Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ako získať investora pre svoje podnikanie v roku 2024?

investor
investor Foto: Getty Images
18. júla 2024 Img_3433.jpg Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Hľadanie vhodného investora je podnikateľskou verziou pracovného pohovoru. Pri rozhovore s potenciálnym investorom predstavíme podnikanie spolu s víziou jeho rastu, cestu, po akej sme sa dostali tam, kde sa v súčasnosti nachádzame a skúsenosti, ktoré sme pritom získali. Väčšina investorov sa zaujíma o širší pohľad na podnikateľskú činnosť, do ktorej by mali investovať. Mnohí hľadajú myšlienku, ktorú by mohli podporiť a nové obchodné spojenia, z ktorých môžu vzísť cenné spolupráce pre všetkých zúčastnených.

Každý podnikateľ aj potenciálny investor je jedinečný a hľadá projekt s iným cieľom a víziou. Na vzájomných rokovaniach zúčastnení vždy hľadajú čo najväčší počet spoločných atribútov, na ktorých môžu postaviť úspešnú spoluprácu prospešnú pre všetkých. Popri týchto špecifikách však existujú aj niektoré informácie a údaje, ktoré požaduje takmer každý investor pred tým, ako poskytne investíciu. Niektoré z nich si predstavíme aj v nasledujúcom texte.

Finančná návratnosť

V praxi nie sú úplne výnimočné situácie, kedy investor poskytne svoje finančné alebo zdroje a nepočíta so žiadnou návratnosťou. Sú ľudia, ktorí si uvedomujú hojnosť rôznych prostriedkov, ktorými disponujú a ich cieľom je úprimná pomoc ďalším. Vo väčšine prípadov však platí, že investovaním získavajú niečo obe participujúce strany. Podnikateľ obdrží zdroje potrebné na podporu alebo rozvoj svojej činnosti a investor získa za svoju investíciu určitý podiel na podnikaní alebo finančné či iné zdroje. S ohľadom na tento fakt je dobré pripraviť pre investora riadny investičný návrh, ktorý bude obsahovať relevantné informácie a údaje.

V investičnom návrhu by nemali chýbať žiadne investície, ktoré podnikateľ potrebuje v súvislosti s rozbehom, záchranou alebo rozširovaním svojho podnikania. Materiál by mal obsahovať aj jasne definované ciele a vízie podnikania, aby bolo zrejmé, kam sa má uberať a čo má dosiahnuť. Tieto ciele môžu byť finančné, ale môžu byť definované aj počtom pribúdajúcich prevádzok na vybranom území, meste, štáte, alebo záujmom o rozšírenie aktivít do určitých lokalít za hranicami a iných podľa špecifík konkrétneho prípadu.

Väčšina projektov má časový harmonogram s ustanovením jednotlivých míľnikov, v rámci ktorých chce podnikateľ splniť definované ciele. Na základe týchto údajov je aj investor schopný posúdiť, či je pre neho investícia zaujímavá s ohľadom na jeho individuálne očakávania a preferencie. Každé podnikanie je rizikom a aj pri detailnom plánovaní v praxi často prináša množstvo nepredvídaných situácií, ktoré môžu činnosť rôznymi spôsobmi skomplikovať. Niektorí podnikatelia podceňujú tieto varianty, alebo sa im vyhýbajú zo strachu, že investor odmietne poskytnúť investíciu.

V praxi však mnohí investori považujú odhad negatívneho vývoja za zdravý pohľad podnikateľa na jeho prácu a oceňujú, že počíta s rizikami. Je preto dobré pripraviť aj jeden, prípadne viac negatívnych scenárov vývoja podnikania a faktory, ktoré by ho mohli spôsobiť. Okrem iného je tento krok považovaný za veľmi férový prístup podnikateľa k investorovi.

Potenciál rastu a jasný obchodný model

Mnohí investori oceňujú profesionálny prístup k tejto problematike, a to najmä v prípadoch, keď sa jedná o malé podnikanie. Sprievodcom každého podnikateľa by však mal byť kvalitne vypracovaný biznis plán, ktorý je sám o sebe živým dokumentom. To znamená, spolu s vývojom podnikania sa tento materiál upravuje, dopĺňa a rozširuje o vždy aktuálne údaje a informácie. Takýto dokument následne poskytuje komplexný pohľad na vývoja celého podnikania, jeho začiatky, ciele a rozvojové činnosti a možno z neho vidieť celú históriu firmy.

Každý podnikateľ by mal poznať trhové prostredie, v ktorom pôsobí a vedieť jasne definovať, čím je produkt alebo služba zaujímavá pre zákazníkov a klientov. Spolu s tým je dôležité vidieť aj budúci potenciál týchto výrobkov a služieb, či sú súčasnou vyvíjajúcich sa moderných trendov a či o ne bude aj v budúcnosti záujem. Popisom týchto informácií alebo iným predložením investorovi ukáže podnikateľ, že ponúkané komodity alebo služby dobre pozná a že sa orientuje aj v správaní spotrebiteľov na danom trhu.

