Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

ADDS nesúhlasí s postupným znižovaním poplatkov pre sporiteľov

ADDS nesúhlasí s postupným znižovaním poplatkov pre sporiteľov
Ilustračné foto: shutterstock.com
2. mája 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Asociácia doplnkových dôchodkových spoločností (ADDS) má zásadné pripomienky k návrhu novely zákona o doplnkovom dôchodkovom sporení.
 
Nesúhlasí s postupným znižovaním poplatkov pre sporiteľov počas nasledujúcich siedmich rokov.
 

Fondy nepredpokladajú nárast čistej hodnoty spravovaného majetku

Poplatok za správu príspevkového dôchodkového fondu má podľa návrhu ministerstva práce klesnúť z tohtoročných 2,34 % na 1,2 % ročne z čistej hodnoty majetku vo fonde a poplatok za správu výplatného dôchodkového fondu má klesnúť z terajších 0,996 % na 0,6 % ročne z čistej hodnoty majetku vo fonde. Podľa návrhu asociácie by sa poplatky mali znížiť len v budúcom roku, a to na 1,8 % ročne z čistej hodnoty majetku v príspevkovom fonde a na 0,9 % ročne z čistej hodnoty majetku vo výplatnom fonde.
 

Priveľa zmien

„Postupné znižovanie výšky poplatkov vychádza z predpokladu zásadného nárastu čistej hodnoty majetku spravovaného v jednotlivých doplnkových dôchodkových fondoch, čo z nášho pohľadu nie je reálne predpokladateľné,“ odkázala asociácia rezortu práce a sociálnych vecí. Samotná novela podľa ADDS zavádza veľmi vysoký počet zásadných zmien v systéme, vrátane nových povinností správcovských spoločností, s čím sú spojené značné finančné náklady a kapacitné nároky. „Ďalšia zmena v odplatách za správu, resp. v systéme odplát ako takom, by mala vychádzať z dlhšej odbornej diskusie,“ tvrdia správcovia doplnkových penzijných úspor. 
 

 
Asociácia pritom zásadne nesúhlasí ani so zjemnením podmienok pre bezplatný prestup k inej doplnkovej dôchodkovej spoločnosti. Rezort práce totiž navrhuje zaviesť bezplatný prestup sporiteľa do inej spoločnosti po jednom roku od uzatvorenia zmluvy. V súčasnosti môže sporiteľ bezplatne zmeniť doplnkovú penzijnú firmu po troch rokoch od uzavretia zmluvy. „Zmena výšky hranice trvania účasti pre bezplatný prestup podnieti účastníkov k zvýšenému počtu prestupov, čo nie je z hľadiska snahy systém stabilizovať žiaduce,“ upozorňuje ADDS. 
 

Sporiteľ by mohol bezplatne požiadať o predčasný výber len raz

Z navrhovanej novely zákona asociácia žiada vypustiť ustanovenia o výplate odstupného a možnosť predčasného výberu prostriedkov navrhuje obmedziť. Podľa prvej alternatívy by mohol sporiteľ bezplatne požiadať o predčasný výber len raz, pri druhom a ďalšom predčasnom výbere by dostal len 90 % z objemu jeho príspevkov, 5 % by predstavoval poplatok pre penzijnú spoločnosť a zvyšných 5 % by pripadlo ostatným sporiteľom ako výnos fondu. A
 
ko druhú možnosť ADDS ponúka obmedzenie predčasného výberu len na jeden raz počas 10 rokov sporenia s tým, že túto možnosť môže sporiteľ využiť najskôr po 10 rokoch sporenia. Tretím možným riešením by podľa asociácie bolo obmedzenie predčasného výberu len na jeden raz počas trvania sporenia, avšak najskôr po uplynutí 10 rokov od uzatvorenia zmluvy. 
 

Boja sa zvýšenia administratívy

ADDS upozorňuje na to, že znenie navrhované rezortom práce a sociálnych vecí by umožnilo predčasne vyberať príspevky bez obmedzenia, teda aj každý mesiac. „Navrhujeme preto alternatívne znenie ustanovenia tak, aby frekvencia možnosti predčasného výberu bola nastavená rozumne, a predovšetkým s ohľadom na hlavný účel doplnkového dôchodkového sporenia, ktorým je sporenie na dôchodok,“ odkázali správcovia dobrovoľných penzijných úspor ministerstvu práce. Podľa asociácie je totiž neštandardná akákoľvek predčasná možnosť ukončenia sporenia na dôchodok v porovnaní s obdobnými schémami v Európskej únii a taktiež upozorňujú na zvýšenú administratívu v prípade výberu tejto dávky z pohľadu DDS. 
 

