné náhodné kontroly pripraviť.
Oprávnenia a povinnosti inšpektorov
Pri výkone kontroly má inšpektor zákonom obmedzené, no dosť široké pole pôsobnosti. Vo vlastnom záujem je vhodné, ak ho podnikatelia poznajú. Inšpektori sú pri výkone kontroly oprávnení:
- vstupovať do priestorov kontrolovaných osôb, ktoré súvisia s činnosťami, overovať totožnosť kontrolovaných osôb, ich zamestnancov alebo osôb, ktoré v mene kontrolovaných osôb konajú,
- požadovať od kontrolovaných osôb potrebné informácie, doklady, údaje a vysvetlenie, sprievodné listiny, technickú dokumentáciu a inú dokumentáciu,
- požadovať, aby výrobky boli označené vhodným upozornením na riziká, ktoré môžu vyplývať z použitia výrobkov,
- odoberať vzorky výrobkov na posúdenie ich kvality, bezpečnosti a zhody,
- vydávať záväzné pokyny na odstránenie zistených nedostatkov, požadovať ich odstránenie v určenej lehote a o plnení záväzných pokynov žiadať správu v určenej lehote,
- vydávať opatrenia na mieste podľa zákon o štátnej kontrole a opatrenia podľa zákona o trhoviskách (na ktoré sa nevzťahuje správne konanie).
Opatrenia pre podnikateľov
Princípom samotnej kontroly SOI je samozrejme zistenie nedostatkov u kontrolovaných subjektov. Následne vyžaduje odstránenie prehreškov a ich škodlivých následkov, formou záväzných pokynov.
V rámci kontrolnej činnosti sú ukladané opatrenia:
- opatrenia na mieste (zákon o štátnej kontrole),
- opatrenia (zákon o trhoviskách),
- ochranné opatrenia (zákon o štátnej kontrole, zákon technických požiadavkách na výrobky a o posudzovaní zhody v znení neskorších predpisov),
- iné opatrenia v správnom konaní (zákon o stavebných výrobkoch, zákon o reklame).
Čo sa týka odoberania vzoriek na mieste, pre potreby posúdenia bezpečnosti, kvality a zhody, tie SOI vykonáva len v odôvodnených prípadoch. Vzorky potravín, tabakových výrobkov a kozmetických prostriedkov SOI pri kontrolách neodoberá.
Pokuty
Slovenská obchodná inšpekcia za porušenie zákonov prirodzene môže udeliť pokuty, a to do výšky 66-tisíc eur. V praxi však pri prvotnom zistení porušenia udeľuje pokutu vo výške 100 – 2 000 eur. Likvidačné pokuty preto nie sú cieľom. Treba však počítať s tým, že pokutu môže SOI vyrubiť až do troch rokov po porušení povinnosti.
SOI urýchľuje aj riešenie sporov
Slovenská obchodná inšpekcia už dnes neplní len dozorný orgán, ktorý prešetrí podnet od občana, ale môže problém medzi obchodníkom a klientom pomôcť vyriešiť. Od 1. februára 2016 je SOI orgánom alternatívneho riešenia sporov.
Cieľom je vytvorenie novej možnosti pre spotrebiteľov riešiť svoj spor s predávajúcim rýchlo, efektívne, menej formálne a predovšetkým bezplatne, respektíve len s minimálnymi nákladmi. V prípade sporu s klientom tak dnes už samotný podnikateľ môže požiadať SOI o pomoc pri urovnávaní sporu. Po dosiahnutí zmierlivého riešenia, respektíve dohody medzi spotrebiteľom a predávajúcim o vyriešení sporu, sa po súhlase oboch strán stáva tento záver záväzným právnym podkladom.