Ak podnikateľ ponúka nový produkt alebo službu, je veľmi dôležité pripojiť „návod na použitie“, ktorý detailne popíše výhody ponúkaného tovaru alebo služby a ich benefity pre konečných spotrebiteľov. Súčasťou týchto materiálov môžu byť aj rôzne trhové a iné analýzy, prieskumy a ďalšie informácie o zákazníkov a správaní.

Reprezentácia podnikateľa smerom dovnútra firmy aj navonok je dôležitým atribútom, ktorý stojí za rozhodnutím investovať u mnohých investorov. Povesť podnikateľa medzi ľuďmi z jeho vlastnej firmy a spolupracovníkmi a jeho vnímanie na strane zákazníkov a obchodných partnerov je tiež dôležitým faktorom pre väčšinu investorov. Dobrá povesť spojená s efektívnou marketingovou a komunikačnou stratégiou môže byť účinným nástroj, ktorý osloví potenciálneho investora. Položené na papier, dostáva takáto stratégia konkrétne rysy a určitú záväznosť a vážnosť.

Finančná stránka

Náčrt stratégie rastu podnikania patrí ku kľúčovým aspektom každého podnikateľského plánu. Jednotlivé údaje uvedené v podnikateľskom, predajnom, marketingovom a komunikačnom pláne sa prelínajú a zapadajú jeden do druhého ako puzzle. Väčšinu investorov zaujíma celkový pohľad na možný vývoj podnikania a okrem popisu produktu a služby, cieľových skupín, ich správania na trhu, marketingu, komunikácie, ich zaujímajú aj konkrétne číselné údaje. Pokiaľ ide o existujúce podnikanie, tak je vhodné pripraviť podklady o vývoji financií za celé historické obdobie existencie daného podnikania a pri nových činnostiach vyhotoviť pozitívne aj negatívny výhľady s konkrétnymi časovými úsekmi pre plnenie jednotlivých cieľov.

Hlavným účelom tejto na prvý pohľad náročnej činnosti je získať reálny pohľad na minulý aj očakávaný vývoja podnikateľskej činnosti. Mnohí podnikatelia tejto stránke nevenujú dostatočnú pozornosť a následne sú prekvapení, prečo sa im biznise nedarí. Pri úprimnom pohľade na čísla väčšinou zistíme, nakoľko je naše podnikanie úspešné a či sa naše odhady aspoň približujú k ustanoveným očakávaniam. Vždy možno pripraviť minimálne tri základné scenáre, a to realistický, optimistický a pesimistický. Každý z nich pritom podporíme určitými prognózami, ktoré potvrdzujú naše vnímanie konkrétneho trhu. Takýmto pohľadom na predložené dokumenty pozerá aj množstvo investorov.

Väčšinu z nich bude zaujímať aj predpokladaný vývoj tržieb, údaje o výdavkoch a nákladoch (fixné aj variabilné), výkazy o peňažnom toku, hrubom aj čistom zisku. Všetky uvedené a mnohé ďalšie nástroje umožňujú podnikateľovi jasnejší a striedmejší pohľad na uplynulý a/alebo potenciálny vývoj podnikania. V praxi sa niekedy stáva, že podnikateľ túži za každú cenu presadiť svoju myšlienku a celé roky investuje množstvo rôznych prostriedkov, času a energie do niečoho, čo sa mu nevracia. V takom prípade je potrebná nekompromisná úprimnosť a uvedomenie si skutočnosti, že niečo nie je dobre. Hĺbkovým pohľadom na najmenšie časti podnikania zistíme, kde je problém. Následne možno zistíme, že skutočne potrebujeme len ďalšiu investíciu, ale už budeme poznať slabú stránku, ktorú môžeme vylepšiť.

Záverom

Ak chceme získať investora, je potrebné uvedomiť si, v akom stave sa nachádza naše podnikanie. Ak sme začiatočníci, máme však profesionálne skúsenosti s prácou v inom sektore alebo iným podnikaním, je to iné, ako keď sme úplní nováčikovia. Väčšinu investorov zaujíma myšlienka, vízia a ciele nášho podnikania, ako aj cesta, ktorá nás k tomu priviedla. Je to tak preto, že to o nás prezrádza množstvo dôležitých informácií a za nimi skrytými talentami aj zlyhaniami.

Profesionálny prístup a úprimnosť v podávaných informáciách otvára cestu k reálnejším projektom a vzájomnej spolupráci, ktoré sú založené na pevných základoch. Investora možno získať v rodine, medzi priateľmi, obchodnými partnermi, ako aj v od rôznych podnikateľov a na to uspôsobených finančných inštitúcií, bánk a poskytovateľom pôžičiek či úverov. Možno však povedať, že kto má skvelú myšlienku a je ochotný predložiť relevantné údaje, má príslušné skúsenosti a dokáže oprieť svoje ciele a vízie o konkrétne tvrdenia pretavené do čísiel a iných uchopiteľných informácií, má vysokú šancu, že skôr či svojho investora nájde.

Img_3433.jpg

Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V praxi sa venuje copywritingu, prekladateľskej činnosti a korporátnemu právu.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

investícieinvestorknow-howNaštartujte svoj biznisPrémiový obsahrok 2024

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako začať podnikať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

november

21nov8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

21nov8:30Ako využiť potenciál vašej značky na maximum - pomocou brand archetypov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

21nov8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X