Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako môžete ukončiť pracovný pomer v súvislosti s pandémiou COVID-19?

skončenie pracovného pomeru
skončenie pracovného pomeru Foto: Getty Images
7. januára 2021 Autor Mgr. Silvia HanováZdroj Podnikam.sk Tlačiť

Už je to niekoľko mesiacov, kedy sa mnohí podnikatelia stretávajú s rôznymi problémami, ktoré im priniesli preventívne opatrenia prijaté v snahe zastaviť pandémiu COVID-19. Množstvo prevádzok je zatvorených a iní sa snažia zo všetkých síl prežiť toto náročné obdobie dúfajúc, že čoskoro sa situácia zlepší. V praxi sa žiaľ niekedy stáva aj to, že v dôsledku dlhodobo nepriaznivej ekonomickej situácie sa niektorým nedarí udržať svoje podnikanie a tak musia pristúpiť k jeho ukončeniu, prípadne ku znižovaniu zamestnaneckých stavov.

Upozornenie:

Keď takáto situácia nastane, je pochopiteľné, že niektorí zamestnávatelia môžu pristúpiť k znižovaniu počtu svojich zamestnancov. Na tomto mieste je však potrebné pripomenúť, že bez ohľadu na to, z akého dôvodu zamýšľa zamestnávateľ skončiť pracovný pomer so svojím zamestnancom, tento postup vždy musí byť v súlade s platnými a účinným právnymi predpismi a výnimku netvorí ani situácia vzniknutá v dôsledku rozšírenia pandémie koronavírusu.

Pre zamestnávateľa je zamestnanec vždy dôležitý, s vytvorením každého pracovného miesta sú však v praxi spojené pomerne vysoké náklady. To je aj jeden z hlavných dôvodov, prečo pri finančných ťažkostiach a problémoch s odbytom často prichádza na rad ako prvé z opatrení práve znižovanie zamestnaneckých stavov.

V tejto súvislosti by sme však chceli zamestnávateľov upozorniť na dôležitú skutočnosť, a to že akokoľvek zložitá a ťaživá je ich súčasná situácia, skončenie pracovného pomeru musí byť vždy uskutočnené v súlade so zákonom. V nasledujúcom článku si priblížime niektoré najčastejšie spôsoby ukončenia pracovného pomeru, ktoré možno využiť v situácii spôsobenej v dôsledku negatívneho dopadu pandémie COVID-19.

Okamžité skončenie pracovného pomeru

Jednou zo zákonných foriem skončenie pracovného pomeru, o ktorej môžu podnikatelia uvažovať v ťaživej ekonomickej situácii, je aj okamžité skončenie pracovného pomeru. Tento postup predstavuje jednostranný právny úkon smerujúci ku skončeniu pracovného pomeru medzi zamestnávateľom a zamestnancom a dochádza k nemu okamihom doručenia písomného vyhotovenia okamžitého pracovného pomeru druhému účastníkovi príslušného pracovnoprávneho vzťahu.

V prémiovej časti obsahu nájdete:

  • Okamžité skončenie pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa
  • Okamžité skončenie pracovného pomeru zo strany zamestnanca
  • Výpoveď
  • Dohoda o skončení pracovného pomeru

Upozornenie:

Na okamžité ukončenie pracovného pomeru je oprávnený zamestnávateľ aj zamestnanec. Okamžité skončenie pracovného pomeru v praxi predstavuje veľmi vážny zásah do právneho postavenia oboch účastníkov pracovnoprávneho vzťahu a preto je možné k nemu pristúpiť na oboch stranách zmluvného vzťahu len z taxatívne ustanovených zákonných dôvodov.

Exkluzívny obsah pre členov klubu

Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

Covid-19covid19know-howknowhowkoronavírusPrémiový obsahrok 2021skončenie pracovného pomeruukončenie pracovného pomeruvýpoveď

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Personalistika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

29jún9:00e-Commerce – nové pravidlá dovozu tovaru pre zásielky s nízkou hodnotou tovaru - vrátane DPH pravidiel pre colné konanie9:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

06júl8:30Aktuálne problémy zdaňovania v oblasti cezhraničných daňových vzťahov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Ostatné dane

06júl8:30Aktuálne problémy zdaňovania v oblasti cezhraničných daňových vzťahov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Ostatné dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X