Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ako zamestnať študenta na dohodu v roku 2017? Poradíme vám.

A young male, working on his laptop, near a colleague
Thinkstock
17. marca 2017 Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Študenti predstavujú pracovné oživenie každej firmy. Sú mladí, flexibilní, plní nápadov a ak natrafíte na správny typ, tak aj nesmierne pracovití. Pritom sú omnoho výhodnejší, ako pracovník na plný úväzok.

 
Odporúčame ebook:
V článku si priblížime, ako zamestnať študenta na dohodu o brigádnickej činnosti, na dohodu o pracovnej činnosti, či na študentskú prax. Zameriame sa aj na odvody študenta do Sociálnej poisťovne a odvody do zdravotnej poisťovne (VšZP, Union, Dôvera) v roku 2017.

Dohoda o brigádnickej činnosti

Jednou z najčastejšie využívaných foriem spolupráce so študentmi je jednoznačne dohoda o brigádnickej činnosti. Umožňuje vykonávať rozsah prác až do 20 hodín týždenne.

Kedy je výhodná dohoda o brigádnickej činnosti? Vysvetlíme si v časti pre členov klubu:

Treba však povedať, že ide o priemerné hodnoty hodín, a to za celú dobu, počas ktorej bola zmluva uzatvorená. Preto sa hodí aj na nárazové práce a je dostatočne flexibilná, aby reagovala na prípady menšieho a vyššieho využitia.

Brigádnicky možno zamestnať akúkoľvek osobu študujúcu dennou formou na strednej, alebo vysokej škole, ak nedovŕšila 26 rokov. Študent môže pracovať na brigáde maximálne do konca kalendárneho roka, v ktorom už dovŕšil vek 26 rokov. Teda ak aj dosiahol stanovenú vekovú hranicu napríklad počas februára 2017, môže ostať brigádovať až do konca roka.

Jedným z obmedzení je maximálna dĺžka jej uzatvorenia na dobu určitú 12 mesiacov. Je potrebné ju v prípade pokračovania spolupráce každoročne obnovovať. Zároveň je pre zamestnávateľa dôležité, aby bolo súčasťou dohody aj potvrdenie o návšteve školy. Bez toho by bola dohoda neplatná.

Čo sa týka okamžitého ukončenia dohody ide len o rovnaké prípady ako pri klasickom pracovnom pomere, inak ju možno skončiť dohodou, alebo jednostranne s 15-dňovou výpovednou lehotou. Mzda je podľa zákona splatná najneskôr do posledného dňa mesiaca, ktorý nasleduje po mesiaci, v ktorom sa práca vykonala.

Pozor na odvodovú povinnosť

Sociálna poisťovňa už informovala podnikateľov a zamestnávateľov, že pri študentoch, kde pripadne do úvahy hraničná suma príjmu do 200 eur mesačne, ani v roku 2017 nenastávajú zmeny.

Čo to teda v praxi znamená? Prečítajte si v časti prístupnej členom klubu:

V praxi to znamená, že ak bude brigádnik zamestnaný na dohodu, môže si on, aj zamestnávateľ uplatniť výnimku z hradenia poistného na dôchodkové poistenie do Sociálnej poisťovne.

Bez nej študenti pracujúci na dohodu musia platiť dôchodkové poistenie (starobné a invalidné), ktoré za nich odvádza zamestnávateľ v celkovej výške 7 % z dosiahnutého príjmu. Ak si výnimku uplatní, zamestnávateľ bude platiť len úrazové a garančné poistenie spolu vo výške 1,05 % z hrubej mzdy.

Zamestnávateľ má však povinnosť sledovať, či príjem brigádnika nepresiahne sumu 200 eur. Vtedy totiž automaticky vznikne povinnosť odviesť poistné do dôchodkového poistenia aj v prípade, ak pôvodne o výnimku písomne žiadal. Prekročenie musí ustriehnuť zamestnávateľ, nakoľko poistné sa bude hradiť len z prekročenej hodnoty.

Dohoda o pracovnej činnosti

Túto dohodu je možné uzatvoriť s každou fyzickou osobou, dokonca aj so študentmi externého štúdia, či študentmi nad 26 rokov. Je tu však skrátený pracovný čas na maximálne 10 hodín týždenne.