Návrat daňovej úľavy

Rezort práce a sociálnych vecí plánuje od začiatku budúceho roka obnoviť daňovú úľavu pre sporiteľov v doplnkových dôchodkových spoločnostiach (DDS). Sporiteľ si bude môcť svoj základ dane znížiť o zaplatené príspevky do sumy 180 eur ročne, čím bude jeho daň z príjmov nižšia o 34,2 eura. Do konca roka 2010 si mohli účastníci tretieho piliera znížiť svoj základ dane o zaplatené príspevky do výšky 398,33 eura ročne, vďaka čomu ich daň klesla o 75,69 eura. Čiastočne obnovenú daňovú úľavu však nebudú môcť automaticky využiť všetci terajší sporitelia, ale len tí, ktorí pristúpia na nové, sprísnené pravidlá vyplácania dávok. 
 

Najskôr v šesťdesiatke

Podmienkou pre výplatu doplnkového starobného dôchodku bude po novom priznanie predčasného starobného alebo riadneho starobného dôchodku Sociálnou poisťovňou. K tejto dávke sa tak sporiteľ podľa nových pravidiel dostane najskôr v 60 rokoch jeho veku. V súčasnosti je pritom možné túto dávku vyplácať po dosiahnutí 55 rokov veku sporiteľa. Súčasne by sa však mala zrušiť terajšia podmienka minimálne 10 rokov sporenia v treťom pilieri. Prísnejšie podmienky sa majú týkať aj vyplácania doplnkového výsluhového dôchodku. Sporiteľ bude musieť vykonávať rizikové práce najmenej 10 rokov namiesto súčasných 5 rokov. Dávku pritom dostane najskôr 5 rokov pred dosiahnutím dôchodkového veku, kým v súčasnosti mu stačí dovŕšiť 40 rokov. 
 

Peniaze od zamestnávateľa až na dôchodku

Tvrdšie podmienky sa majú zaviesť aj pri výplate odstupného. Kým v súčasnosti dostane sporiteľ 80 % z celkovej nasporenej sumy, od začiatku budúceho roka má byť odstupné len v sume príspevkov, ktoré zaplatil samotný sporiteľ, vrátane výnosov z investovania. Príspevky, ktoré za sporiteľa počas sporenia odviedol zamestnávateľ, sa majú pripísať v prospech ostatných účastníkov v penzijnom fonde. 
 
Druhou možnosťou má byť predčasný výber časti nasporenej sumy. V tomto prípade si sporiteľ z DDS vyberie rovnako ako pri odstupnom len sumu príspevkov, ktoré sám odviedol, vrátane investičných výnosov. Príspevky, ktoré mu na jeho účet odviedol zamestnávateľ, však v tomto prípade neprepadnú v prospech ostatných sporiteľov, ale zostanú na jeho účte až dovtedy, kým sporiteľ nezačne poberať predčasnú penziu, resp. riadnu starobnú penziu zo Sociálnej poisťovne. Príspevky zamestnávateľa spolu s výnosmi sa mu následne vyplatia formou doplnkového dôchodku. 
 

Zmeny v poplatkoch

Od začiatku budúceho roka sa majú výrazne znížiť poplatky pre sporiteľov. Ročný poplatok za správu príspevkového dôchodkového fondu má budúci rok klesnúť na maximálne 1,8 % z tohtoročných 2,34 % z čistej hodnoty majetku vo fonde. Kým podľa platného zákona sa majú poplatky v tomto fonde postupne znižovať do roku 2019 na maximálne 1,98 % ročne, podľa pripravovaného návrhu by mali do roku 2020 klesnúť na 1,2 % ročne z čistej hodnoty majetku. Poplatok za správu vo výplatných fondoch sa má znížiť z terajších 0,996 % ročne na 0,9 % v roku 2014 a postupne na 0,6 % do roku 2020.
 
Súčasne sa má zrušiť poplatok za zhodnotenie úspor vo výplatnom fonde a poplatok za odstupné. Poplatok za zhodnotenie úspor v príspevkovom fonde má byť najviac 10 % zo zhodnotenia, kým terajší zákon predpokladá nárast tohto poplatku na 20 % zo zhodnotenia do roku 2020. Rezort práce tiež navrhuje zaviesť bezplatný prestup sporiteľa do inej DDS po jednom roku od uzatvorenia zmluvy. V súčasnosti môže sporiteľ bezplatne zmeniť DDS po troch rokoch od uzavretia zmluvy. 
 
Účastníkom doplnkového dôchodkového sporenia je v súčasnosti približne 700 tisíc osôb. Na trhu pôsobia štyria správcovia doplnkových úspor na penziu. Vo fondoch spravujú spolu úspory klientov v sume vyše 1,31 mld. eur.
 

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako investovať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistika nákupu a riadenie zásob8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X