Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ako previesť podnikanie na svoje deti

Ako previesť podnikanie na svoje deti
Fotobanka Pixmac
30. apríla 2014 Zdroj Podnikam.SK Tlačiť

Ak chcete odovzdať rodinné podnikanie svojim potomkom, odporúčame vám nenechať nič na náhodu a vykonať potrebné úkony v predstihu. 

Prevod podnikania závisí od jeho formy

Prevod živnosti

Na úvod vás možno sklameme, pretože živnosť je neprenosná a ako živnostník ju nemôžete odovzdať inej osobe a teda ani rodinným príslušníkom. Riešením je predaj celej živnosti zmluvou o predaji podniku. Podmienkou však je, aby váš potomok disponoval živnostenským oprávnením na svoje meno, prípadne na obchodnú spoločnosť, ktorú vlastní, ktoré je totožné s predávanou živnosťou.
 
Ďalšou možnosťou je vklad živnosti do základného imania obchodnej spoločnosti, v ktorej sú spoločníkom vaši potomkovia. Tým sa stávate spoločníkom tejto spoločnosti, čím získate právo na podiel zo zisku a možnosť zapájať sa do riadenia obchodnej spoločnosti. 
 
Pre prípad smrti živnostenský zákon umožňuje dedičom pokračovať v živnosti. Ak v živnosti chcú pokračovať, musia do jedného mesiaca od úmrtia túto skutočnosť oznámiť príslušnému živnostenskému úradu. 
 
Ak však dediči nespĺňajú podmienky na prevádzkovanie živnosti, t.j. vek 18 rokov, spôsobilosť na právne úkony, bezúhonnosť, prípadne odbornú alebo inú spôsobilosť, musia si bez meškania ustanoviť zodpovedného zástupcu. V takomto režime môžu fungovať až do skončenia konania o dedičstve. Po ňom môžu pokračovať v živnosti len v prípade, že zdedili majetok, ktorý bol používaný na prevádzkovanie živnosti a v lehote jedného mesiaca od skončenia dedičského konania znova oznámia príslušnému živnostenskému úradu pokračovanie v živnosti. 
 
Je potrebné myslieť na to, že vaše deti musia do 6 mesiacov od skončenia dedičského konania získať vlastné živnosti
 
Pre úplnosť dodávame, že ak by sa po skončení dedičského konania rozhodol v živnosti pokračovať pozostalý manžel, ktorý bol spoluvlastníkom, prípadne zdedil majetok používaný na jej prevádzkovanie, môže živnosť vykonávať aj na základe pôvodného živnostenského oprávnenia vydané zomrelému.
 

 

Prevod obchodného podielu

V prípade spoločnosti s ručením obmedzeným obchodný podiel na tejto spoločnosti môžete previesť na svojho potomka (bezodplatným) prevodom obchodného podielu. Ak by ste chceli obchodný podiel rozdeliť medzi viacerých potomkov, je potrebné tak urobiť pri jeho prevode. 
 
Pred tým však odporúčame naštudovať si spoločenskú zmluvu, či vám vôbec dovoľuje takýmto spôsobom nakladať s obchodným podielom. Prevod obchodného podielu na inú osobu je totiž možný len v prípade, ak to dovoľuje spoločenská zmluva spoločnosti, pričom spoločenská zmluva môže požadovať súhlas valného zhromaždenia spoločnosti na takýto prevod. 
 
Na rozdelenie obchodného podielu sa taktiež vyžaduje súhlas valného zhromaždenia, pričom rozdelenie obchodného podielu môže byť v spoločenskej zmluve úplne vylúčené. Z toho dôvodu je možné, že kým pristúpite k samotným prevodom obchodných podielov, budete musieť najprv zmeniť spoločenskú zmluvu.
 

 
Obchodný zákonník taktiež upravuje dedenie obchodného podielu. Obchodný podiel sa v zásade dedí, ak to spoločenská zmluva nevylúči. Vylúčenie dedenia nie je možné v jednoosobovej spoločnosti. Ak však v spoločnosti figuruje viac spoločníkov, radšej si overte, či spoločenská zmluva neobsahuje ustanovenie o vylúčení dedenia. Ak by tam takéto ustanovenie bolo, dedenie vášho obchodného podielu by nebolo, bez zmeny spoločenskej zmluvy, možné. 
 
V tejto súvislosti však môže vystať otázka, čo robiť, ak obchodný podiel zdedí neplnoleté dieťa. Neplnoleté dieťa, z dôvodu nedostatku spôsobilosti na právne úkony, nemôže vykonávať práva a povinnosti spoločníka, preto ho bude zastupovať jeho rodič. Tu je potrebné si uvedomiť, že rodič nemôže zastupovať svoje dieťa, ak by konal v konflikte záujmov, napríklad by bol tiež spoločníkom v spoločnosti alebo by chcel previesť na seba obchodný podiel dieťaťa. V takom prípade musí súd ustanoviť neplnoletému dieťaťu kolízneho opatrovníka, čo môže za určitých okolností ochromiť chod celej spoločnosti.
 
 

Zoznámte sa s trustom

Hoci trust nie je súčasťou nášho právneho poriadku, nie je vylúčené jeho založenie napríklad vo Veľkej Británii alebo na Cypre. Podstatou trustu je, že vami určená osoba – správca trustu, spravuje majetok vložený do trustu. 
 
Vložením majetku do trustu síce k nemu strácate vlastnícke práva, ale v zmluve o založení trustu môžete presne určiť práva a povinnosti správcu pri nakladaní s vloženým majetkom a rozdeľovaní zisku vytvoreného pri správe takto vloženého majetku. Založenie trustu vám zabezpečí anonymitu, pretože vo všetkých registroch, či už obchodnom registri alebo na katastri nehnuteľnosti, bude ako vlastník uvedený správca. Taktiež ním vo vami  určenom rozsahu môžete hmotne zabezpečiť neplnoleté deti alebo osoby, u ktorých sa domnievate, že nie sú schopné samostatného spravovania majetku, prípadne  môžete prostredníctvom trustu disponovať s majetkom pre prípad smrti. 
 

 
Trust vám totiž na rozdiel od závetu umožňuje  aj „vydedenie“ neopomenuteľných dedičov (vašich potomkov). Trustom tak dokážete uchovať rodinný majetok a zabezpečiť vami určené osoby.
 
Pri prevodoch alebo dedení podnikania odporúčame dopredu si premyslieť čo bude ak… Môžete sa tak vyhnúť rozbrojom v rodine a položiť základy generačného podnikania.
 
Autori: Lucia Regecová, Danica Valentová (Glatzová & Co., s.r.o.)
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Podnikam

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Manažment

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

november

25nov8:30Diskriminácia a konflikty na pracovisku (mobbing, bossing, staffing) – právny a psychologický pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Pracovné právo

25nov8:30Diskriminácia a konflikty na pracovisku (mobbing, bossing, staffing) – právny a psychologický pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Pracovné právo

25nov8:30Diskriminácia a konflikty na pracovisku (mobbing, bossing, staffing) – právny a psychologický pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X