Bližšie sa tejto forme zamestnávania povenujeme v časti pre členov klubu:

Zároveň neexistuje odvodová výnimka, takže nákladom zamestnávateľa okrem mzdy bude aj zdravotné poistenie vo výške 10 % a sociálne poistenie vo výške 25,20 % z hrubej mzdy.

Napriek tomu tu nie je povinnosť zabezpečovať stravu. Je potrebné dať si pozor aj na ďalšie obmedzenia tejto dohody. Musí totiž obsahovať presne vymedzenú pracovnú úlohu.

To znamená, že musí byť definovaný výsledok a nie napríklad druh práce. Preto nie je vhodná pre každého zamestnávateľa a je neuplatniteľná pri prácach ako čašník, predavač, pokladník poradca a podobe.

Prenájom zamestnanca

S rozvojom personálnych agentúr sa rozvíja aj doposiaľ nie veľmi častá forma zamestnávania formou prenájmu konkrétnych ľudí.

Ako takáto možnosť funguje? Prečítajte si v časti pre členov klubu:

Podnikateľ si zamestnanca prenajme od personálnej agentúry zamestnanca na konkrétne úlohy a čas. Najväčšou výhodou je, že sa nestáva jeho vlastným pracovníkom.

Skutočným zamestnávateľom naďalej zostáva agentúra dočasného zamestnávania. Podnikateľ platí agentúre paušálny poplatok, ktorý sa niekomu môže zdať vysoký.

Na druhej strane je to cesta pre tých, ktorí sa nechcú zaoberať zákonmi, či účtovnou agendou. Všetko ostáva v réžii agentúry, vrátane administratívy, mzdy, odvodov, daní a všetkých účtovných a zákonných záležitostí.

Dokonalá študentská prax

Tento spôsob „zamestnávania“ je dokonalou symbiózou medzi tým, čo potrebuje podnikateľ aj študent. Majiteľ firmy potrebuje pracovníka a mladý študent zasa prax. Navyše mať študenta na praxi nemusí stáť spoločnosť ani korunu, a preto sa táto forma zamestnávania môže stať extrémne zaujímavou.

Najčastejším príkladom vykonávania tejto praxe je obdobie počas štúdia na strednej alebo vysokej škole. Lenže pozor, zákon umožňuje výkon neplatenej praxe alebo výpomoci študentov iba v niektorých prípadoch.

Konkrétne prípady nájdete v časti pre členov klubu:

Výpomoc medzi príbuzným

Toto sa týka výsostne živnostníkov, právnické osôb na takúto neplatenú pomoc nárok nemajú. V praxi to znamená, že ide o bezplatnú výpomoc zo strany rodinného príslušníka v priamom rade, teda napríklad syn, či vnuk, prípadne manžel a manželka.

Dohoda o dobrovoľníckej činnosti

Môžu si ju uplatniť len organizácie, ktoré sa zameriavanú na činnosti verejnoprospešného charakteru. Vtedy je možné so stážistom uzatvoriť dohodu o dobrovoľníckej činnosti. Cesta je to však skôr pre neziskové organizácie, občianske združenia, či nadácie. Pre bežné firmy je táto možnosť dobrovoľníckej pomoci neprístupná.

Uzatvorenie nepomenovanej dohody na neplatenú stáž

Uzatvorenie nepomenovanej dohody sa riadi ustanovením § 51 Občianskeho zákonníka. Praktikant v rámci stáže môže len získať prehľad o situácii a podmienkach vo firme. Môže sa tu vzdelávať, alebo rozvíjať svoje zručnosti. Ide o stáž, v rámci ktorej nemôže stážista vykonávať samostatní produktívnu činnosť ani prácu so znakmi závislej práce.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

dohodaPodnikám ako študentPodnikám popri práciprácapraxPrémiový obsahstážštudenti

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Znižovanie nákladov

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

13feb8:30Ročné zúčtovanie preddavkov na daň zo závislej činnosti za rok 2022 + aktuálny stav mzdovej agendy v roku 20238:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody,Personalistika

13feb8:30Geometrické tolerancie podľa ISO GPS8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Výroba

13feb8:30Evidencia odpadov a podávanie ohlásení v odpadovom hospodárstve za rok 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Environmentalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X