Ako začať investovať aj s málo peniazmi?
BRATISLAVA 30. júna (Podnikam.sk) – Sporenie či investovanie? Pre mnohých z vás možno synonymá, z pohľadu finančníkov však dve odlišné činnosti. Sporenie podľa nich slúži na zakonzervovanie svojich peňazí bez rizika s výnosom blížiacim sa k nule, kým cieľom investovania je, najmä v strednodobom až dlhodobom horizonte, zhodnotiť svoje vložené finančné prostriedky. Samozrejme, s istou mierou rizika.
V článku sa dočítate:
- čo je investovanie
- prečo je koronakríza vhodným obdobím pre investovanie
- či je možné investovať aj s málo peniazmi
- ako investovať peniaze ak ste začínajúci investor
Viete, čo je investovanie?
Veľmi jednoducho by sme mohli investovanie definovať ako činnosť, ktorej cieľom je zhodnotenie finančných prostriedkov. V závislosti od druhu investície je s ňou spojené aj väčšie či menšie riziko, nakoľko hodnota investície môže rásť aj klesať. Investovania sa však netreba obávať, je to možnosť, ako nechať svoje peniaze zarábať.
Prepad akciových trhov a neistoty investorov
Plánovali ste začať s investovaním, ale zneistili vás správy o rýchlom páde trhov v dôsledku koronakrízy? Nie ste sami. Výrazné prepady vystrašili aj mnohých iných investorov a najmä tí menej skúsení začali svoje investované peniaze rýchlo vyberať. Z obavy, že prídu o všetky svoje financie. Je potrebné si ale uvedomiť, že práve nízke ceny sú ideálnou investičnou príležitosťou. Je to ako keby ste kupovali v obchode akciový tovar. Lacno kúpite, neskôr drahšie predáte. História ukazuje, že za rýchlym pádom nasleduje zväčša rýchly rast. Preto je možné aktuálnu situáciu vyhodnotiť ako skutočne vhodnú na investovanie.
Úspešným investorom sa môžete stať aj vy
Ešte predtým ako sa rozhodnete ako a kde investujete svoje peniaze by ste mali nájsť odpovede na niekoľko základných otázok. Tie vám pomôžu nájsť cestu, ktorou by ste mohli vydať.
1. Aký som typ investora?
V zásade môžete byť konzervatívnym, vyváženým alebo dynamickým investorom. Konzervatívny investor uprednostňuje produkty, pri ktorých je zaručená vysoká bezpečnosť investície s minimálnym výnosom. Takými sú napríklad sporiace účty či termínované vklady. Vyvážený investor akceptuje určitú mieru rizika s cieľom možnosti získania vyššieho výnosu. Obľubuje napríklad investície do konzervatívnych fondov, prípadne svoje peniaze delí. Časť vkladá napríklad na sporiaci účet, časť do fondov. Najväčšiu mieru rizika dokáže zniesť dynamický investor. Investuje napríklad do zmiešaných alebo akciových fondov s cieľom najväčšieho možného zhodnotenia svojich peňazí v strednodobom či dlhodobom horizonte.
2. Čo je mojim cieľom?
Motívov, prečo sa rozhodnete investovať, môže byť mnoho. Môže ísť napríklad o vytvorenie si finančnej rezervy pre prípad neočakávaných udalostí (strata príjmu, neplánované výdavky,…), o sporenie pre deti na ich budúce štúdium, o predčasné splatenie hypotekárneho úveru, o kúpu nehnuteľnosti, o zabezpečenie si kvalitného dôchodku a podobne.
3. Časový horizont investovania?
Ako dlho ste ochotní nechať svoje peniaze pracovať úzko súvisí s cieľmi investovania. Zároveň tiež s tým, kde investovať peniaze. Či do realitného projektu, do akcií, dlhopisov alebo peniaze vložiť len na termínovaný účet.
4. Koľko som ochotný investovať?
Najskôr si treba položiť otázku, či chcem investovať jednorazovo určitú sumu, napríklad v období, keď sú akcie nejakej spoločnosti, ktorej dôverujem, na nízkej hodnote alebo budem určitú čiastku investovať pravidelne počas stanoveného obdobia. V takom prípade ide najčastejšie o mesačné intervaly investovania.
Výhodou pravidelného investovania je, že pravidelná výška investície stanovená podľa vašich možností a preferencií nebude zaťažovať váš rozpočet ako tomu je pri jednorazových výdavkoch. Pravidelné investovanie zároveň dokáže znižovať riziko nesprávneho načasovania investície. Využitím metódy priemerovania využívate vývoj trhov vo svoj prospech. Pri raste sa vaše financie zhodnocujú, pri poklese sa naopak automaticky nakupuje viac podielových jednotiek.
Investovanie peňazí bez predsudkov
Niektorí ľudia nezačnú investovať/sporiť, pretože si mylne myslia, že investovať s malými sumami sa neoplatí a že väčšie čiastky si odkladať jednoducho nedokážu. Tak, ako pri mnohých iných činnostiach, aj pri investovaní platí, že najťažšie je začať. Investovať a vytvárať si finančnú rezervu či sporiť na akýkoľvek účel je možné už od skutočne malých súm. Ak sa rozhodnete investovať, môžete nájsť produkty s pravidelným investovaním už od 15 € mesačne a bez vstupného poplatku.
Ďalšou fámou je, že pokiaľ chcete investovať, musíte byť expertom a mať prehľad o trhoch. Ani to nie je pravda. Pri investovaní získate prístup k nástrojom, ktoré vám pomôžu investície spravovať efektívne a robiť správne rozhodnutia.
Ako investovať peniaze, keď začínate?
Takže kde investovať peniaze, ak ste investor – začiatočník? Možností je samozrejme viacero, ale na začiatok by ste mohli skúsiť podielové fondy. Ide v nich o kolektívne investovanie, kedy sú vaše peniaze spoločne s peniazmi iných investorov investované do viacerých akcií či dlhopisov. Peniaze, ktoré do fondov vložíte sa rozdelia do viacerých spoločností vďaka čomu sa rozdelí aj riziko. Ak by niektoré akcie výrazne poklesli, ďalšie spoločnosti v portfóliu podielového fondu môžu túto stratu vykryť.
Do podielových fondov je možné investovať aj malé sumy peňazí, pričom ich zhodnotenie býva výrazne vyššie ako pri bežnom sporení. Vyskúšajte a sami sa presvedčte, že stať sa investorom môže byť skutočne výhodné.
Informačný servis